-
Celetná 17, Praha 1
(2. patro, č. 206, 209) - +420 224 809 113, 117, 133, 177
- Mgr. Petra Ježková, Ph.D.

Kabinet pro studium českého divadla je vědeckým a dokumentačním centrem. Zabýváme se výzkumem dějin divadla na území České republiky v časovém rozpětí od středověku do současnosti a v kontextu evropské divadelní historie.
Kabinet byl založen r. 1956 v Ústavu pro českou literaturu ČSAV. Po reorganizaci akademického ústavu v r. 1993 byl včleněn do Divadelního ústavu. Kabinet je kolektivním členem Mezinárodní federace pro divadelní výzkum (International Federation for Theatre Research, IFTR) od r. 1956, kdy byl jedním z iniciátorů jejího zrodu. Zasloužil se o založení Teatrologické společnosti (1997), sdružující zájemce o divadlo a teatrologii.
Podrobnější dokument o historii Kabinetu pro studium českého divadla
Činnost našeho oddělení
Náš hlavní dlouhodobý úkol je od r. 1997 týmový projekt Česká divadelní encyklopedie, který formou tematicky vymezených svazků lexikograficky zpracovává historii divadla na území dnešní České republiky, a to jejích českých i jinojazyčných projevů. Získané poznatky zveřejňujeme formou biografických lexikonů jak v tištěné, tak v elektronické podobě.
Ediční řada založená r. 2017 je protějškem knižně publikovaných biografických lexikonů. Umožňuje vydávání monografií a editovaných textů (korespondence, deníkové záznamy, paměti, archivní dokumenty), přinášejících autentická svědectví o životních osudech, prožitcích, snech a realitě divadelních a dalších uměleckých osobností.
Výzkumný projekt, na němž spolupracujeme s divadelními odděleními Národního muzea a Moravského zemského muzea. Cílem je vyvinout metodiku a specifické nástroje pro uchování, exploataci a zpřístupnění obsahu historických divadelních cedulí, které patří k nejpřínosnějším zdrojům informací o dějinách divadla.
Publikační platformou pro naše výstupy je mj. recenzovaný teatrologický časopis Divadelní revue. Vychází třikrát ročně, je zařazen do databáze SCOPUS.
Po nástupu do Divadelního ústavu inicioval Kabinet v 90. letech vznik edice Eseje, kritiky, analýzy, jejíž jednotlivé svazky věnované osobnostem divadelní kritiky a teorie představují české myšlení o divadle. Edice se stala podskupinou ediční řady České divadlo, na jejíž přípravě Kabinet úzce spolupracuje s Edičním oddělením.
Vedle České divadelní encyklopedie a Cesty k divadlu Kabinet řešil a řeší řadu dalších dílčích vědeckovýzkumných projektů. Jejich chronologický přehled naleznete níže na stránce.
Fondy

Archiv Kabinetu pro studium českého divadla
Dokumentační archiv postupně vytváříme od počátku existence Kabinetu jako sbírku...
Dokumentační archiv postupně vytváříme od počátku existence Kabinetu jako sbírku historických pramenů, shromážděných při práci na jednotlivých svazcích publikace Dějiny českého divadla (1968–1983). V této práci pokračujeme při tvorbě hesel České divadelní encyklopedie.
Na jaře r. 2011 jsme zahájili inventární soupis materiálů, abychom získali jejich evidenci a identifikaci, a mohli tak prameny zpřístupnit.
V r. 2013 jsme zpracovali osobní badatelský archiv teatroložky PhDr. Mileny Cesnakové, CSc. (*1924 v Praze), která rozvíjela vědeckou kariéru převážně na Slovensku a badatelský zájem soustředila na výzkum staršího divadla s těžištěm v období renesance a baroka. Inventární seznam její sbírky čítá 615 položek; doplňuje ji Personální bibliografie dr. Mileny Cesnakové Michalcové – ke stažení ve formátu PDF.
Projekty a informační portály
Akce
24. 5. 2023 - 26. 5. 2023

Konference Perspektivy teatrologie 4
Teatrologická společnost ve spolupráci s Kabinetem pro studium českého divadla IDU, Katedrou divadelní vědy FF UK, Katedrou teorie a kritiky DAMU, Divadelním oddělením Národního muzea, Katedrou divadelních studií FF MU, Katedrou divadelních a filmových studií FF UP a časopisem Divadelní revue...
25. 1. 2023

Agáta Kravčíková: Dělnické ochotnické divadlo na Ostravsku 1890 až 1938
Teatrologická společnost , Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity pořádají přednášku Agáty Kravčíkové: Dělnické ochotnické divadlo na Ostravsku 1890 až 1938.
14. 12. 2022

Miloš Mistrík: Jaques-Dalcroze, Appia a jiní v Hellerau
Teatrologická společnost , Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity pořádají přednášku Miloše Mistríka: Jaques-Dalcroze, Appia a jiní v Hellerau.
30. 11. 2022

Vlasta Koubská: Antonín Heythum: avantgardní scénograf, výstavní architekt a průmyslový výtvarník
Teatrologická společnost , Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity pořádají přednášku Vlasty Koubské: Antonín Heythum: avantgardní scénograf, výstavní architekt a průmyslový výtvarník.
9. 11. 2022

Maria Sibińska: Sami National Theatre Beaivváš
Teatrologická společnost , Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity pořádají přednášku Sami National Theatre Beaivváš. Přednášet bude profesorka Maria Sibińska.
26. 10. 2022

Daniel Echeverri: Integrating Brechtian Concepts in the Design of a Tangible Narrative: The Design Case of "The Non-myth of the Noble Red”
Teatrologická společnost , Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity pořádají přednášku Daniela Echeverriho: Integrating Brechtian Concepts in the Design of a Tangible Narrative: The Design Case of "The Non-myth of the Noble Red”.
19. 10. 2022

D. Šťastná & V. Velemanová: Vilém Sochůrek. Divadelní fotografie a její dokumentace
Teatrologická společnost , Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity pořádají přednášku Denisy Šťastné a Věry Velemanové: Vilém Sochůrek. Divadelní fotografie a její dokumentace.
5. 10. 2022

Zuzana Rozwałka: Japonské divadlo v českých zemích
Teatrologická společnost , Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity pořádají přednášku Zuzany Rozwałky: Japonské divadlo v českých zemích.
29. 7. 2022 - 30. 7. 2022

Letní teatrologické sympozium 2022
Sympozium v rámci Divadelního festivalu Mikulov Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera proběhne na konci července v Mikulově.
23. 6. 2022

Ivona Solčániová: Divadlo 3D
Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla pořádají přednášku Ivony Solčániové: Divadlo 3D.
19. 5. 2022

Pavel Himl: Proti vášním, nemravnosti a revoluci. Policejní dohled na divadlo na přelomu 18. a 19. století
Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla pořádají přednášku Pavla Himla: Proti vášním, nemravnosti a revoluci. Policejní dohled na divadlo na přelomu 18. a 19. století.
12. 5. 2022

Zdeněk Hazdra: Osudy Otakara Zicha, jeho rodiny a přátel na pozadí událostí 20. století
Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla pořádají přednášku Zdeňka Hazdry: Osudy Otakara Zicha, jeho rodiny a přátel na pozadí událostí 20. století.
24. 3. 2022

Alena Sarkissian: Mezi liturgií a divadlem: paraliturgická scéna Mládenců v peci ohnivé
Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla pořádají přednášku Aleny Sarkissian: Mezi liturgií a divadlem: paraliturgická scéna Mládenců v peci ohnivé
24. 2. 2022

Lukáš Holeček: Deníky Václava Tilleho
Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla pořádají přednášku Lukáše Holečka: Deníky Václava Tilleho.
27. 1. 2022

Markéta Trávníčková: Elektronický divadelní archiv, databáze divadelních inscenací
Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla pořádají přednášku Markéty Trávníčkové: Elektronický divadelní archiv, databáze divadelních inscenací.
16. 12. 2021

Martin Bojda: (Národní) divadlo: duchovní kultura, nebo prostor libovolné performance?
Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla pořádají přednášku Martina Bojdy „(Národní) divadlo: duchovní kultura, nebo prostor libovolné performance?".
25. 11. 2021

Petr Plecháč: „Shakespearův“ Henry VIII: atribuce autorství pomocí kvantitativních metod
Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla pořádají přednášku Petra Plecháče „Shakespearův“ Henry VIII: atribuce autorství pomocí kvantitativních metod.
21. 10. 2021

Klára Hanáková: Pospa v exilu. Životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila.
Kabinet pro studium českého divadla a Teatrologická společnost pořádají přednášku Kláry Hanákové: Pospa v exilu. Životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila.
30. 7. 2021 - 31. 7. 2021

LETNÍ TEATROLOGICKÉ SYMPOZIUM
Sympozium v rámci Divadelního festivalu Mikulov Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera proběhne na konci července v Mikulově.
27. 6. 2019

Teatrologická společnost: Ruské „nové drama od subkultury k mainstreamu"
Kabinet pro studium českého divadla a Institut umění – Divadelní ústav si Vás dovolují pozvat na přednášku Marcely Magdové ruské „nové drama od subkultury k mainstreamu".
10. 5. 2018 - 13. 5. 2018

Svět knihy
V rámci největšího knižního veletrhu a literárního festivalu proběhne scénické čtení z publikace Stůňu touž nemocí. Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů (ed. Petra Ježková).
24. 2. 2018

Čtení z publikace Stůňu touž nemocí
Institut umění - Divadelní ústav vás srdečně zve na čtení z knihy Stůňu touž nemocí. Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů.
29. 1. 2018

Slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí
Slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí. Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů proběhne symbolicky 29. ledna, ve výroční den úmrtí Julia Zeyera. Od 18 hodin vás v Café Montmartre (Řetězová 7, Praha 1) čeká čtení z dopisů v podání Karla Dobrého a Cyrila Dobrého a houslové...
Vědecko-výzkumné projekty
Podvod Allamody – pražská divadelní událost roku 1660 a její evropský kontext
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2019 - 2021
Divadelní režisér Alfréd Radok
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2016 - 2018
Cesta k divadlu
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2016 - 2020
Divadelní činnost Václava Mihuleho v jeho evropských působištích (1781–1807)
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2009 - 2011
Theater in Böhmen, Mähren und Schlesien. Von den Anfängen bis zum Ausgang des 18. Jahrhunderts. Ein Lexikon
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2008 - 2013
Česká divadelní encyklopedie – Biografický slovník: Činoherní divadlo realizované v české řeči (1862–1918)
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2007 - 2011
Až k hořkému konci... Posledních padesát let pražského německého divadla 1885–1945
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2007 - 2009
Umělecké divadlo Otomara Krejči v české divadelní kultuře 20. století
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2005 - 2007
Činnost německých divadelních společností v českých provinciích 19. století I.
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2004 - 2005
Činnost německých divadelních společností v českých provinciích 19. století
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2004 - 2006
Česká divadelní encyklopedie III./3a – Biografický slovník – Činoherní divadlo 19. století, realizované v české řeči (1785–1862)
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2001 - 2005
Česká divadelní encyklopedie III/2, Biografický slovník – Hudební divadlo 19. století
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2000 - 2003
Česká divadelní encyklopedie – Hudební divadlo 1890–1945. Biografická a bibliografická maketa svazku
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
2000 - 2003
Česká divadelní encyklopedie – Biografický slovník I. (Starší české divadlo)
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
1998 - 2001
Česká divadelní encyklopedie I., divadlo
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
1997 - 1999
Česká divadelní encyklopedie II., tanec, balet, pantomima
Oddělení
Kabinet pro studium českého divadla
Období
1997 - 2000
Kontakty

Mgr. Petra Ježková, Ph.D.
Vedoucí oddělení
+420 224 809 133, 177
+420 774 053 110
petra.jezkova@idu.cz