Vlasta Koubská: Antonín Heythum: avantgardní scénograf, výstavní architekt a průmyslový výtvarník

  | ©

Teatrologická společnost , Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity pořádají přednášku Vlasty Koubské: Antonín Heythum: avantgardní scénograf, výstavní architekt a průmyslový výtvarník.

Přednáška se zaměří na uměleckou práci jednoho z nejvýraznějších scénografů české meziválečné avantgardy, Antonína Heythuma, jehož poválečná činnost dosud nebyla známa. Na základě bádání v Archivu amerického umění (Smithsonian) ve Washingtonu bylo možné vytvořit si ucelený obraz o umělcově díle. Jeho scénická práce na našem i americkém území, projekty výstavního architekta v řadě míst Evropy, účast na mnohých uměleckých výstavách, návrhy nábytku a činnost v oblasti teorie výstavnictví a průmyslového designu na amerických universitách – všechny tyto Heythumovy aktivity jsou zachyceny v nové monografii, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav v dubnu tohoto roku. Přednáška je věnována novým informacím ze života Heythuma i shrnutí jeho významu pro všechny zmíněné obory s důrazem na scénografii.

Doc. PhDr. Vlasta Koubská přednáší dějiny a teorii scénografie na DAMU. Pracovala v Divadelním oddělení Národního muzea v Praze jako vedoucí a kurátorka výtvarné sbírky. Podílela se na řadě výstav, je autorkou článků a monografií o českých scénografech (František Tröster, František Zelenka, František Muzika, Jaroslav Malina, Zbyněk Kolář, Otakar Schindler, Jana Zbořilová, Karel Glogr aj.).

FB event


foto: Antonín Heythum nad plánem Světové výstavy v New Yorku, 1938. ©Soukromý archiv Antonína Heythuma 

Typ akce

Přednáška

Datum a čas

30. 11. 2022 17:00

Místo

Malý sál IDU

Oddělení

Kabinet pro studium českého divadla

Registrace

link na ZOOM

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.