Projekty podpořené z programů EU

  | ©

V tomto roce je IDU zapojen v následujících projektech podpořených z programů EU. Projekty CREATE TO CONNECT -> CREATE TO IMPACT, HEMI a Active CITY(zens) jsou podpořeny z programu EU Kreativní Evropa Kultura.

 

Projekty podpořené z programu EU Kreativní Evropa Kultura

CREATE TO CONNECT -> CREATE TO IMPACT 2018–⁠2023

Pořadatel: Bunker (Slovinsko)

Partneři: Artsadmin (Velká Británie), AltArt (Chorvatsko), BIT Teatergarasjen, La Villette (Francie), Noorderzon Groningen (Nizozemsko), Theater Rotterdam (Nizozemsko), IDU –⁠ Oddělení mezinárodní spolupráce (ČR), Culturgest Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts, Drugo more, ,Santarcangelo dei Teatri, NTGent, Public Art Platform, United Artist Labour, Hammana Artist House.

Popis: „Lze svět měnit pomocí divadla? Největší chybou je nedělat nic z přesvědčení, že nemůžeme dosáhnout všeho. Je možné pozitivně působit na umění spojené s výzkumem – to je alespoň něco!“

V rámci předchozího projektu 15 evropských uměleckých a výzkumných partnerů ze 13 evropských zemí spolupracovalo pod názvem Create to Connect na zkoumání současného divadla, aby působilo esteticky, politicky a sociálně, např. ve formě sociální inovace, mikropolitické změny, nových veřejných zájmů, estetických průlomových myšlenek a emancipace.

Přesouváme se od budování publika k ovlivňování zainteresovaných osob, od pouhého spojení a zapojení ke vědomému budování vlivu se základy v antropologickém výzkumu. Rozvíjíme vztahy, které nejsou založeny na silových strukturách, ale na spolupráci a solidaritě. Všechny kroky jsou plánovány a připravovány ve spolupráci s kurátory, umělci a vědci.

HEMI (The Hub for the Exchange of Music Innovation)

Pořadatel: Technopolis City of Athens (Řecko)

Partneři: Asociatia Romanian Artists Worldwide (Rumunsko), Dunagentsys Kereskedelmi Es Szolgaltato Korlatolt Felelossegu Tarsasag (Maďarsko), Foundation Exit (Srbsko), Fundacja Krakowska Scena Muzyczna (Polsko), IDU –⁠ Soundczech (ČR), Krakowskie Biuro Festiwalowe (Polsko), Mittetulundusuhing Music Estonia (Estonsko), Password Production Doo Skopje (Severní Makedonie), Sigic - Slovenski Glasbenoinformacijski Center (Slovinsko)

Popis: Projekt zahrnuje deset partnerských organizací z devíti zemí východní Evropy od Pobaltí k Balkánu. Složení organizací je různorodé, zahrnuje veřejné i soukromé organizace, asociace, festivaly, pořadatelské agentury, exportní kanceláře a školy. Cílem projektu v dalších čtyřech letech je posílit a zviditelnit hudební sektor CSEE regionu prostřednictvím programů pro hudebníky a profesionály, informačního portálu a účasti na evropských hudebních událostech.

ESNS Exchange

Pořadatel: ESNS (Nizozemsko)

Partneři: The Euroradio, The Centre national de la musique (Francie), Gre.ex Music (Řecko), Institut Català de les Empreses Culturals (Španělsko), Initiative Musik (Německo), Italia Music Export (Itálie), Kultur | LX (Lucembursko), LaLa Slovak Music Export (Slovensko), Lithuanian Music Business Association (Litva), Austrian Music Export – Music Information Center Austria (Rakousko), Music Estonia (Estonsko), Music Finland (Finsko), First Music Contact (Irsko), Music Norway (Norsko), Music Export Denmark (Dánsko), PRS Foundation (Velká Británie), Sena (Nizozemsko), SIGIC – Slovenian Music Information Centre (Slovinsko), Swiss Music Export (Švýcarsko), SoundCzech (Česká republika), VI.BE (Belgie), WBM  - Wallonie-Bruxeles Musiques (Belgie), Why Portugal? (Portugalsko), YOUROPE

Popis: ESNS Exchange je program Kreativní Evropy, který ve spolupráci s evropskými exportními kancelářemi a festivaly zvyšuje cirkulaci nových hudebních umělců.

 

DECONFINING (Deconfining arts, culture and policies in Europe and Africa) 2022 – 2026

Pořadatel: Internationales Theaterinstitut e.V. (Berlín, Německo) 

Partneři: Pro Progressione (Maďarsko), Bodo 2024 (Norsko), Bad Ischl – Salzkammergut 2024 (Rakousko), Nacionalinis Kauno dramos teatras (Litva), Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca u Rijeci (Chortvatsko), Art Transparent (Polsko), Insitutu umění–Divadelní ústav (ČR), On the Move (Belgie), Goethe-Institut e.V. (Německo), Inštitut za transmedijski dizajn (Slovinsko), Slovinsko, Culture Funding Watch (Tunisko)

Popis: Cílem projektu je vytvořit referenční praxi mezi EU a Afrikou pro udržitelnou a spravedlivou mezikontinentální kulturní výměnu, která se má rozšířit do dalších světových regionů. Kulturní výměna mezi EU a Afrikou má zásadní význam pro budování nových příběhů pro inkluzivní budoucnost. Všichni umělečtí partneři projektu se nacházejí v evropských hlavních městech kultury - většinou menších městech s menšími aktivitami nad rámec spolupráce EU. Důraz je kladen na nový participativní rámec spolupráce jak virtuální, tak fyzické - na výzkum, společné vytváření a nastavování nové mobility a na politických doporučeních, na tvorbě, touringu a šíření uměleckých projektů.

Tematickým rámcem je (sociální, environmentální, prostorové) dekonfinování mezikontinentálních vztahů, které definujeme jako rozbití paternalistických a koloniálních vzorců ve prospěch silného participativního přístupu a rovného přístupu ke spoluvytváření.

Mezikontinentální rámce (politika, financování, mobilita) zůstávají náročné (i kvůli pandemii) a je třeba je systematicky řešit pro lepší nastavení spolupráce. Proto projekt DECONFINING předpokládá doplňkovou část, která má za cíl podporu profesionální realizace mezikontinentální spolupráce mezi místními uměleckými organizacemi, jakož i internacionalizaci evropských kulturních center.

Toho bude dosaženo propojením kulturních subjektů, tvůrců (kulturní) politiky, výkonných umělců, umělců z oblasti médií / vizuálního umění, univerzitních pracovišť a publika z obou kontinentů. 

Hlavní výstupy projektu:

  • 4 veřejná fóra,
  • 4 mikrokonference,
  • Online platforma pro mobilitu,
  • interaktivní soubor nástrojů pro kulturní politiku
  • e-book DECONFINING,
  • nově vytvořená umělecká díla včetně performancí, instalací,
  • 20 podcastů s (tandemovými) uměleckými vystoupeními a dalšími aktivitami,
  • 12 uměleckých turné,
  • otevřený digitální archiv
Active CITY(zens) 2023-2024

Pořadatel: Institut umění – Divadelní ústav

Partneři: KUNSTrePublik /ZKU (Německo), Faculty of things that can’t be learned/FRU (Severní Makedonie), IZOLYATSIA. Platform for Cultural Initiatives (Ukrajina)

Popis: Cílem projektu je vyvinout inovativní nástroje práce s publikem, které mají pomoci upozornit na umělecké projekty zabývající se uchováním kulturního dědictví v proměňujících se urbanistických lokalitách. Zapojení partneři hrají významnou úlohu na lokální úrovni, kde dlouhodobě pracují s místními komunitami, odborníky i představiteli samosprávy. Během projektu budou zástupci partnerských organizací společně připravovat a prakticky testovat nové prototypy rozvoje publika a vyvinutá metodologie bude poté zpracována do studie.

Další evropské projekty

EMEE

Členové asociace: Austrian Music Export – Music Information Center Austria (Rakousko), Dutch Music Export  (Nizozemsko), FMX – Faroe Music Export, Gre.ex Music (Řecko), HOTS (Maďarsko), Iceland Music (Island), Initiative Musik (Německo), Institut Català de les Empreses Culturals (Španělsko), Institut d’Estudis Baleàrics – Illes Balears (Španělsko), Italia Music Export-SIAE (Itálie), LaLa Slovak Music Export (Slovensko), CNM – Centre National de la Musique (Francie), Lithuanian Music Business Association (Litva), Musika Bulegoa – Basque Country (Španělsko), Music Estonia (Estonsko), Music Export Poland (Polsko), Music Export Ukraine (Ukrajina), Music Finland (Finsko), Music From Ireland – First Music Contact (Irsko), Music Latvia (Lotyšsko), Kultur | LX (Lucembursko), Puglia Sounds – Puglia (Itálie), Sound Czech (Česká republika), Swiss Music Export (Švýcarsko), UK Export Network: Presented by PRS Foundation (Velká Británie), Wallonie-Bruxelles Musiques – Wallonie (Belgie), VI.BE (Belgie), Why Portugal? (Portugalsko), SIGIC – Slovenian Music Information Centre (Slovinsko)

EMEE je evropská networkingová asociace sdružující hudební exportní kanceláře / instituce. EMEE má 29 členů po celé Evropě (europeanmusic.eu). Sdílejí příklady dobré praxe, důležitá témata týkající se mezinárodního hudebního průmyslu, společně vedou akce a projekty, připravují společné prezentace a lobují za efektivní podporu hudebního průmyslu. Asociace EMEE se stala partnerem EU programu – Music Moves Europe Program. V roce 2019 EMEE například řídila výzkum „European Music Export“ obsahující návrhy na podpůrné programy. Následně na konci roku 2020 EMEE byla přizvána do výběrového řízení s názvem European Music Export Strategy (EMX) se záměrem implementovat pilotní akce budoucího podpůrného programu „European music export program“. Žádost byla podána společně s konsorciem vedeným MICA – music austria / Austrian Music Export, IDU / SoundCzech, Music Export Poland, KEA European Affairs, Music Finland a PRS Foundation. V roce 2021 se začal projekt realizovat a byl podán nový networkingový projekt DEMEC (Developing European Music Export Capacity), který prošel do druhého kola výběrového řízení.

 

Více k programům EU:

Kreativní Evropa Kultura

 

Erasmus+

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.