Zuzana Rozwałka: Japonské divadlo v českých zemích

  | ©

Teatrologická společnost , Kabinet pro studium českého divadla a Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity pořádají přednášku Zuzany Rozwałky: Japonské divadlo v českých zemích.

Mgr. Zuzana Rozwałka, Ph.D. je odbornou asistentkou Semináře japonských studií na FF MU v Brně. Vystudovala japonskou filologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a v letošním roce ukončila doktorské studium na Katedře divadelních studií FF MU. V rámci svého výzkumu se věnuje politickým a společenským kontextům vývoje japonského divadla, specialistům na cross-genderové role a české recepci japonského divadla a Japonska obecně.

Japonské divadlo bývá často označováno jako důležitý inspirační zdroj evropské divadelní moderny a avantgardy. Vystoupení prvních japonských divadelních umělců a jejich recepce v zahraničí byly důkladně zmapovány a staly se předmětem mnoha odborných publikací. Jak ale vypadaly první kontakty s japonským divadlem v českých zemích? Jaké divadelní skupiny na našem území hostovaly a jaká byla recepce jejich představení? Co tuto recepci ovlivňovalo a čím byl tvořen dobový obraz japonského divadla. Můžeme hovořit o nějakém konkrétním vlivu těchto vystoupení na české divadlo? A co považoval Jan Neruda za příčinu častého „národního párání břicha“ u Japonců, a proč musela drobná Hanako pokaždé umřít?

FB událost

Typ akce

Přednáška

Datum a čas

5. 10. 2022 17:00

Místo

Katedra divadelních studií, FF MU

Oddělení

Kabinet pro studium českého divadla
Czech Theatre Studies Department

Registrace

link na ZOOM

Kontaktní osoba

  | ©

Mgr. Berenika Zemanová, Ph.D.

+420 224 809 113, 117
+420 777 097 168
berenika.zemanova@idu.cz

Vědecký profil pracovníka

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.