Teatrologická společnost: Ruské „nové drama od subkultury k mainstreamu"

  | ©

Kabinet pro studium českého divadla a Institut umění – Divadelní ústav si Vás dovolují pozvat na přednášku Marcely Magdové ruské „nové drama od subkultury k mainstreamu".

Na počátku nového milénia se v různých odborných statích i recenzích začalo v souvislosti se současnou ruskojazyčnou dramatikou operovat s pojmem новая драма (nové drama); klíčový problém však tkvěl ve zmateném používání tohoto termínu a nepřesném určení jeho obsahu. Byla jím označována dokumentární dramata formy verbatim, ale i původní tvorba blízká britskému směru in-yer-face theater, později se nálepka přesunula na dílčí scény, režiséry, kritiky a dokonce i diváky. Pomyslně ustavené hnutí vytvářelo dojem výjimečné a elitní kultury, která se programově vymezuje proti systému ruského repertoárového divadla, komerci a mainstreamu obecně.

 

Cílem přednášky je dokázat, že „nové drama“ už dávno není v Rusku okrajovým společenským fenoménem, a tedy subkulturou, i když se za ní může doposud vydávat.

 

Mgr. Marcela Magdová, Ph.D. vystudovala divadelní vědu a historii na FF UK. Doktorát získala na pražské DAMU. Zabývá se ruským divadlem a dramatem, z ruštiny přeložila několik současných her. Věnuje se divadelní publicistice a kritice. Působí jako pedagožka na VOŠ herecké a externě na KTK DAMU.

Událost na facebooku

www.teatrologie.cz

Typ akce

Přednáška

Datum a čas

27. 6. 2019 17:00

Místo

Malý sál IDU

Vstupné

Zdarma

Oddělení

Kabinet pro studium českého divadla

Registrace

Bez registrace

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.