Showcase mladých českých interpretů 2018

  | ©

Druhý ročník Showcase mladých českých interpretů se uskuteční 15. a 16. 6. 2018.

Bude součástí doprovodného programu MHF Leoše Janáčka. Showcase nabídne vystoupení hudebníků nejmladší generace z oblasti klasické hudby. Prezentace umělců se uskuteční v prostorách Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a budou kromě odborníků přístupné i veřejnosti jako zvláštní forma koncertu.

Účelem showcase je představit v sledu krátkých vystoupení domácím i zahraničním expertům nejmladší generaci umělců klasické hudby (od 15 do 30 let věku). Výběrová komise složená z odborníků vybere interprety z vytipovaných mladých umělců, kteří již zaznamenali úspěch v oborových soutěžích. Hudebníci nejsou vázáni požadavky na repertoár, měli by ale vybrat takový, který zvýrazní jejich talent. Předběžný výběr umělců je ukončen, začátkem března zasedne odborná komise ve složení Lenka Dohnalová, Dušan Foltýn, Helena Havlíková, Václav Hudeček, Jan Jiraský, Helena Kaupová, Vítězslav Kuzník a Jindřich Petráš.

„Současná mladá generace umělců v oboru interpretace klasické hudby zaznamenává pozoruhodnou řadu mezinárodních úspěchů, avšak v kariérním postupu zejména po absolutoriu školy nemá dostatečnou systémovou podporu,“ konstatuje Lenka Dohnalová, iniciátorka projektu. Showcase je jedním z formátů, jak na mladé umělce koncentrovaným způsobem upozornit experty – zástupce agentur, festivalů, orchestrů, médií. Tento způsob se zatím spíše praktikoval v oboru populární hudby (např. showcase při festivalu Colours of Ostrava). V r. 2015, kdy se konal Showcase mladých českých interpretů poprvé, využili pořadatelé příležitosti setkání zástupců evropských festivalů (Asociace evropských festivalů) v Ostravě při festivalu Janáčkův máj. Přidanou hodnotou pro účinkující je možnost společenského setkání s odborníky, neboť nedílnou součástí kariéry je nejen umělecký výkon, ale také schopnost sebeprezentace.

Součástí projektu je také workshop k interpretaci jubilujícího Leoše Janáčka. V oboru pěveckém jej povede Helena Kaupová (HAMU), v oboru instrumentálním Jan Jiraský (JAMU).

Pro experty je připraven doprovodný program, který by měl představit specifické kulturní hodnoty Ostravska.

Hlavním pořadatelem je IDU, spolupořadateli jsou MHF Leoše Janáčka a Janáčkova konzervatoř v Ostravě. Akce se koná pod záštitou nevládní oborové organizace – České hudební rady. Projekt je podpořen MK ČR.

Výběr kandidátů je již ukončen, případní zájemci z řad expertů se mohou obrátit na níže uvedený kontakt pořadatele.

Program
Programme

Showcase mladých českých interpretů 2018

Kontaktní osoba

  | ©

Lenka Dohnalová

Klasická hudba

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Odebírejte náš newsletter

Mějte přehled o všem, co se děje ve světě kultury.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů. Před přihlášením si přečtěte podmínky zpracování zde.