Současné české divadlo slovem a obrazem

 Divadlo Husa na provázku, Brno – Václav Havel: Prase aneb Václav Havel´s Hunt for a Pig, opereta dell´arte Foto: Viktor Kronbauer | ©

Vydáváme dvě publikace ve spolupráci s berlínským nakladatelstvím Theater der Zeit.

V roce 2018 vychází speciální vydání časopisu Theater der Zeit u příležitosti stého výročí založení Československa, celé věnované současnému českému divadlu a sborník překladů pěti současných her.

Theater der Zeit Spezial

Speciální číslo TDZ, věnované českému divadlu, vychází v roce, kdy si Česká republika připomíná výročí řady událostí, které hrály v její historii podstatnou roli – vznik Československa v roce 1918, Mnichovskou dohodu, která vedla v roce 1938 k jeho zániku, komunistický puč v roce 1948, po němž  Československo zůstalo na čtyřicet let ve východním bloku za železnou oponou, ruskou okupaci v roce 1968. A vznik samostatné České republiky před pětadvaceti lety, v roce 1993.

Všechny tyto události se dotýkaly i českého divadla, některé z nich v něm rezonují dodnes. Speciální číslo, které vzniká ve spolupráci časopisu Theater der Zeit a časopisu Czech Theatre, je sice věnováno českému současnému divadlu, ale reflexe historie českého státu i jeho divadla v něm výrazně zaznívá.

Pět českých her

Antologie Pět českých her obsahuje dramatické texty, které byly poprvé uvedeny během posledních deseti let. Jsou zde zastoupeni autoři několika generací – od velkých jmen české dramatiky, Václava Havla a Milana Uhdeho, po výrazné představitele generace nejmladší, Annu Saavedra a Petra Kolečka.

Výběr z jejich her skládá obraz české společnosti posledních několika desítek let, s jejími nadějemi i zklamáním, s osudy lidí, na kterých se podepsala historie, i s morálními propady, které na historii svádět nelze.

Milan Uhde ve hře Zázrak v černém domě předkládá groteskní sondu do vztahů jedné rozhádané rodiny, plné zakonzervovaných iluzí a křivd, aby nás krok za krokem vedl hlouběji k tragickým historickým kořenům jejích problémů.

Havlův scénický dialog z roku 1987 nazvaný Prase, na který sám autor zapomněl a nezařadil jej do svých sebraných spisů (poprvé uveden 2010), se zdá být komickou historkou o tom, jak slavný dramatik shání prase na zabijačku na Hrádečku, mění se však v jisté podobenství o světě, kde slušnost svádí předem prohraný boj s malostí a vypočítavostí.

Hra Anny Saavedra Olga má podtitul Obrazy ze života Olgy Havlové -  ze života, který si sama nevybrala, ale hrdě ho vzala za svůj. Autorka vytvořila neokázalý divadelní portrét první dámy disentu a později i našeho státu, v němž vynikne její vnitřní síla i sympatická neústupnost.

Poker Face Petra Kolečka je tragikomedie o ztrátě iluzí ze sametové revoluce, o ztrátě iluzí z dnešního světa, politice a o hazardu, a to nejen v pokeru.

Hlavní hrdinkou hry Petra Zelenky Job Interviews je majitelka castingové agentury, které se nejprve rozpadnou vztahy v rodině a následně přichází o práci. Svět zábavního průmyslu je zde extraktem negativ a cynismu současné doby.

 

Kontaktní osoba

  | ©

Kamila Černá

Vedoucí

+420 723 888 197 
+420 224 809 124 / 170
kamila.cerna@idu.cz

Vědecký profil pracovníka

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.