Divadlo a svoboda

  | ©

Výzkumný projekt České nezávislé divadlo po roce 1989.

Rok, kdy si připomínáme 30. výročí politických změn ve střední a východní Evropě, vybízí k ohlédnutí se za ideály a nadějemi 90. let. Je to právě nezávislé divadlo, které v různých existenčních modelech a konfiguracích bylo mnohdy zásadní platformou pro pokusy o jejich realizaci nejen v rovině estetické a umělecké, ale i společenské a politické. Ve značné míře se přitom inspirovalo vývojem mezinárodní nezávislé umělecké scény, která byla většině umělců za východní stranou železné opony do roku 1989 obtížně přístupná. Lze vývoj nezávislého divadla ve střední a východní Evropě v 90. letech považovat za „success story”? Je nezávislá divadelní a umělecká scéna v dnešním světě samozřejmostí? Jsou společenský statut a společenská potřeba nezávislého umění v dnešní společnosti diametrálně odlišné od ideových východisek roku 1989? Jak se dnešní nezávislá scéna vztahuje k odkazu avantgardy a neoavantgardy obecně?

Na tyto otázky se na základě vhledu do vývoje nezávislého divadla posledních 30 let pokusí odpovědět odborníci z následujících zemí: ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Ukrajina, Bělorusko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Nizozemí. Součástí konference je nejen konfrontace historického vývoje této části divadelní kultury formou odborných příspěvků, ale také diskusní formáty, které se zaměří na vize evropského nezávislého divadla pro budoucnost.

Konference

Konference se koná v rámci výzkumného projektu IDU „České nezávislé divadlo po roce 1989“, který se zaměřuje na vývoj českého divadla v nových společenských a politických podmínkách, především v kontextu transformace, decentralizace divadelní sítě a nových nástrojů kulturní politiky. Hlavním předmětem zájmu je zrod, profesionalizace a vývoj epicenter nezávislých divadelních scén a souborů po roce 1989 v České republice s dílčími studiemi věnovanými vývoji na Slovensku.

Hlavní pořadatel:

Institut umění - Divadelní ústav 

Spolupořadatelé:

ENICPA - The European Network of Information Centres for the Performing Arts (www.enicpa.info)

Palm Off Fest, Mezinárodní setkání divadel Střední Evropy (www.palmofffest.cz)

Katedra alternativního a loutkového divadla, DAMU

Asociace nezávislých divadel ČR, z. s. www.andcr.cz

PACE.V4 (Performing Arts Central Europe - Visegrad Countries Focus)

 

Více informací ZDE.

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.