Přehlídka divadelní fotografie 2023 vyhlašuje vítěze

  | ©

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) vyhlašuje výsledky třetího ročníku soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Slavnostní předání cen a prezentace vítězných fotografií se uskuteční 8. 6. 2023 v kavárně divadla Jatka78. Výstava odbornou porotou vybraných fotografií zde potrvá do 30. 6. 2023.

Stěžejní pro nás bylo posoudit, zda jsou snímky technicky bezchybné a umělecky dokonalé – osobité a kreativní. […] Obecně lze říci, že od divadelní (i propagační) fotografie je požadováno zachycení atmosféry, témat, vztahů primárního – divadelního – díla. Hledali jsme snímky, které jsou na jedné straně historickým pramenem majícím reportážní hodnotu a na straně druhé svébytným uměleckým dílem.“ shrnuje svůj dojem ze soutěže předsedkyně poroty letošního ročníku Lenka Dombrovská.

Do třetího ročníku, vyhlášeného IDU v roce 2022, se přihlásilo 78 fotografů a fotografek (z toho 16 studentů a studentek) zasláním 681 fotografií z let 2020 až 2022. Pětičlenná porota (divadelní publicistka, dramaturgyně a kurátorka Lenka Dombrovská, teatrolog, anglista a překladatel Pavel Drábek, divadelní fotograf Viktor Kronbauer, fotograf, teoretik, pedagog a kurátor Tomáš Pospěch a divadelní fotograf a pedagog Jaroslav Prokop) vybrala v každé z kategorií 3 ceny a 3 čestná uznání. Vzhledem k tomu, že o přehlídku projevují každoročně zájem divadla a kulturní instituce po celé České republice a občas i v zahraničí (Bratislava, Paříž), vybrala porota dalších téměř 100 fotografií od 33 autorů a autorek, které budou součástí prezentace této přehlídky v příštích letech. Dále byly uděleny ceny CZECH PHOTO a FUJI FOTO.

Slavnostní předání cen proběhne 8. června od 18:00 v prostorách kavárny divadla Jatka78 v rámci Pražského Quadriennale. Zde bude také až do konce června k vidění výstava snímků vybraných porotou.

Přehlídka divadelní fotografie je jednou ze snah Institutu umění – Divadelního ústavu o rozšíření povědomí široké veřejnosti o tomto významném oboru i jeho obrovském uměleckém i dokumentačním potenciálu. IDU se věnuje výzkumu divadelní fotografie mnoho let; realizuje jak monografické výstavy (Jaroslav Krejčí, Viktor Kronbauer), tak i výstavy historicky zaměřené, s komplexnějším pohledem na tento obor (Česká divadelní fotografie 1859-2017). Navíc má IDU rozsáhlý publikační záběr – vedle publikací oceněných Cenou Divadelních novin: Česká divadelní fotografie 1859-2017 a Viktor Kronbauer: Divadelní fotografie vydává IDU od roku 2020 edici Česká divadelní fotografie – dosud vyšly díly Václav Chochola, Jaroslav Prokop a Vilém Sochůrek, připravuje se díl zaměřený na dílo Josefa Ptáčka. Významnou platformou prezentace děl tohoto oboru je Virtuální studovna. Ta v současnosti prezentuje bezmála 500 tisíc snímků a její fond je neustále rozšiřován a doplňován.

Více se o aktivitách IDU zaměřených na výzkum, prezentaci a propagaci divadelní fotografie jako specifického, samostatného a svébytného uměleckého žánru dozvíte na webu Česká divadelní fotografie.


Výběr vítězných fotografií minulého ročníku soutěže, fotografie z vyhlášení minulého ročníku, fotografie z letošního výběru poroty a grafické bannery k výstavě najdete v Presskitu.

ZDE

Publikováno

30. 5. 2023

Kontakt

  | ©

Denisa Šťastná

Vedoucí

+420 226 522 079
+420 605 412 819
denisa.stastna@idu.cz

Vědecký profil pracovníka

  | ©

Anna Poláková

PR A PRODUKCE

+420 224 809 169 
+420 721 431 516

anna.polakova@idu.cz

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.