Sympozium Porézní hranice

  | ©

Oslavy padesátiletého výročí PQ vyvrcholily na podzimním mezinárodním setkání kurátorů a scénografů, které se odehrálo od 12. do 14. října 2017 v Praze. Sympozium, které se příznačně nazývá Porézní hranice, proběhlo v bývalém prostoru Federálního shromáždění, jež v době komunistické éry pomyslně tvořilo politické blokády, barikády a především neprostupné hranice mezi utlačovanou československou společností. Prostor, jenž je dnes symbolem komunistického útlaku, se po sametové revoluci stal chrámem svobody, neboť zde vzniklo sídlo Rádia Svobodná Evropa.

Pražské Quadriennale vyzvalo kurátory, divadelní profesionály, scénografy, pedagogy a teoretiky z celého světa, aby se na podzimním sympoziu podělili o své myšlenky a názory osvojených národních hodnot a identit. Zamysleli jsme se nad vývojem kurátorských záměrů současných bienále, trienále a quadrienále. Čím se od sebe liší a co je naopak přibližuje. Co v současné době obnáší příprava národních výstav v kontextu mezinárodního setkání a co pojem „národní výstava“ v dnešní době vlastně znamená?

Žijeme v neustále se měnícím světě, kde jsou nejen naše životní přístupy ovlivněny tématem „hranic“. V mnohých částech světa dochází ke zvýšenému napětí mezi lokálním a globálním vývojem, které v nás vzbuzuje spousty otázek týkajících se identity nás samotných a společnosti jako celku. S otázkami hranic se neustále potýkáme i v samotné scénografické tvorbě, kde rozhraní mezi skutečností a imaginací ztrácí ostrost a vytváření nových zážitků daleko za hranicí denní reality je hlavní náplní.

V průběhu sympozia jsme rovněž vzpomenuli na posledních pět dekád PQ a nahlédli exkluzivně do míst, kde se odehraje následující 14. ročník.

Typ akce

Konference

Datum a čas

12. 10. 2017 0:00 - 14. 10. 2017 0:00

Místo

Nová budova Národního muzea v Praze (bývalý prostor Federálního shromáždění)

Oddělení

Pražské Quadriennale
Prague Quadrennial

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.