Kulturou za Ukrajinu #12

 | ©

Zdravíme z IDU, newsletter Kulturou za Ukrajinu pomáhá informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem. Naším cílem je shromažďovat informace a sdílet je se všemi, kdo mohou pomoci a kdo chtějí být informováni.

Dvanácté prázdninové vydání newsletteru s aktualizovanými informace na pomoc Ukrajině.

Rádi bychom Vám sdělili, že od září měníme formát rozesílání newsletteru. Aktualizované informace budeme shromažďovat na webu Kulturou za Ukrajinu a Vás o případných novinkách informovat nepravidelným zkráceným newsletterem. Pro další informace sledujte web IDU.

Čtěte, inspirujte se, pomáhejte.Základní rozcestník

Pomoc, informace, postupy, kontakty

MINISTERSTVO VNITRA ČR
Informace pro příchozí Ukrajince, postup registrace, víza, kontaktní asistenční centra.
Kontakt pro informace: +420 974 801 802 (provoz nonstop)
Seznam kontaktních asistenčních center na pomoc Ukrajině.
PTÁTE SE: Jak postupovat při příchodu ukrajinských dětí do 18 let? Informace zde

MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
Informace pro zaměstnavatele a cizince, mimořádné dávky, pomoc dětem, povolení k pobytu.


NAŠI UKRAJINCI
Centrální rozcestník. Základní info  MVCR, nabídky a poptávky pomoci (Pomáháme Ukrajině), možnosti pomoci pro české občany.

POMÁHÁME UKRAJINĚ

Platforma Konsorcia nevládních organizací. Nabídky a poptávky (dobrovolnictví, tlumočnictví, doučování, materiální pomoc, ubytování, doprava, právní a psychologická pomoc, administrativní pomoc). Nutná registrace.


Kultura pomáhá

Nabídky pomoci, žádosti o pomoc, příležitosti

Aktuálně probíhající a konkrétní příklady pomoci, nabídky pomoci ale i žádosti o zapojení se do projektů kulturních organizací.

NABÍDKY

 

 • PerformCzech / IDU v rámci projektu Create to Connect udělil podporu Tanci Praha na aktivity pro mladé ukrajinské uprchlíky. Mohl tak vzniknout příměstský tábor Summer Camp for UA pro ukrajinské děti, taneční dílny Tanec dětem z UA a interaktivní workshop a následné představení v rámci projektu Tanec do ubytoven.
  • V případě zájmu o další informace k příměstskému táboru nebo registraci ZDE.
 • Nezisková organizace Estela Productions připravila v termínu 25.7. - 31.8.  letní divadelní tábor pro ukrajinské děti. Tábor bude zakončen premiérou, jež se uskuteční 31. 8. 2022. Na podzim se připravují další reprízy určené pro širokou veřejnost a ukrajinské děti.
  • Tábor se uskuteční v prostorách komorního Divadla MA (Žitná 41, Praha 1).
  • Více o projektu
 • Yana Reutova, tanečnice, choreografka a pedagožka hledá práci v Praze na plný či zkrácený úvazek v oboru.
  • Absolvovala Kievskou Vysokou školu umění, má dvanáctileté pedagogické zkušenosti. Od roku 2014 vede taneční soubor Plastelin ve městě Chernomorsk, Ukraina. Vyučuje současný a moderní tanec pro děti i dospělé, pracuje s metodickým programem pro rozvoj pohybových schopností jak v klasickém, tak v současném tanci. 
  • Kontaktyana-babchyk2008@ukr.net
 • Jana Matata, choreografka a učitelka baletu z Ukrajiny, hledá práci v Praze jako učitelka tance. Vystudovala obor choreografie a má zkušenosti práce s dětmi. Mluví ukrajinsky, rusky a anglicky, učí se česky.
 • Markéta Coufalová, herečka a pedagožka, nabízí v rámci Libereckého kraje možnost vedení a organizaci dramatické výchovy pro ukrajinské děti.
 • Mezinárodní literární festival Berlín (ILB) ve spolupráci s Frankfurtským knižním veletrhem a Německým střediskem Mezinárodního PEN klubu vyzývá kina, školy, univerzity, média, kulturní instituce i jednotlivce, aby se 7. září 2022 zúčastnili celosvětového čtení ukrajinské literatury. Číst se může ze speciálně vybraných textů i z návrhů ILB. Výběr textů v ukrajinštině a němčině je nyní k dispozici na webu. Čtení může probíhat kdekoli – soukromě v úzkém kruhu, ve škole, v kulturní instituci nebo v rozhlase.
  • Do 2. září 2022 se můžete přihlásit se svým čtením a následujícími informacemi: jména organizátorů, místo konání, čas, zúčastnění aktéři, jazyk akce, případně odkaz na vaše webové stránky.
  • E-mailová adresa je: worldwidereading@literaturfestival.com.
 • Do studentského hraného filmu FAMU s pracovním názvem “HRANICE” hledáme komparz. Primárně hledáme  UKRAJINSKÝ KOMPARZ.
  • Konkrétně: Muže (18 až 70 let) a Ženy (18 až 70 let). V případě zájmu se nám můžou hlásit i lidé ostatních národností.
  • Natáčení je naplánované v termínu od 12. do 14.8.2022 a bude probíhat v nočních hodinách na lokaci v Praze.
  • Role jsou honorované a během natáčení bude pro všechny účastníky zajištěn kompletní produkční servis včetně občerstvení.
  • Zájemci zasílejte kontaktní informace a vaší fotografii na mail hranice.famu@gmail.com
 • Dramox podporuje Ukrajinu a nabízí online výběr nejlepších ukrajinských inscenací s českými titulky, které mohou diváci sledovat ve své televizi, počítači nebo mobilu. 100 % z předplatného, které diváci těchto představení zaplatí, věnuje Dramox konkrétním ukrajinským divadlům, tvůrcům a hercům. Záznamy vybraných představení Dramox nabízí také zájemcům o soukromé projekce a do letních kin, aby ukrajinskou kulturu přiblížil co nejvíce divákům. 
 • Konektiv Nights nabízí zázemí pro hudební tvorbu a navázání kontaktů s českou hudební scénou ukrajinským umělcům.
 • Culture for Ukraine, webová stránka IDU v anglickém jazyce určená pro ukrajinské občany přinášející informace především z oblasti kultury.
  • Pokud pořádáte pravidelný program určený pro děti či dospělé z Ukrajiny nebo organizujete jiné aktivity, které by mohly pomoci, napište na ukrajina@idu.cz.
 • Info portál IDU Culturenet nabízí po registraci umělcům, kulturním manažerům, odborníkům, technickým pracovníkům a dalším profesím z Ukrajiny vkládat pomocí formuláře pracovní nabídky a poptávky.
  • Formulář je v anglickém jazyce a nabídky/poptávky týkající se Ukrajiny jsou označeny vlajkou.
  • Kontakt: info@culturenet.cz, tel. +420 728 396 667 
 • Asociace profesionálních divadel (APD) koordinuje za umělecký sektor ve spolupráci s Českými centry pracovní nabídky v českých kulturních institucích a propojuje je s potenciálními uchazeči o práci. Pokud víte o někom, kdo hledá uplatnění v kulturním sektoru (umělci ze všech uměleckých oblastí včetně podpůrných technických profesí), kontaktujte APD a ta pomůže s rozšířením poptávky do příslušné sítě.

SBÍRKY

ŽÁDOSTI O POMOC

 • Ukrajinský institut Kyjev mapuje ukrajinské hudebníky ve světě. Prosí o pomoc se šířením formuláře. Institute je otevřený spolupráci s partnery z ČR i v Evropě. Nabídka možné spolupráce ZDE. Ukrajinský institut vyzývá a prosí ostatní organizace k šíření této nabídky.

Akce na podporu Ukrajiny

V této sekci uvádíme tipy na vybrané akce pořádané na podporu Ukrajiny nebo se zabývající aktuální situací na Ukrajině.

 • 7. 9. Celosvětové čtení pro Ukrajinu
  • Celá ČR. Informace v sekci nabídky.
 • 6. 6. - 4. 12. Procházky uměním
  • ČR. Osm koncertů významných českých hudebních osobností a komorních souborů se představí na pěti místech severního Plzeňska, v Plzni a v Praze. Výtěžek z desátého ročníku festivalu klasické hudby podpoří ukrajinské umělce.

Pokud pořádáte akci, vyhlašujete sbírku, máte nabídky různého druhu apod., zašlete nám informace prostřednictvím formuláře nebo e-mailu ukrajina@idu.cz.  

Děkujeme vám za spolupráci. 

Váš IDU 

Stojíme za Ukrajinou 


IDU, významná kulturní instituce, jednomyslně odsuzuje porušení mezinárodního práva a suverenity Ukrajiny a vyzývá k zastavení agresivních vojenských aktivit ze strany Ruska. Vyjadřujeme tímto plnou podporu našim kolegům, kolegyním a všem občanům Ukrajiny.  


více informací o newsletteru

Publikováno

1. 8. 2022

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.