Kulturou za Ukrajinu #10

 | ©

Zdravíme z IDU, newsletter Kulturou za Ukrajinu pomáhá informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem. Naším cílem je shromažďovat informace a sdílet je se všemi, kdo mohou pomoci a kdo chtějí být informováni.

V desátém předprázdninovém vydání našeho newsletteru přinášíme informace, nabídky a možnosti spolupráce i nové žádosti o pomoc.

Čtěte, inspirujte se, pomáhejte.Základní rozcestník

Pomoc, informace, postupy, kontakty

MINISTERSTVO VNITRA ČR
Informace pro příchozí Ukrajince, postup registrace, víza, kontaktní asistenční centra.
Kontakt pro informace: +420 974 801 802 (provoz nonstop)
Seznam kontaktních asistenčních center na pomoc Ukrajině.
PTÁTE SE: Jak postupovat při příchodu ukrajinských dětí do 18 let? Informace zde

MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
Informace pro zaměstnavatele a cizince, mimořádné dávky, pomoc dětem, povolení k pobytu.


NAŠI UKRAJINCI
Centrální rozcestník. Základní info  MVCR, nabídky a poptávky pomoci (Pomáháme Ukrajině), možnosti pomoci pro české občany.

POMÁHÁME UKRAJINĚ

Platforma Konsorcia nevládních organizací. Nabídky a poptávky (dobrovolnictví, tlumočnictví, doučování, materiální pomoc, ubytování, doprava, právní a psychologická pomoc, administrativní pomoc). Nutná registrace.


Kultura pomáhá

Nabídky pomoci, žádosti o pomoc, příležitosti

Aktuálně probíhající a konkrétní příklady pomoci, nabídky pomoci ale i žádosti o zapojení se do projektů kulturních organizací.

NABÍDKY

 • Nakladatelství Pikola vydává knihu Robina Krále Přišly děti z Ukrajiny. Půvabná báseň reagující na současnou situaci a vyzývající k vzájemnému porozumění. Velká část nákladu bude věnována do mateřských školek a jiných zařízení pro radost a vzájemné dorozumění našich dětí i jejich rodičů a pedagogů.
 • Spolek Loutky v nemocnici rozšířil své aktivity a přináší smích nejen do nemocnic, ale hraje i pro ukrajinské děti. Loutky v nemocnici hrají na různých místech, kde se sdružují ukrajinské děti.
 • UFO Playground. V městské knihovně Korunní právě začínají pravidelné kreativní workshopy pro české a ukrajinské děti (každý čtvrtek od 16. 6. – 14. 7). UFO playground nabízí bezpečný prostor pro tvorbu a učení se novým uměleckým dovednostem pod vedením lektorek, které jsou schopné komunikovat v ruském a ukrajinském jazyce. Workshopy jsou zdarma, určené pro děti od 7 let.
 • Městská knihovna v Praze rozšiřuje svoji nabídku služeb pro ukrajinské občany. Doplňuje  fond knih v ukrajinštině pro děti i pro dospělé (fond v tuto chvíli čítá několik stovek titulů). Knihovny poskytují prostor pro trávení volného času i spolkový život a širokou nabídku akcí, včetně těch v ukrajinštině. Zápis do knihovny je pro děti do 15 let zdarma, mimořádně knihovna nabízí zdarma zápis i pro dospělé z Ukrajiny. 
 • Nakladatelství LABYRINT ve spolupráci se spolkem RAKETA dětem, z.s. vydává speciální číslo časopisu pro děti Raketa, které vyjde 10. června a pro děti z Ukrajiny bude zdarma.
 • Konektiv Nights nabízí zázemí pro hudební tvorbu a navázání kontaktů s českou hudební scénou ukrajinským umělcům.
 • Městská divadla pražská nabízí ukrajinským umělcům a studentům prostor pro pokračování v jejich umělecké práci. Jednotlivci nebo kolektivy mohou zaslat své projekty, MDP se pokusí pomoct s jejich realizací. V případě, že umělci nemají projekt, mohou zaslat pouze CV a MDP se je pokusí propojit s dalšími umělci.
 • Culture for Ukraine, webová stránka IDU v anglickém jazyce určená pro ukrajinské občany přinášející informace především z oblasti kultury.
  • Pokud pořádáte pravidelný program určený pro děti či dospělé z Ukrajiny nebo organizujete jiné aktivity, které by mohly pomoci, napište na ukrajina@idu.cz.
 • Info portál IDU Culturenet nabízí po registraci umělcům, kulturním manažerům, odborníkům, technickým pracovníkům a dalším profesím z Ukrajiny vkládat pomocí formuláře pracovní nabídky a poptávky.
  • Formulář je v anglickém jazyce a nabídky/poptávky týkající se Ukrajiny jsou označeny vlajkou.
  • Kontakt: info@culturenet.cz, tel. +420 728 396 667 
 • Asociace profesionálních divadel (APD) koordinuje za umělecký sektor ve spolupráci s Českými centry pracovní nabídky v českých kulturních institucích a propojuje je s potenciálními uchazeči o práci. Pokud víte o někom, kdo hledá uplatnění v kulturním sektoru (umělci ze všech uměleckých oblastí včetně podpůrných technických profesí), kontaktujte APD a ta pomůže s rozšířením poptávky do příslušné sítě.

SBÍRKY

ŽÁDOSTI O POMOC


​​​​​​​


Akce na podporu Ukrajiny

V této sekci uvádíme tipy na vybrané akce pořádané na podporu Ukrajiny nebo se zabývající aktuální situací na Ukrajině.

 

 • 17. 6. Ne válce! II. Benefiční akce na podporu Ukrajiny.
  • Komedie, Praha. Hudební pohádka pro české a ukrajinské děti, ukrajinské lidovky, jidiš písně, čtení ukrajinských autorů v češtině a mnoho dalšího. Vstupné dobrovolné. Vybrané peníze poputují na konto sbírky pomozte Ukrajině s Pamětí národa.
 • 17. 6. Kouzelné sny
  • Divadlo pod Palmovkou, Praha. Česko-ukrajinská pohádka v režii Petra Pinchuka a Ladislava Stýbla pro všechny, kteří chtějí věřit. Děti se mohou těšit na magické a zábavné chvíle v pohádkové říši snů pod křídly česko-ukrajinských andělů spánku. Jazykově bezbariérové.
 • 18. 6. Literární Ukrajina na Knihexu (diskuse)_15-16 hod
  • Kasárna Karlín, Praha. Ukrajinistky a překladatelky Tereza Chlaňová a Jekaterina Gazukina provedou návštěvníky veletrhu malých nakladatelství KNIHEX ukrajinskou literární krajinou posledních desetiletí. Velkou část přeložených knih bude možné na festivalu zakoupit.
 • 20. 6. Na špatné cestě
  • Komedie, Praha. Ukrajinský soubor Left Bank Theatre odehraje text současné ukrajinské autorky Vorožbyt o životě (ne)obyčejných lidí na válkou zmítané Ukrajině. V rámci večera pořádaného společně s Českými centry představí MDP projekt Imagine UA.
 • 22. 6. yurii: playtime
  • Atrium na Žižkově, Praha. Juraj Savinsky, klavírista a vypravěč v jedné osobě, který balancuje na mostě mezi starým a novým, hledaje zapomenuté či ještě nenalezené plochy. Koncert je pro ukrajinské občany po předložení pasu zdarma.
 • 22. 6. Ukrainian freedom voices /  Metronome festival
  • Koncert na podporu ukrajinských dětí se uskuteční v rámci festivalu Metronome. Dramaturgie vycházela z popularity pozvaných umělců přímo doma na Ukrajině s cílem potěšit ukrajinské fanoušky, kteří momentálně pobývají v České republice a k živé hudbě ze své vlasti nemají žádný přístup a zároveň, aby účinkující interpreti oslovili také domácí posluchače a prohloubilo se tak české povědomí o hudbě, která na Ukrajině vzniká a je u publika oblíbená.
 • 6. 6. - 4. 12. Procházky uměním
  • ČR. Osm koncertů významných českých hudebních osobností a komorních souborů se představí na pěti místech severního Plzeňska, v Plzni a v Praze. Výtěžek z desátého ročníku festivalu klasické hudby podpoří ukrajinské umělce.

Stalo se

 


Pokud pořádáte akci, vyhlašujete sbírku, máte nabídky různého druhu apod., zašlete nám informace prostřednictvím formuláře nebo e-mailu ukrajina@idu.cz.  

Děkujeme vám za spolupráci. 

Váš IDU 

Stojíme za Ukrajinou 


více informací o newsletteru

Publikováno

17. 6. 2022

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.