Evropská divadelní architektura (EUTA)

  | ©

Tři tisíce evropských divadel: historie, fotografie, plány, mapy, lidé, události.

Databáze divadelní architektury je projekt, který inicioval IDU a který je realizován ve spolupráci s dalšími institucemi z několika evropských zemí za podpory Evropské unie, ministerstva kultury a dalších organizací.

Databáze vznikla jako jeden z hlavních výstupů projektu Středoevropská divadelní architektura (Theatre Architecture in Central Europe, TACE) realizovaného v letech 2008-2011, který byl podpořen grantem z programu EU Kultura. V jeho rámci bylo realizováno technické řešení a databáze byla naplněna hesly o více než dvou stovkách divadelních budov. Rozsáhlá encyklopedická hesla byla zpracována odborníky v oblasti dějin architektury na základě podrobného archivního výzkumu. Jednalo se o divadla z České republiky, Polska, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Všechna hesla jsou v databázi publikována v jazyce dané země a zároveň v anglickém překladu. Hesla jsou doprovázena bohatou fotografickou dokumentací a obsahují základní technické údaje o všech scénách. Kromě klasického zobrazení jsou dostupná i v mapovém zobrazení s časovým filtrem a na časové ose.

V letech 2012 – 2017 byl IDU jako provozovatel databáze partnerem projektu Evropská cesta historickými divadly (European Route of Historic Theatres, ERHT), který realizovala Asociace evropských historických divadel Perspectiv se sídlem v Berlíně a který byl rovněž podpořen grantem Evropské unie z programu Kultura. Přínosem projektu bude rozšíření databáze o hesla z dalších evropských zemí. Zaměření projektu na historická divadla rovněž přinese detailnější zpracování těchto mnohdy unikátních staveb – hesla budou obsahovat nejen stavebně-historický vývoj divadel, ale i detaily o dochovaném historickém technickém vybavení, dekoracích, kostýmech apod.

Příkladem může být Zámecké divadlo v Českém Krumlově.

www.theatre-architecture.eu

Kontaktní osoba

  | ©

Ondřej Svoboda

Náměstek - Divadelní ústav

+420 224 809 164
+420 732 517 368
ondrej.svoboda@idu.cz

Vědecký profil pracovníka

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.