Blíží se Mezinárodní den tance, v České republice slaví nejen tanečníci

  | ©

Mezinárodní den tance, který se už od roku 1982 každoročně slaví 29. 4., se bude i v letošním roce v Česku slavit velkolepě. Je to především zásluhou spolku Vize tance, profesní taneční organizaci, která MDT uchopila jako příležitost upozornit na hodnoty tanečního umění a na všestranné benefity, které přináší tanec každému, kdo tančí.

Vize tance pravidelnou výzvou oslovuje taneční subjekty – školy, studia, soubory, divadla, taneční crew a skupiny, aby 29. duben spojili s veřejnou manifestací svých tanečních aktivit. Je už tradicí,

že školy organizují vystoupení pro veřejnost, taneční studia nabízejí otevřené lekce, divadla vstupují do veřejného prostoru apod. Program oslav je evidován na taneční mapě, kam každý subjekt může svou nabídku programu zaregistrovat a tak ji nabídnout veřejnosti.

Vrcholem oslav je společně zatančený flashmob, choreografie, kterou každý rok nastuduje jiný choreograf. Flashmob se nejprve v předstihu šíří on-line ve formě výukového videa, a v den oslav se společně, v určitý čas, na stovkách míst České republiky, zatančí. Není neobvyklé, že se společnými pohyby roztančí celá náměstí, obchodní domy či stanice metra. Choreografii pro tento zážitek letos připravila mladá brněnská choreografka Lenka Fučíková, která se nechala inspirovat lidovou písní Tancuj, tancuj, vykrúcaj. Tu pak pro účely flashmobu remixovali členové hudební skupiny Poletíme! Více na www.danceday.cz

Oslavy Mezinárodního dne tance mohou mít nejrůznější podobu. Jeho mezinárodní rozměr zaštiťuje v České republice středisko ITI (Mezinárodní divadelní ústav), které šíří oficiální provolání k tomuto dni. Letos se provolání sestává z poselství pěti tanečních osobností, zastupujících pět kontinentů: Salia Sanou, Burkina Faso, Georgette Gebara, Libanon, Ohad Naharin, Izrael, Marianela Boán, Kuba, Willy Tsao, Hong Kong – Čína. Poselství v celém znění si můžete přečíst zde.

Publikováno

25. 4. 2018

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.