Výstava České loutkové divadlo 3 x jinak se připojí k akcím na počest zapsání českého a slovenského loutkářství UNESCO

Výstava České loutkové divadlo 3x jinak se po úspěšné prezentaci v Jižní Koreji zastaví na měsíc v Hradci Králové, aby pokračovala do Japonska. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v rámci konference Fenomén Východočeského loutkářství ve čtvrtek 9. března od 17:00 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Putovní expozice, která od roku 2014 ve spolupráci Institutu umění – Divadelního ústavu a Českých center ve světě představuje tradici i rozmanitost českého loutkového divadla, se v Hradci Králové zastaví až do 2. dubna 2017. “Institut umění – Divadelní ústav výstavu poprvé představil v rámci veletrhu scénických umění PAMS v Soulu (Performing Arts Market in Seoul) v říjnu roku 2015, kde byla součástí programu prezentace scénických umění ČR. Poté se přesunula do dalších výstavních míst v Jižní Koreji. Výstava podává stručný, ale reprezentativní pohled na bohatou tradici i rozmanitou současnost českého loutkového divadla, které je ojedinělým fenoménem české kultury a dodnes okouzluje diváky na celém světě,” přibližuje obsah a vznik výstavy Pavla Petrová, ředitelka IDU.

Ve třech oddílech věnovaných historickému vývoji, poválečné proměně a loutkářským technikám se návštěvníci seznámí s různými kapitolami českého loutkového divadla. Ve třech magických boxech návštěvníci nahlédnou do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámí se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů, zhlédnou prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury. Čeká je také interaktivní část, v níž si mohou vyzkoušet různé druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek. Výstavu vytvořily kurátorky Nina Malíková, neúnavná propagátorka českého loutkového divadla, a Martina Černá.

Výstava České loutkové divadlo 3x jinak bude od 25. 4. 2017 japonské veřejnosti představena ve spolupráci s japonskou televizí NHK, Českým centrem Tokyo a prestižním muzeem The National Art Center, kde je právě nyní vystavena i Epopej Alfonse Muchy.

Konference nazvaná Fenomén Východočeské loutkářství proběhne při příležitosti Roku Východočeského loutkářství a na počest zapsání českého a slovenského loutkářství do seznamu UNESCO, kterou pořádá Královéhradecký kraj ve spolupráci se Spolkem pro podporu tradic loutkářství.

 

 

 

Publikováno

9. 3. 2017

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.