Poprvé slavíme Světový týden divadla

Mezinárodní nevládní organizace ASSITEJ, UNIMA a ITI vyhlásily poprvé v tomto roce 20 – 27. března za Světový týden divadla.

Tři mezinárodní nevládní divadelní organizace: ASSITEJ (Asociace divadel pro děti a mládež), UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů) a ITI (Mezinárodní divadelní ústav) se letos poprvé dohodly na společné oslavě svých „dnů“ a vyhlásily Světový týden divadla (20. – 27.3.), aby společnou propagací a vzájemnou podporou svých divadelních svátků zdůraznily důležitost, sílu a kouzelnou moc divadla pomáhat a kladně ovlivňovat svět dětí, mládeže i dospělých. Světový den divadla pro děti a mládež se slaví 20. března, Světový den loutkového divadla připadá na 21. března a Světový den divadla na 27. března.

Autorem letošního poselství Světového dne pro děti a mládež je mexický přední autor dětské literatury Francisco Hinojosa (celý text prohlášení viz příloha). Ten v roce 1984 vyhrál cenu IBBY za knihu La vieja que comía gente (Stařenka, která jedla lidi) a u FCE pak vydal dalších deset knih. Letos byl vybrán Mexickou národní radou pro kulturu a umění (Conaculta) jako ambasador pro propagaci literatury pro děti a mládež v Mexiku.

Autorkou provolání UNIMA je Nancy Lohman Staub (viz příloha). Pochází z New Orleans z americké Louisiany. Je jednou z editorek Encylopédie Mondiale des Arts de la Marionnette. (Světová encyklopedie loutkářského umění) a působí jako vědecká poradkyně. Působila ve výkonném výboru UNIMA jako vice-prezidentka, dále v publikační komisi, výzkumné komisi, komisi kulturního dědictví a nyní zastává místo v komisi sociální spravedlnosti. Byla ředitelkou Světového loutkářského festivalu v roce 1980 a 13. kongresu organizace UNIMA v John F. Kennedy Center for the Performing Arts ve Washingtonu, D.C. Působila jako konzultantka při zakládání Nadace Jima Hensona v New Yorku, která si klade za cíl podporovat loutkářství v Americe.

Autorkou provolání ITI je Isabelle Huppertová (*1953), která patří k nejuznávanějším francouzským, ale i světovým herečkám. Drží rekord v počtu nominací na francouzskou filmovou cenu César. V divadle hrála mimo jiné v inscenacích Petera Zadeka (Veta za vetu), Roberta Wilsona (Orlando, Kvartet), Jacquese Lassalla (avignonská Médeia) či Krzysztofa Warlikowského (Faidra/y). Z její početné filmografie jsou obzvlášť významné její spolupráce s režiséry Michaelem Hanekem (Pianistka, Láska, Happy End aj.) a Claude Chabrolem (Obřad, Konec sázek, Díky za čokoládu aj.). Za Verhoevenův film Elle získala řadu ocenění včetně Zlatého glóbu a nominace na Oscara.

Více informací ke Mezinárodnímu týdnu divadla :
https://iti-worldwide.org/pdfs/ITI_joined_the_World_Performance_Week.pdf).

Publikováno

23. 3. 2017

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.