Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež nabídne patnáct představení, workshopy i besedy

Sedmnáctý ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež, který se poprvé slaví v rámci Světového týdne divadla, proběhne 18-22. března 2017. Program nabídne 15 produkcí, workshopy i besedy. Cenu ASSITEJ převezme režisérka a pedagožka Michaela Homolová. Akci pořádá Institut umění – Divadelní ústav / České středisko ASSITEJ a Sdružení pro tvořivou dramatiku ve spolupráci s Divadlem v Celetné a KD Mlejn.

Přehlídkou slavíme Světový den divadla pro děti a mládež, který připadaná tradičně na 20. března. Autorem letošního poselství je mexický přední autor dětské literatury Francisco Hinojosa (viz příloha). Tři mezinárodní nevládní divadelní organizace: ASSITEJ (Asociace divadel pro děti a mládež), UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů) a ITI (Mezinárodní divadelní ústav) se letos poprvé dohodly na společné oslavě svých „dnů“ a vyhlásily Světový týden divadla (20. – 27.3.), aby společnou propagací a vzájemnou podporou svých divadelních svátků zdůraznily důležitost, sílu a kouzelnou moc divadla pomáhat a kladně ovlivňovat svět dětí, mládeže i dospělých. Světový den loutkového divadla připadá na 21. března a Světový den divadla na 27. března.

Program sedmnáctého ročníku přehlídky přináší celkem patnáct inscenací profesionálních, nezávislých i dětských souborů určených pro širokou škálu diváků. Pro nejmenší je určeno například představení Ošklivé kačátko (Divadlo U staré herečky) nebo Všelijaká koukátka (první návštěva Národního divadla Brno na přehlídce), pro děti obou stupňů základních škol zahrají Divadlo Bořivoj (jejich Karlovo Nové město je specifickým workshopem a zároveň krásným příkladem vzdělávání v divadle) a dětské soubory KUK-u-řice a Bezejména. Nezapomněli jsme ani na rodinná představení (Biograf - Cirk La Putyka a Usnula jsem, ale nespím - Ústav úžasu). Na své si přijdou i středoškoláci a hlavně maturanti, pro něž zahrají studentské soubory KUK! a Vydýcháno představení inspirovaná Georgem Orwelem, Christianem Morgensternem či Ernstem Jandlem. Divadlo Kašpar pak uvede inscenaci Něžná je noc, scénický fragment z díla Fjodora Michajloviče Dostojevského.

Co ještě bude během pěti dnů přehlídky k vidění? V neposlední řadě již zmíněné Naivní divadlo Liberec, které představí kritikou oceněné Čechy leží u moře… , Divadlo DRAK s krásnou inscenací O bílé lani nebo soubor Geisslers Hofcomoedianten s čarodějnou legendu ze srbské Lužice Já jsem Krabat.

V neděli 19. 3. bude udělena cena ASSITEJ osobnosti, která se zasloužila o rozvoj divadla pro děti a mládež v ČR. Symbolickou cenu, jíž vyrobily děti z keramického kroužku MŠ Hroncova (Praha 4), letos převezme režisérka a pedagožka Michaela Homolová za soustavný rozvoj divadla pro děti, především za soustředěnou a úspěšnou aktivitu v oblasti divadla hraného dětmi. Její inscenace Jednou v Chelmu... byla v minulém roce uvedena s velmi dobrým na Světovém festivalu dětského divadla ve Stratfordu v Kanadě.

V neděli 19. března proběhnou na Malé scéně Divadla Minor dvě besedy. Od 14:15 diskuse s Michaelou Homolovou a od 15:00hod se uskuteční debata na téma Charakteristika a vývoj v oblasti scénických umění pro děti a mládež v České republice. Tato veřejná diskuse je volně inspirována stejnojmennou publikací s akcentem na české prostředí, již vydal IDU.

Přehlídka vznikla za podpory Hl. města Prahy.

Kompletní program přehlídky v roce 2017, fotografie a další materiály naleznete na webu ASSITEJ.

Publikováno

15. 3. 2017

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.