Na Divadelní Flóru nejen za divadlem, ale také na mezinárodní konferenci

  | ©

Kdy jste se v umělecké tvorbě ocitli za hranou? Diskutovat na toto a další témata přijedou v termínu 13-14. května do Olomouce divadelní performeři, manažeři a kurátoři významných divadelních festivalů a domů z celé Evropy. Mezinárodní konferenci OVER THE EDGE / ZA HRANOU – RISK, FEAR AND COURAGE IN (THEATRE) CREATION / RISK, STRACH A ODVAHA V (DIVADELNÍ) TVORBĚ v rámci evropského projektu Create to Connect pořádá Institut umění – divadelní ústav jako hlavní kooridnátor ve spolupráci s Univerzitou Palackého, festivalem Divadelní Flóra a Divadlem na cucky.

O divadle a scénickém umění jako možnosti a především příležitosti pro společenský dialog se bude diskutovat na konferenci, kterou v rámci mezinárodního projektu Create to Connect pořádá Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Univerzitou Palackého (Katedra divadelních a filmových studií), festivalem Divadelní Flóra a Divadlem na cucky. Netradiční konference zaměřená na participativní/dokumentární/politické divadlo je založena na různých diskusních formátech o vztahu divadla a společensko-politického kontextu, v němž vzniká a působí, a nabídne výjimečnou příležitost pro setkání a přímý dialog mezi českými i zahraničními divadelníky a performery, kurátory a producenty významných evropských divadelních festivalů a domů a v neposlední řadě studenty divadelních oborů z Olomouce, Brna, Bratislavy a Prahy. Pozvání do Olomouce přijali například umělečtí ředitelé festivalů Santarcangelo dei Teatri Eva Neklyaeva (Itálie) a Noorderzon Groningen Mark Yeoman (Nizozemí), umělecká producentka Arts Admin Nicky Childs (Velká Británie) nebo umělecký ředitel pařížského uměleckého centra Parc de la Villette Frédéric Mazelly.

Konference se koná v rámci projektu Create to Connect – mezinárodního projektu 13 evropských kulturních a výzkumných organizací – zaměřeného na vytvoření nových modelů spolupráce a dlouhodobých vztahů mezi umělci, publikem, kulturní a odbornou veřejností.
„Partnerské organizace se podílejí na hledání nových přístupů a produkčních modelů pro práci s publikem s přesvědčením, že umělecký a kulturní sektor musí reagovat na současnou krizi, tedy především na neuralgické body, jako je nezájem občanů o veřejnou sféru, malá participace v diskuzi o veřejných záležitostech a mizející pocit sounáležitosti.Současné scénické umění má díky přímé interakci mezi umělci a publikem potenciál vytvářet nové komunity a podmínky, ve kterých je možné hledat nové alternativy, naslouchat těm, kteří nemají prostor se projevit, nebo nabídnout příležitost podílet se na veřejných záležitostech,“ vyvětluje důležitost akce Martina Pecková-Černá, vedoucí Mezinárodního oddělení Institutu umění – Divadelního ústavu

Konference proběhne v Olomouci ve dnech 13. - 14. května 2017. Během prvního dne budou hosté diskutovat o stavu „za hranou“ v umělecké tvorbě ve smyslu osobní motivace, uměleckých prostředků, vztahu k divákům a veřejnosti formou kulatých stolů. Každý stůl bude moderovat jeden český nebo zahraniční moderátor, který shrne výstupy z diskuse pro ostatní účastníky konference, a následovat bude prostor pro diskusi. Druhý den zahájí intervence Almy R. Selimović ze slovinského kulturního centra Bunkeru jako hlavního pořadatele projektu Create to Connect, která se zamyslí nad politickými dopady umění v kontextu geopolitických změn v posledních letech. Poté budou následovat tři panelové diskuse s českým i zahraničními umělci, kteří přijali pozvání na konferenci, jakou jsou například performeři a režiséři Ricardo Fazzi z Itálie, Amy Sharrocks z Velké Británie nebo Markus Öhrn ze Švédska, režisér, herec a vedoucí Katedry alternativního divadla DAMU Jiří Havelka, ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek, dramaturg Národního divadla v Praze Jan Tošovský, Lukáš Brychta z Divadla Pomezí nebo česko-portugalské duo Hotel Europa – Tereza Havlíčková a André Amálio. Program panelových diskusí z druhého dne konference bude streamován na odkaze stream.upol.cz.

 

Publikováno

11. 5. 2017

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.