Anna Benháková je vítězkou Přehlídky divadelní fotografie 2023

  | ©

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) vyhlásil vítěze třetího ročníku soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Slavnostní vyhlášení oceněných fotografek a fotografů proběhlo 8. 6. 2023 v kavárně divadla Jatka78 v rámci Pražského Quadriennale. Fotografie zde budou vystaveny do 30. 6.

Vítězkou v kategorii Profesionálové – Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stala Anna Benháková s fotografiemi z inscenace Thin Skin (Centrum současného umění DOX). Druhé místo získala Lucie Urban s fotografiemi z inscenace Bedřich: poprvé v Praze (Pomezí). Třetí místo obsadily fotografie Mistra a Markétky (Divadlo v Dlouhé) autora Pavla Hejného. Vedle hlavních cen byla udělena čestná uznání, a to Čeňkovi Folkovi (I was naked when I met the spider at home, Alfred ve dvoře), Jakubovi Hrabovi (Mně 60, Living Dance Studio) a Janovi Hromádkovi (Thin Skin, Festival Cirkopolis).

V kategorii Studenti – Volná tvorba s divadelní tematikou bylo první místo uděleno Viktorii Kubicové s fotografiemi inscenace Bratři a sestry (Studio G). Druhé místo získala Tereza Ondryášová (Luna, Divadelní fakulta JAMU) a třetí Barbora Žentelová (Nebezpečí přečtení, Disk). Čestná uznání obdrželi Dmitry Vegelin (O zlaté rybce, Divadlo Alfa Plzeň), Natálie Divincová (Lidé bez vlastností, Studio Marta) a Dominika Prášková (Šílený Herkules, Studio Marta; Čajová rapsodie, Divadlo na Orlí).

Cenu Czech Photo získala Alexandra Chudá za své fotografie z inscenace Na predaj, pořízené v rámci pražského Festivalu Zlomvaz. Za fotografii z inscenace Chazarský slovník (Divadlo Husa na provázku) se stala vítězkou Ceny FUJI FOTO Kateřina Bébrová.

Do třetího ročníku, vyhlášeného IDU v roce 2022, se přihlásilo 78 fotografů a fotografek (z toho 16 studentů a studentek) zasláním 681 fotografií z let 2020 až 2022.

Pětičlennou odbornou porotu letos tvořili divadelní publicistka, dramaturgyně a kurátorka Lenka Dombrovská, teatrolog, anglista a překladatel Pavel Drábek, divadelní fotograf Viktor Kronbauer, fotograf, teoretik, pedagog a kurátor Tomáš Pospěch a divadelní fotograf a pedagog Jaroslav Prokop.

Přehlídka divadelní fotografie je jednou ze snah IDU o rozšíření povědomí široké veřejnosti o tomto významném oboru i jeho obrovském uměleckém i dokumentačním potenciálu. Více se o aktivitách IDU zaměřených na výzkum, prezentaci a propagaci divadelní fotografie jako specifického, samostatného a svébytného uměleckého oboru dozvíte na webu Česká divadelní fotografie.


Vítězné fotografie najedete v Presskitu.

Presskit

Publikováno

9. 6. 2023

Kontakt

  | ©

Anna Poláková

PR A PRODUKCE

+420 224 809 169 
+420 721 431 516

anna.polakova@idu.cz

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.