V rámci oslav 30 let Divadla Continuo křtí IDU novou publikaci Divadlo a svoboda

  | ©

U příležitosti vydání nové publikace pořádá Institut umění – Divadelní ústav Slavnost divadla a svobody. Křest nové publikace s podtitulem První dekáda nezávislosti českého divadla po roce 1989 nabídne setkání s osobnostmi divadla a tance i performativní intervence. Akce proběhne v rámci festivalu oslavujícího 30. výročí založení Divadla Continuo, který se uskuteční ve dnech 19.–24. září 2022. Součástí oslav také bude výstava divadelních fotografií přibližujících tvorbu souboru od počátků až po současnost, která vznikla ve spolupráci s IDU.

Publikace Divadlo a svoboda: První dekáda nezávislosti českého divadla po roce 1989 vznikla v rámci dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace financované Ministerstvem kultury ČR a mapuje české nezávislé divadlo po revoluci. Jako významně rozšířený kritický katalog, na kterém se podílel autorský kolektiv Martina Pecková Černá, Dagmar Čiripová, Petr Dlouhý, Kateřina Dolenská, Vladimír Mikulka a Hana Strejčková, představuje bouřlivou energii a pluralitu estetik, témat i aktivit českého nezávislého divadla prvního porevolučního desetiletí – období kdy vznikly dnes již legendární soubory, jako například Divadlo Continuo. Jednotlivé oddíly publikace se soustředí na vývoj podmínek a infrastruktury pro provozování nezávislého divadla a na činoherní, loutkové a pohybové divadlo 90. let. Kromě odborných studií obsahuje publikace bohatý obrazový materiál a úryvky z rozhovorů, které byly v rámci výzkumu vedeny s téměř sedmdesátkou osobností české a slovenské divadelní scény 90. let. „Publikace díky citacím z natočených rozhovorů nabízí čtenáři nejen značnou dávku faktografie, ale také emocí. Mentální návrat do ‚divokých devadesátek‘ byl pro řadu narátorů spojen nejen s euforickými očekáváními ohledně přechodu české společnosti k demokracii, ale také s dnešní deziluzí z polistopadového vývoje nejen v oblasti kultury,“ přibližuje svazek jeho editorka Martina Pecková Černá. Slavnost se uskuteční 20. září od 16:30 v Divadle X10. V rámci programu se můžete těšit na setkání s autorkami a autory publikace i osobnostmi českého i zahraničního divadla a tance, performanci Triangl (pocta B.N.) v podání souboru Tonton Macoutes nebo čtení tarotů o tom, jak si dnes dokážeme představit divadlo v roce 2089.

Podrobný program najdete na našem webu.

Publikace je dostupná na našem e-knihkupectví Prospero.


Výstava fotografií dokumentujících historii souboru Divadla Continuo představí návštěvníkům výběr 30 panelů s tématy: TĚLO/HMOTA – LOUTKA – PROSTOR. „Komorní kolekce byla vybrána z více než deseti tisíc fotografií, jež prezentují jak starší období existence divadla, tak jeho zrání a současnost. Vedle snímků z inscenací přinášejí vystavené fotografie i pohledy do „zákulisí“. Odkrývají tak nejen nuance samotné scénické události, ale i specifické společenství umělců, z něhož vyzařuje autentické tvůrčí soustředění, napětí, očekávání příštích okamžiků i uvolnění po fyzickém a duševním výkonu. Nejsou jen dokumentem, jsou hlavně poutavým svědectvím.“ říká teatroložka IDU a kurátorka výstavy Denisa Šťastná. Skrze snímky fotografů, kteří se v průběhu 30 let Divadlu Continuo věnovali (Josef Ptáček, Viktor Kronbauer nebo Michal Hančovský) budou prezentovány inscenace a site-specific projekty jako například Mrakavy, Finis Terrae, Jizvy v kameni, Jezero Grus Grus či V břiše velryby. Expozice bude k vidění v Divadle Archa od 19. září, kdy bude v 18:00 vernisáží zahájen celý festival, do neděle 25. září.


Podrobnosti o festivalu naleznete na webových stránkách Divadla Continuo.

Publikováno

1. 9. 2022

Kontakt

  | ©

Anna Poláková

PR A PRODUKCE

+420 224 809 169 
+420 721 431 516

anna.polakova@idu.cz

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.