Kulturou za Ukrajinu #8

 | ©

Pomáháme informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem. Naším cílem je shromažďovat informace a sdílet je se všemi, kdo mohou pomoci a kdo chtějí být informováni.

V osmém mimořádném vydání našeho newsletteru aktualizujeme informace, nabídky a možnosti spolupráce i nové žádosti o pomoc. IDU také spouští dvě nové aktivity na pomoc Ukrajině.

Čtěte, inspirujte se, pomáhejte.


Základní rozcestník

Pomoc, informace, postupy, kontakty

MINISTERSTVO VNITRA ČR
Informace pro příchozí Ukrajince, postup registrace, víza, kontaktní asistenční centra.
Kontakt pro informace: +420 974 801 802 (provoz nonstop)
Seznam kontaktních asistenčních center na pomoc Ukrajině.
PTÁTE SE: Jak postupovat při příchodu ukrajinských dětí do 18 let? Informace zde

MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
Informace pro zaměstnavatele a cizince, mimořádné dávky, pomoc dětem, povolení k pobytu.


NAŠI UKRAJINCI
Centrální rozcestník. Základní info  MVCR, nabídky a poptávky pomoci (Pomáháme Ukrajině), možnosti pomoci pro české občany.

POMÁHÁME UKRAJINĚ

Platforma Konsorcia nevládních organizací. Nabídky a poptávky (dobrovolnictví, tlumočnictví, doučování, materiální pomoc, ubytování, doprava, právní a psychologická pomoc, administrativní pomoc). Nutná registrace.


 

Kultura pomáhá

Nabídky pomoci, žádosti o pomoc, příležitosti

Aktuálně probíhající a konkrétní příklady pomoci, nabídky pomoci ale i žádosti o zapojení se do projektů kulturních organizací.

NABÍDKY

 • Deziluze, multižánrový festival, 24.–26. 6, Březnice. Otevřená výzva pro ukrajinské umělce zapojit se do programu nebo prezentovat své umění.

 • Ji.hlava, mezinárodní festival dokumentárních filmů,  zašle z každé zakoupené akreditace 50 korun na konto sbírky ukrajinského festivalu Docudays UA, který podporuje ukrajinské dokumentaristy*tky natáčející filmy o ruské invazi ve své zemi. Finance budou použity na technické vybavení, zázemí a základní potřeby filmařů*řek.

 • Plato Ostrava je sběrným místem pro sbírku trvanlivých potravin. Více info na webu.

 • Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty sdružuje informace na pomoc ukrajinským občanům.

 • Culture for Ukraine, webová stránka IDU v anglickém jazyce určená pro ukrajinské občany přinášející informace především z oblasti kultury. Pokud pořádáte pravidelný program určený pro děti či dospělé z Ukrajiny nebo organizujete jiné aktivity, které by mohly pomoci, napište na ukrajina@idu.cz.

 • Info portál IDU Culturenet nabízí po registraci umělcům, kulturním manažerům, odborníkům, technickým pracovníkům a dalším profesím z Ukrajiny vkládat pomocí formuláře pracovní nabídky a poptávky. Formulář je v anglickém jazyce a nabídky/poptávky týkající se Ukrajiny jsou označeny vlajkou.  

 • Česká centra (ČC) nabízí online integrační kurzy češtiny zdarma. Zájemci se mohou hlásit přes online formulář na webových stránkách ČC Kyjev. Všechny aktivity na podporu Ukrajiny popisují ČC ve svém pravidelném Newsletteru. Květnové vydání je dostupné zde.

 • Asociace profesionálních divadel (APD) koordinuje za umělecký sektor ve spolupráci s Českými centry pracovní nabídky v českých kulturních institucích a propojuje je s potenciálními uchazeči o práci. Pokud víte o někom, kdo hledá uplatnění v kulturním sektoru (umělci ze všech uměleckých oblastí včetně podpůrných technických profesí), kontaktujte APD a ta pomůže s rozšířením poptávky do příslušné sítě.

ŽÁDOSTI O POMOC

 • Save the web. SUCHO je skupina dobrovolníků, kteří se snaží zachránit ohrožené ukrajinské digitální kulturní dědictví. Vybírají weby institucí, ale i blogy, facebookové posty, nebo celé digitalizované sbírky a archivují je. Zapojit se může každý, a to tak, že buď pomůžete vytipovat weby nebo se sami pustíte do archivace.      

ZAHRANIČNÍ NABÍDKY, PŘÍLEŽITOSTI A VÝZVY

 • ARTery pomáhá ukrajinským profesionálům z hudebního průmyslu pokračovat v práci.  Cílem je vytvořit  síť volných pracovních míst, která jsou otevřená umělcům a profesionálům z kreativních odvětví, kteří utíkají před válkou. 

SBÍRKY

 • Nadační fond Charon. Sbírka na podporu ukrajinských básníků, umělců, spisovatelů, novinářů a výtvarníků. Skrze lokální koordinátory zprostředkovává pomoc pro konkrétní osobnosti ukrajinského kulturního a uměleckého života.
 • Sbírka Radka Baboráka. Sbírka na podporu pracovních příležitostí pro ukrajinské umělce v ČR. Přispívat bude možné do 25. 5.
 • Europa Nostra a Global Heritage Fund spustily veřejnou sbírku na podporu obránců kulturního dědictví, pracovníků muzeí, památek a kulturních institucí na Ukrajině.
 • Janáčkova akademie múzických umění zřídila transparentní účet na pomoc ukrajinským studentům, kteří v současné době na JAMU studují. Vybrané finance budou použity na přímou stipendijní podporu a finanční zajištění výuky.


Akce na podporu Ukrajiny

V této sekci uvádíme tipy na vybrané akce pořádané na podporu Ukrajiny nebo se zabývající aktuální situací na Ukrajině.

 • 28. 4. – 22. 5.  Výstava Invaze/ Invasion / Вторгнення
  • Kobka 17, PrahaGalerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Českým centrem Kyjev pořádají výstavu reflektující válku očima umělkyň a umělců, kteří na Ukrajině zůstali. Doprovodný program nabídne v průběhu května filmová promítání, čtení ukrajinského dramatu a komentované prohlídky.  
 • 20. 5. Můj neznámý vojín 
  • Plato Ostrava. Střihový dokument Anny Kryvenko o okupaci Československa v roce 1968. Vstup na projekce je součástí vstupného do galerie. 
 • 20. 5. Děkujeme hudbou
  • Zámek Liteň, Liteň. Na benefičním koncertu klasické hudby vystoupí osm mladých ukrajinských umělců. Jako host vystoupí také pěvec Adam Plachetka.
 • 28. 5. Jamming? UA!
  • Divadlo 29, Pardubice. První česko-ukrajinský jam v Klubu 29. Zveme místní a ukrajinské hudebníky i diváky na společný večer strávený při muzice a dobrém jídle. Přijďte podpořit ukrajinské umělce a dozvědět se trochu více o jejich kultuře. Pořádá iniciativa Art of UACZ ve spolupráci s Divadlem 29. Vstupné dobrovolné.
 • 29. 5. Blešák. Potravinová sbírka pro UA
 • 4. 6. Festival ukrajinského umění
  • Kampus Hybernská, Praha. Unikátní festival ukrajinského umění (divadlo, hudba poezie, tanec. Cílem akce je sdílet umění a navázat kontakty mezi Ukrajinci a Čechy.

Stalo se

 • Nadační fond Charon prostřednictvím lokálních koordinátorů hledá možnosti, jak co nejvíce pomoci významným reprezentantům ukrajinského kulturního světa. 

Pokud pořádáte akci, vyhlašujete sbírku, máte nabídky různého druhu apod., zašlete nám informace prostřednictvím formuláře nebo e-mailu ukrajina@idu.cz.  

Děkujeme vám za spolupráci. 

Váš IDU 

Stojíme za Ukrajinou 


více informací o newsletteru

Publikováno

18. 5. 2022

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.