Kulturou za Ukrajinu #7

 | ©

Pomáháme informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem. Naším cílem je shromažďovat informace a sdílet je se všemi, kdo mohou pomoci a kdo chtějí být informováni.

V sedmém mimořádném vydání našeho newsletteru aktualizujeme informace, nabídky a možnosti spolupráce i nové žádosti o pomoc. IDU také spouští dvě nové aktivity na pomoc Ukrajině.

Čtěte, inspirujte se, pomáhejte.


Základní rozcestník

Pomoc, informace, postupy, kontakty

MINISTERSTVO VNITRA ČR
Informace pro příchozí Ukrajince, postup registrace, víza, kontaktní asistenční centra.
Kontakt pro informace: +420 974 801 802 (provoz nonstop)
Seznam kontaktních asistenčních center na pomoc Ukrajině.
PTÁTE SE: Jak postupovat při příchodu ukrajinských dětí do 18 let? Informace zde

MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
Informace pro zaměstnavatele a cizince, mimořádné dávky, pomoc dětem, povolení k pobytu.


NAŠI UKRAJINCI
Centrální rozcestník. Základní info  MVCR, nabídky a poptávky pomoci (Pomáháme Ukrajině), možnosti pomoci pro české občany.

POMÁHÁME UKRAJINĚ

Platforma Konsorcia nevládních organizací. Nabídky a poptávky (dobrovolnictví, tlumočnictví, doučování, materiální pomoc, ubytování, doprava, právní a psychologická pomoc, administrativní pomoc). Nutná registrace.Kultura pomáhá

Nabídky pomoci, žádosti o pomoc, příležitosti

Aktuálně probíhající a konkrétní příklady pomoci, nabídky pomoci ale i žádosti o zapojení se do projektů kulturních organizací.

NABÍDKY

 • IDU spustil webovou stránku Culture for Ukraine v anglickém jazyce určenou pro ukrajinské občany. Stránka má za cíl shromažďovat informace o pravidelném kulturním programu v ČR, ale také možnostech podpory, studia, práce a dalších praktických informacích se zaměřením na kulturní oblast v ČR i v Evropě.
  • Pokud pořádáte pravidelný program určený pro děti či dospělé z Ukrajiny nebo organizujete jiné aktivity, které by mohly pomoci, napište na ukrajina@idu.cz.
 • Info portál IDU Culturenet nabízí po registraci umělcům, kulturním manažerům, odborníkům, technickým pracovníkům a dalším profesím z Ukrajiny vkládat pomocí formuláře pracovní nabídky a poptávky.
  • Formulář je v anglickém jazyce a nabídky/poptávky týkající se Ukrajiny jsou označeny vlajkou.
  • Kontakt: info@culturenet.cz, tel. +420 728 396 667 
 • Tanec na Žižkově pro Ukrajinu.  Žižkovské taneční organizace spojily síly a nabízejí Tanečně-pohybové a výtvarné dílny pro děti ukrajinských uprchlíků. Lekce jsou zdarma a na všechny je zajištěn tlumočník do ukrajinštiny či ruštiny. Projekt připravuje Tanec Praha z.ú./PONEC – divadlo pro tanec v úzké spolupráci s organizacemi Studio TruhlárnaTEP39Palác Akropolis a Art4People, které nabídly své prostory pro tyto aktivity zdarma.
 • Kultura pro UkrajinuDivadlo PONEC nabízí Ukrajincům vstupenky na svá představení a účast v řadě volnočasových kurzů pro děti i dospělé zdarma. Ve spolupráci s dalšími divadly a umělci nabízí volnočasový program do ubytoven poskytujících zázemí válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Také nabízí ukrajinským uprchlíkům zapojení do uvaděčského týmu divadla.
 • Dejvické divadlo v Praze nabízí zdarma prostor své zkušebny pro dopolední kurzy pro děti z ukrajinských rodin, které zatím nedocházejí do školy či školky. V této souvislosti hledá divadlo na částečný úvazek ukrajinskou lektorku tance a koordinátorku těchto kurzů. Požadovaná plynulá ukrajinština a schopnost domluvit se v anglickém jazyce. 
 • Národní galerie v Praze  nabízí 50 % slevu na základní vstupné na všechny aktuální výstavy a sbírkové expozice pro občany Ukrajiny.
 • Music Managers Forum Czech Republic (MMF CZ), asociace hudebních manažerů a booking agentů ČR, založila průběžně aktualizovaný seznam ukrajinských kapel, které by chtěly a mohly hrát v České republice.
 • Kino Národního filmového archivu Ponrepo nabízí ukrajinským obyvatelům volný vstup na všechny projekce (dětské odpolední i večerní).
 • Muzea pro Ukrajinu. Webová stránka AMG shromažďuje informace o speciálních programech a akcích určených pro děti a dospělé z Ukrajiny.
 • Česká centra (ČC) nabízí online integrační kurzy češtiny zdarma. Kurzisté si osvojí základní komunikační dovednosti češtiny, které jsou potřeba pro rychlou integraci do české společnosti. Kurzy jsou určeny pro úplné začátečníky s možností navazujících kurzů.  Zájemci se mohou hlásit přes online formulář na webových stránkách ČC Kyjev.
  • Své aktivity na podporu Ukrajiny popisují ČC ve svém pravidelném Newsletteru. Květnové vydání je dostupné zde.
 • Asociace profesionálních divadel (APD) koordinuje za umělecký sektor ve spolupráci s Českými centry pracovní nabídky v českých kulturních institucích a propojuje je s potenciálními uchazeči o práci. Pokud víte o někom, kdo hledá uplatnění v kulturním sektoru (umělci ze všech uměleckých oblastí včetně podpůrných technických profesí), kontaktujte APD a ta pomůže s rozšířením poptávky do příslušné sítě.

ŽÁDOSTI O POMOC

 • MPSV mapuje nabídky práce pro Ukrajince. Při hledání práce budou uprchlíci narážet na jazykovou bariéru, potřebu uznání kvalifikace nebo odlišnosti spojené s naším trhem práce. Aby mohlo Ministerstvo práce a sociálních věcí správně zacílit pomoc, jak ve vztahu k uprchlíkům, tak ve vztahu k zaměstnavatelům, žádá zaměstnavatele o nezávazné vyplnění dotazníku o možnostech zaměstnávání uprchlíků z Ukrajiny.

ZAHRANIČNÍ NABÍDKY, PŘÍLEŽITOSTI A VÝZVY

 • Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ) zahajuje informační kampaň #ARTvsWAR, která se zaměřuje na osud kultury a odolnost kulturního sektoru na Ukrajině během války. Cílem kampaně je upozornit na ničení kulturních památek ruskou armádou, zasažení kulturního odvětví válkou, snahu ukrajinského lidu svou kulturu bránit a vitalitu ukrajinských umělců a tvůrců obecně. Sdílejte na sociálních sítích příspěvky ukrajinských umělců a kulturních organizací s hashtagem #ARTvsWAR a pomozte tak upozornit na to, jak je kultura zasažena válkou!

SBÍRKY

 • Nadační fond Charon. Sbírka na podporu ukrajinských básníků, umělců, spisovatelů, novinářů a výtvarníků. Skrze lokální koordinátory zprostředkovává pomoc pro konkrétní osobnosti ukrajinského kulturního a uměleckého života.
 • Sbírka Radka Baboráka. Sbírka na podporu pracovních příležitostí pro ukrajinské umělce v ČR. Přispívat bude možné do 25. 5.
 • Europa Nostra a Global Heritage Fund spustily veřejnou sbírku na podporu obránců kulturního dědictví, pracovníků muzeí, památek a kulturních institucí na Ukrajině.
 • Janáčkova akademie múzických umění zřídila transparentní účet na pomoc ukrajinským studentům, kteří v současné době na JAMU studují. Vybrané finance budou použity na přímou stipendijní podporu a finanční zajištění výuky.


Akce na podporu Ukrajiny

V této sekci uvádíme tipy na vybrané akce pořádané na podporu Ukrajiny nebo se zabývající aktuální situací na Ukrajině.

 • 28. 4. – 22. 5.  Výstava Invaze/ Invasion / Вторгнення
  • Kobka 17, PrahaGalerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Českým centrem Kyjev pořádají výstavu reflektující válku očima umělkyň a umělců, kteří na Ukrajině zůstali. Doprovodný program nabídne v průběhu května filmová promítání, čtení ukrajinského dramatu a komentované prohlídky. 
 • 8. 5. Buď láska aneb Dnes večer pro Ukrajinu
  • Divadlo Na zábradlíPraha. Hudebně-divadelní benefiční večer, jehož výtěžek půjde na podporu humanitárních dodávek obyvatelům válkou postižené Ukrajiny.
 • 9. 5. Ukraine’s Defense of Freedom: a conversation with our partner Aspen Institute Kyiv
  • ​​​​​​​Aspen Institute Kyiv ve spolupráci s Aspen Institue CE pořádají online panelovou diskuzi věnovanou tématu války na Ukrajině. Akce proběhne online a registrovat se lze do 8. 5. na tomto odkazu. Diskuze bude probíhat v anglickém jazyce.
 • 9. 5. Den Evropy na Střeleckém ostrově 2022
  • ​​​​​​​Střelecký ostrov, Praha. Program letošních oslav vstupu ČR do EU bude zaměřen na benefiční činnost na pomoc Ukrajině. Součástí programu bude např. debata „Ukrajinské ženy v české společnosti“ nebo „Život umělce z Ukrajiny“ Natalijy Kolvy.
 • 20. 5. Děkujeme hudbou
  • ​​​​​​​Zámek Liteň, Liteň. Na benefičním koncertu klasické hudby vystoupí osm mladých ukrajinských umělců. Jako host vystoupí také pěvec Adam Plachetka.
 • 28. 5. Jamming? UA!
  • Divadlo 29, Praha. První česko-ukrajinský jam v Klubu 29. Zveme místní a ukrajinské hudebníky i diváky na společný večer strávený při muzice a dobrém jídle. Přijďte podpořit ukrajinské umělce a dozvědět se trochu více o jejich kultuře. Pořádá iniciativa Art of UACZ ve spolupráci s Divadlem 29. Vstupné dobrovolné.
 • 29. 5. Blešák. Potravinová sbírka pro UA

Stalo se


Pokud pořádáte akci, vyhlašujete sbírku, máte nabídky různého druhu apod., zašlete nám informace prostřednictvím formuláře nebo e-mailu ukrajina@idu.cz.  

Děkujeme vám za spolupráci. 

Váš IDU 

Stojíme za Ukrajinou 


více informací o newsletteru 

Publikováno

4. 5. 2022

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.