ZRUŠENO! - Teatrologická společnost zve na přednášku Aleny Sarkissain

  | ©

Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla si vás ve spolupráci s festivalem pravoslavné hudby ARCHAION KALLOS dovolují pozvat na přednášku Aleny Sarkissian: Mezi liturgií a divadlem: paraliturgická scéna Mládenců v peci ohnivé.

Přednáška představí pozdněbyzantskou liturgickou scénu provozovanou v předvánoční postní době v rámci jitřní bohoslužby. Scéna známá jako Mládenci v peci ohnivé byla doložena v rukopisech počínaje 15. stoletím.

Budeme se společně zamýšlet nad okolnostmi, jež vedly ke vzniku této jedinečné byzantské bohoslužebné praktiky a stručně představíme její performativní kvality, ale i meze její divadelnosti.

Mgr. Alena Sarkissian, Ph. D. je vědeckou pracovnicí Kabinetu pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR. Vystudovala divadelní vědu a klasický řecký jazyk na FF MU v Brně, doktorské studium absolvovala na divadelní vědě FF UK v Praze. Ve svém výzkumu se zabývá zejména antickou kulturou a její recepcí. V současné době je hlavní řešitelkou grantu Karel Dostal: od moderny ke klasicismu. Od roku 2006 působí na Katedře divadelní vědy FF UK v Praze, kde vede semináře zaměřené na antické divadlo a drama a na ruské divadlo 2. pol. 19. stol.

Přednáška se uskuteční ve pondělí 4. října od 17:00 v pobočce IDU na adrese Nekázanka 18 (z provozních důvodů nebude umožněn vstup na místo konání po začátku přednášky).

Více naleznete na stránkách Teatrologické společnosti a festivalu ARCHAION KALLOS.
Odkaz na facebookovou událost zde.

(Zdroj ilustračního obrázku: Wiki Commons)

Publikováno

17. 9. 2021

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.