Kultura v karanténě #3 systémová pomoc // nabídky práce // mentální hygiena a terapeutická péče online // kulturní přehled

  | ©

V třetím mimořádném newsletteru přinášíme přehled oficiálních doporučení jednotlivých ministerstev využitelných pro umělecký sektor. Snažíte se vrátit zpět do země? Nevíte, jakým způsobem naložit s připsaným grantem? Čtěte dál. Vlna solidarity žene kupředu nově vznikající projekty na rychlou vzájemnou podporu, ať už jde o hledání práce, alternativní formy kontaktu s divákem nebo psychologickou pomoc online. A protože cítíme, že je na čase vypořádat se s náporem v důsledku nových pořádků, zařazujeme rubriku Pauza. Najdete v ní inspiraci, která by vás mohla potěšit i v obyčejnou neděli.


Pomoc ze strany Ministerstva kultury ČR

Na webových stránkách MKČR můžete pravidelně sledovat aktuální informace o koronavirové pandemii. Najdete tam důležitá telefonní čísla (včetně krizové infolinky, která je dostupná každý den od 9 do 19 hodin), kontakty, rady, odkazy, informace pro zaměstanavatele a zaměstnance. Dozvíte se i další informace napříč ministerstvy. Například už víte, že Ministerstvo zdravotnictví spouští na stránkách chatbota ke koronaviru, který pomůže lidem se základními dotazy a odkáže na důležité kontakty?

 

Aktuální informace k dotačním řízením

MK vyzývá všechny úspěšné účastníky výběrových řízení, aby MK sdělili, zda a v jakém rozsahu se jimi připravované projekty budou konat v termínu podaných žádostí, či zda bude termín realizace projektu/akce posunut. Tyto informace zasílejte bezodkladně na kontakty uvedené ve výzvách, na jejichž základě jste podávali žádost. Totéž platí i pro projekty, které nelze v současných podmínkách realizovat. Informujte prosím Ministerstvo kultury i o dosud vynaložených nákladech. Více informací naleznete zde.

Příspěvkové organizace v době koronavirové pandemie

Ministerstvo kultury sbírá také aktuální informace z příspěvkových organizací související s koronavirovou pandemií. Rozhovor s ředitelkou IDU Pavlou Petrovou o mapování nezávislého sektoru v souvislosti s COVID-19 je dostupný zde.

Informace pro umělce, kteří uvízli v zahraničí

Ministerstvo zahraničních věcí aktualizuje na svém webu informace o možnosti využít mimořádného autobusového spojení pro občany, kteří se v důsledku opatření proti šíření nového koronaviru nemohou přepravit z různých evropských zemích zpět do ČR. Přehled odjezdů autobusů i s telefonními čísly, na kterých lze provést rezervaci, najdete zde.


nabídky práce

Podpořte hudební průmysl, který zažívá neplánované intermezzo

Nová platforma Intermesos míří na všechny profesionály z kreativních a kulturních oborů, kteří přišli o příjem – volné pracovníky ze zábavního průmyslu směřuje do ostatních vytížených sektorů. Práci můžete nově hledat i díky stránce Práce v období Covid, která propojuje firmy shánějící posily s lidmi ve finančně tíživé situaci. Volné pozice lze dlouhodobě sledovat na našem portálu Culturenet nebo ve skupinách Práce v kultuře, Práce z domova nebo Arts práce.


očistit ruce i duši // mentální hygiena // terapie zdarma online

Prožívání je normální

Krize jako je ta, kterou procházíme, má intenzivní dopady na naši psychiku. Kvůli koronaviru můžeme zažívat stres podobný až válečnému stavu, říká lékařka a výzkumnice Julie Dobrovolná, která se studiem stresu zabývá na Masarykově univerzitě. Pomáhá rutina, pohyb a péče o sebe sama, ale i akceptace obav či studu, radí Psychologický ústav Akademie věd.

Nebýt na to sám. Psychologická péče online zdarma

Pozitivním efektem posledních dnů je mobilizace solidarity. Pokud máte pocit, že potřebujete poradit a nebýt na novou situaci sami, nahlédněte do přehledu, kam volat pro bezplatnou psychologickou pomoc, který připravil Nadační fond pro taneční kariéru. Online konzultace zdarma po dobu trvání epidemické krize nabízí také nově vzniklý web delamcomuzu.cz. Projít si můžete také vše podstatné pro uživatele psychiatrické a psychologické péče v době nouzového stavu s přehledem krizových center.

Nevypusť duši. Starat se o ty, kdo se starají

Dynamický vývoj pandemie jde ruku v ruce se spoustou energie rychle vložené do nových projektů, které se snaží ulehčit systémové pomoci. Nezapomínejme na své akční blízké a pomáhejme předejít jejich vyčerpanosti třeba tím, že je na chvíli přimějeme mluvit klidným tempem či odlepit se od obrazovky nebo šicího stroje. Nápady na uvolnění nabízí čistě prokrastinační platforma covkarantene.cz.

 

#umenipomaha

Pro všechny, kdo by rádi pomohli ostatním, ale neví jak, slouží dobrovolnický formulář #umenipomaha. Sbírá kontakty na umělce a umělkyně i studující vysokých uměleckých škol se schopnostmi šít, koordinovat či řídit auto. 

Mapa pomoci

Poptávku pomoci s nabídkou propojuje také Mapa pomoci, kterou iniciovalo hnutí Milion chvilek. Najdete zde důležité informace a nejrůznější zastřešující iniciativy, které aktivně pomáhají zvládnout pandemii koronaviru. 

Přispěj na kulturu 

Kromě již zmíněné iniciativy #kulturažije lze podpořit kulturní akce na darujme.cz. Přispět koupí lístku pro online stream lze také na GoOutu, který dává možnost pořadatelům zalistovat svoji akci v tomto přehledu. Spolek Skutek otevřel program finanční podpory projektům z oblasti výtvarného umění a vizuální kultury. Opavská galerie Bludný kámen ohlašuje otevřenou výzvu Izolovaná spojení. Open call je primárně určen výtvarným umělcům a umělkyním, performerům a performerkám, hudebníkům a hudebnicím (nejen) na volné noze, jejichž živobytí je ohroženo současnou nouzovou situací. 

Symbolickou podporou může být i jednoduché gesto – připojit se k virálním kampaním, jako je #listeknapamatku nebo #nevracejvstupenku či #preckametospolu.


kultura online

PERFORMING ARTS

Národní divadlo odkládá premiéry a uvažuje o rušení některých z nich. V krizovém plánu počítají i s několikaměsíční variantou, v mezičasí ale provádějí technické úpravy, učí se nové role doma a šijí roušky.


Experimentální prostor NoD spouští od 23. března pravidelný live stream NoDFLIX – Divadlo NoD u vás na gauči – sledovat můžete projekty, které byste v NoDu jinak mohli vidět naživo, i ty, které vznikly přímo pro potřeby virové pandemie.

Mezi běžící projekty patří Drak na doma z dílny královéhradeckého Divadla Drak. To umožní rodinám s dětmi zhlédnout většinu jejich současného repertoáru – pozor, vždy jen na 24 hodin od streamu!

S online programem přichází také Divadlo Bolka Polívky, které nabídne každou středu a pátek v 18.30 například scénické čtení fejetonů, podpořit je můžete i v online sbírce.

S programem pokračuje i platforma Mall.tv a její iniciativa #kulturažije, nejbližší program láká na představení Dejvického divadla, souboru Vosto5 nebo kapel Zrní a WWW. Tuto iniciativu IDU nově podporuje, streamy divadelních představení tak můžete sledovat živě i na našem Facebooku.

Dohánět školní povinnosti pak můžete s herci z divadla Husa na provázku – každý všední večer se na Facebooku prostřídají v předčítání Boccacciova Dekameronu.

LITERATURA

Veletrh Svět knihy byl nucen zrušit svůj květnový termín, organizátoři nyní napínají síly k přesunu akce na říjen – pokud snahy vyjdou, čestný host Polsko je připraven se prezentovat v plném rozsahu.

Národní knihovna zpřístupnila online své digitalizované fondy studentům a pedagogům veřejných i soukromých vysokých škol.

Moravská zemská knihovna spustila iniciativu #Knihovnyprotiviru, která zjednodušuje vyhledávání elektronických zdrojů poskytovaných zdarma nejrůznějšími institucemi v zemi.

MUZEA A GALERIE

Moravská galerie v Brně chystá propagaci svých sbírek v on-line prostředí – v plánu je interaktivní zábava na sítích, Artotéka i podcasty. Zamýšlené jarní výstavy posouvá minimálně o měsíc. /Foto: archiv MG

Národní galerie v Praze nabízí on-line to nejzajímavější ze svých sbírek a v současné chvíli připravuje také virtuální komentovanou prohlídku výstavy Ozvěny Benátského bienále. Sledovat se vyplatí také kanály benešovského Muzea umění a designu či kutnohorského GASKu.

Výstavou The New Dictionary of Old Ideas v MeetFactory, která byla spolufinancována z programu Kreativní Evropa, vás virtuálně provedou dva z kurátorů už 23. března v 18.00. 

FILM

Nazout papuče a otevřít si nové okno v internetu nikdy nebylo snazší. Na Areovodu si můžete zapůjčit přes 300 snímků včetně Parazita, Vlastníků, Staříků, či Tenkrát podruhé. 


Pauza

Odpočiňte si od zpravodajství o pandemii u rozhovoru s naším kolegou Michalem Zahálkou, v jehož překladu (společně se Z. Bartošem) v edici Současná hra IDU nedávno vydal Tři hry J. Pommerata. Slavnostní uvedení původně plánované na uplynulé pondělí bylo sice odloženo, knihu si můžete alespoň slavnostně pročítat po zakoupení na našem e-shopu Prospero.

 

Britská skladatelka a zpěvačka Florence Welch reagovala na social distancing pobídkou na svém Instagramu k vytvoření společné básně. Svým rýmem se k výzvě éterické umělkyně přidalo téměř osm a půl tisíce fanoušků. 

Dárek pro všechny, kdo tráví páteční večer doma. Takže… pro všechny ?

Proexportní hudební kancelář IDU SoundCzech sestavila playlisty představující ty, kteří letos měli reprezentovat Česko na showcaseových festivalech.


Za hranice

Přeshraniční umělecká spolupráce // výzvy IDU

Prodlužujeme uzávěrky výzev na podporu mezinárodního networkingu na akcích v ČR a zahraničí! Nový termín uzávěrky podávání projektů je pro obě výzvy stanoven na 31. 3. 2020. Byly prodlouženy výzvy na kulturní programové oblasti v rámci Fondů EHP a Norska – uzávěrky grantů v oblasti Současného umění, Umělecké a kulturní kritiky a Posilování kapacit oborových zastřešujících asociací, sítí a platforem jsou nově až 2. 4. 2020 a uzávěrka výzvy na podporu Revitalizace movitého a nemovitého dědictví je prodloužena do 30. 4. 2020.

Jak to vidí venku

O vlivu současné situace na hudební sektor i tipech, jak těžké období pomoct hudebníkům překlenout, psal minulý týden magazín Vulture. List The New York Times zpřístupnil všechny analýzy a články o koronaviru. Přináší navíc i inspirační seznam hudebníků tvořících v karanténě. 

Stále se cítíte bez motivace?

Přistupujte k social distancingu jako Frida Kahlo, Simon de Beauvoir nebo Beatles!

 

Publikováno

22. 3. 2020

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.