Výstava Česká divadelní fotografie je nominována na Grand prix Architektů

  | ©  Andrea Thiel Lhotáková

Architektonické řešení výstavy České divadelní fotografie 1859- 2017, kterou minulý rok pořádal Institut umění – Divadelní ústav v Obecním domě v Praze, je nominováno na Grand prix Architektů – Národní cenu za architekturu v kategorii Architektonický design. Výstavu pro IDU zpracoval ateliér Skupina, konkrétně Marcela Steinbachová a Vít Holý. Dodnes si ji můžete prohlédnout ve virtuální prohlídce.

„Architektonicky je hlavním motivem celé výstavy zvětšený měch historického fotoaparátu, který ji chronologicky a tematicky dělí a poskytuje výstavní prostor pro fotografie a exponáty. Výstava samotná mapuje sto let vývoje divadla na našem území. Vystavená byla na lomenicové konstrukci, která poskytovala výstavní prostor pro umístění citlivých fotografií a objektů se specifickými požadavky na osvětlení. Materiál odkazoval na truhlářskou tradici výroby kulis. Objektiv vestavěného fotoaparátu směřoval do zvýšené zadní místnosti – na jeviště, kde byl pro návštěvníky připraven doprovodný program a prostor s fotoateliérem.“ Uvádí autorka konceptu Marcela Steinbachová v nominaci, která je včetně fotografií je k dispozici na stránkách Grand prix.

Cenu Grand prix Architektů – Národní cenu za architekturu, uděluje každým rokem Obec architektů, porota je tradičně složená ze zahraničních porotců a jednoho českého. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 3. října večer v Panteonu Národního muzea.

Pokud jste v loňském roce v Obecním domě výstavu neviděli, můžete si ji prohlédnout a doslova projít ve virtuální prohlídce dostupné na stránkách projektu. Výstava představila tuzemskou divadelní fotografii jako světový fenomén. Kurátoři Anna Hejmová a Vojtěch Poláček zmapovali fondy veřejných institucí, ateliérů, archivů divadel i soukromých sbírek a sestavili obraz historie českého divadelnictví v širokém kontextu vývoje umění, estetiky, technologií i společenského a politického života.

V současné době IDU nabízí k zapůjčení tuto výstavu ve zkrácené, snadno instalovatelné verzi, představena byla již například na Dni otevřených dveří Ministerstva kultury, v rámci Mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni nebo během Divadelní Flory v Olomouci. Nabídka zapůjčení a parametry výstavy jsou k dispozici na stránkách IDU.

K unikátní výstavě vyšla rovněž publikace Česká divadelní fotografie, která získala Cenu Divadelních novin za publikační počin v oblasti divadla. Více o ocenění se dočtete v tomto článku. Kniha je k dostání v internetovém knihkupectví Prospero.

Publikováno

3. 10. 2019

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.