Rezidence pro spisovatele

  | ©

Jsme partnerem Visegrádského programu rezidenčních pobytů pro literáty (VLRP).

V r. 2012 jsme stáli u zrodu programu VLRP, který vychází z potřeby většího propojování autorů pocházejících ze zemí Visegrádské skupiny (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko).  Program poskytuje příležitost podpořit mobilitu a tvorbu talentovaných literátů, vytváří platformu pro výměnu zkušeností, vzájemné obohacování se a poznávání. Jeho důležitou součástí je podpora propagace současné literatury a jejích autorů.

Každoročně je uděleno 32 stipendií (8 z každé země V4), rezidenční pobyty se konají ve dvou termínech: jarním (od 1. 5. do 12. 6.) a podzimním (od 1. 9. do 30. 11.) v Praze, Bratislavě, Budapešti a Krakově. Uchazeči mohou být prozaici, autoři literatury faktu, básníci a překladatelé s nejméně jednou již vydanou publikací či esejisté, kritici a publicisté s nejméně třemi příspěvky v respektovaných novinách, časopisech či elektronických médiích.

Našimi partnery jsou Literární informační centrum (Bratislava) a Petöfiho literární muzeum (Budapešť), hlavním koordinátorem je Willa Decjusza (Krakov). Projekt je plně financován Mezinárodním visegrádským fondem (IVF).  

Termín uzávěrky pro jarní i podzimní termín: 30. 11.

Více informací ZDE

V minulosti se rezidenčního pobytu z ČR účastnili např.: Petra Hůlová, Petr Borkovec, Jan Těsnohlídek ml., David Zábranský, Ondřej Buddeus, Jan Němec, Miloš Doležal, Ladislav Šerý, Alena Mornštajnová, Igor Malijevský, Irena Šťastná, Roman Sikora, Olga Peková, Sára Vybíralová, Marie Iljašenko, Ondřej Horák, Kamil Bouška, Ondřej Hanus, Alexej Sevruk, Jakuba Katalpa, Jaroslav Balvín, Pavel Kolmačka, Ivana Myšková, Pavel Brycz.

Zprávy rezidentů z roku 2018

Zprávy rezidentů z roku 2017

Zprávy rezidentů z roku 2016

Zprávy rezidentů z roku 2015

Zprávy rezidentů z roku 2014

Zprávy rezidentů z roku 2013

Zprávy rezidentů z roku 2012

Kontaktní osoba

  | ©

Viktor Debnár

literatura, www.culturenet.cz

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Odebírejte náš newsletter

Mějte přehled o všem, co se děje ve světě kultury.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů. Před přihlášením si přečtěte podmínky zpracování zde.