Rezidence pro spisovatele

  | ©

Jsme partnerem Visegrádského programu rezidenčních pobytů pro literáty (VLRP).

V r. 2012 jsme stáli u zrodu programu VLRP, který vychází z potřeby většího propojování autorů pocházejících ze zemí Visegrádské skupiny (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko).  Program poskytuje příležitost podpořit mobilitu a tvorbu talentovaných literátů, vytváří platformu pro výměnu zkušeností, vzájemné obohacování se a poznávání. Jeho důležitou součástí je podpora propagace současné literatury a jejích autorů.

Každoročně je uděleno 32 stipendií (8 z každé země V4), rezidenční pobyty se konají ve dvou termínech: jarním a podzimním (od 1. 9. do 30. 11.) v Praze, Bratislavě, Budapešti a Krakově. Uchazeči mohou být prozaici, autoři literatury faktu, básníci a překladatelé s nejméně jednou již vydanou publikací či esejisté, kritici a publicisté s nejméně třemi příspěvky v respektovaných novinách, časopisech či elektronických médiích.

Našimi partnery jsou Literární informační centrum (Bratislava) a Petöfiho literární muzeum (Budapešť), hlavním koordinátorem je Willa Decjusza (Krakov). Projekt je plně financován Mezinárodním visegrádským fondem (IVF).  

Více informací ZDE

V minulosti se rezidenčního pobytu z ČR účastnili např.: Elżbieta Łapczyńska, Katarzyna Michalczak, Mónika Ferencz, Ádám Vajna, Ria Gehrerová Marcel Lacko , Magdaléna Rejžková, Šimon Leitgeb, Petra Hůlová, Petr Borkovec, Jan Těsnohlídek ml., David Zábranský, Ondřej Buddeus, Jan Němec, Miloš Doležal, Ladislav Šerý, Alena Mornštajnová, Igor Malijevský, Irena Šťastná, Roman Sikora, Olga Peková, Sára Vybíralová, Marie Iljašenko, Ondřej Horák, Kamil Bouška, Ondřej Hanus, Alexej Sevruk, Jakuba Katalpa, Jaroslav Balvín, Pavel Kolmačka, Ivana Myšková, Pavel Brycz.

Zprávy rezidentů z roku 2019

Zprávy rezidentů z roku 2018

Zprávy rezidentů z roku 2017

Zprávy rezidentů z roku 2016

Zprávy rezidentů z roku 2015

Zprávy rezidentů z roku 2014

Zprávy rezidentů z roku 2013

Zprávy rezidentů z roku 2012

Další literární rezidence IDU

IDU ve spolupráci s partnery příležitostně vypisuje výzvy do různých evropských destinací. V minulosti jsme podpořili Marka Šindelku (Hawthornden, Skotsko, VB), Josefa Moníka a Štěpána Kučeru (Bělehrad, Srbsko), Marii Iljašenko (Lvov, Ukrajina), Patrika Linharta (Aberyswith, Wales, VB), Štěpánku Jislovou (Burgas/Sofie, Bulharsko), Zbyňka Benýška (Sofie, Bulharsko) ad.

IDU rovněž organizačně zajišťuje rezidenční pobyty pro zahraniční partnery, kteří tyto pobyty kompletně hradí. V minulosti tak v Praze pobývali slovinští autoři Klemen Pisk a Jure Jakob či bělorusko-německá překladatelka Irina Gerasimovič.

Při příležitosti výročí událostí roku 1989 byly vypsány dvě výzvy „30 let svobody“: na Ukrajině pobýval scénárista a dokumentarista Martin Mahdal (květen) a v ČR španělský novinář a prozaik Ignacio Vidal-Folch (listopad).

Cena Česká kniha

Cena Česká kniha je udělována každoročně na jaře české prozaické novince vydané některým z domácích nakladatelství v průběhu předchozího roku. Cílem ceny je šířit kvalitní českou prózu do zahraničí. Laureáty jsou například Jan Němec, Jakuba Katalpa či Jiří Hájíček. Více informací naleznete na http://ceskakniha.com.

V rámci spolupráce podporujeme laureáta Studentské ceny, udělované desetičlennou porotou složenou z gymnaziálních studentů, měsíčním rezidenčním pobytem v polském Krakově. V minulosti jsme podpořili například Alenu Mornštajnovou, Biancu Bellovou, Kateřinu Tučkovou, Ivu Pekárkovou či Věru Noskovou.

Kontaktní osoba

  | ©

Viktor Debnár

CULTURENET.CZ, literatura

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.