IDU spouští nové služby

  | ©

V rámci dnešní prezentace představilo vedení a zástupci IDU novou podobu institucionálního webu a projekty SoundCzech, PeformCzech a Czechmobility.info. Nové portály rozšiřují portfolio služeb IDU jak směrem do zahraničí, tak pro tuzemské uživatele. Úplnou novinku představuje služba informační portál pro mobilitu, která v ČR doposud chyběla.

IDU slaví Světový den divadla spuštěním nového webu a třemi oborovými weby v českém a anglickém jazyce. Cílem nové koncepce oborových portálůje jednotnější a efektivnější prezentace všech oborů, která zdůrazňuje vzájemnou souvislost těchto webů i projektů, umožňuje lepší orientaci uživatelům a zároveň usnadňuje správu a aktualizaci dat.

„Web IDU vznikl před více než 10 lety, kdy byly technologické možnosti ale i nároky ze strany uživatelů diametrálně odlišné než jsou nyní. S rozšiřujícím se portfoliem služeb naší instituce bylo nezbytné aktivity zpřehlednit a usnadnit orientaci při vyhledávání informací. Nové portály nabízí přehlednou strukturu služeb podle zaměření uživatele a předmětu hledání,“ vysvětluje Pavla Petrová, ředitelka IDU.

Kromě institucionálního webu spouští IDU jeden mezioborový a dva oborové portály zaměřené na proexportní zahraniční aktivity: SoundCzech, PeformCzech a Czechmobility.info.
Proexportní kancelář SoundCzech, která vznikla v minulém roce, se zaměřuje na podporu „současné konkurenceschopné hudby“ vzniklé na území České republiky v nejširším žánrovém záběru. SoundCzech nabízí dvoujazyčný web, který cílí na rozdílné skupiny. Zatímco česká mutace obsahuje především aktuální výzvy a workshopy, základem anglické verze jsou informace a adresáře s odkazy na aktéry českého hudebního průmyslu, přičemž směřuje především k zahraničním hudebním manažerům.
Obdobnou náplň má také portál PerformCzech, obsahující aktuality a databáze z oblasti divadla, tance a nového cirkusu s cílem propojit profesionály na mezinárodní úrovni.

Nejnovějším projektem IDU je portál Czechmobility.info, služba, jež nemá v ČR obdoby. Projekt vychází z dlouholeté spolupráce se zahraničními networky a partnery, kde podobné infopointy pro mezinárodní mobilitu fungují již řadu let (např. DutchCulture/TransArtists, Wales Arts International či MobiCulture). Jedním z nejdůležitějších partnerů je v tomto směru network na podporu mezinárodní mobility On the Move, ovšem největší inspirací pro český infopoint bylo Touring Artists při berlínském centru ITI. V České republice je hlavním partnerem pro přípravu studií sdružení Fair Art.
Informační portál je určený všem profesionálům v kultuře, kteří řeší praktické otázky mezinárodní umělecké spolupráce, daně, víza, pojištění či autorské smlouvy. Jádrem projektu je on-line informační portál, činnost infopointu zahrnuje také konzultace a workshopy. Portál funguje v českém a anglickém jazyce.

Na začátku dubna bude zprovozněn také nový web Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, největší světové výstavy, jejíž 14. edice proběhne příští rok na pražském Výstavišti. Svěží podobu získal také informační portál divadlo.cz, který přináší kompletní informace o tuzemském a z části i o zahraničním divadelním dění.

Prezentace aktivit IDU a oborových webů, kterou v tuto chvíli spravuje přes 10 odborníků na jednotlivé umělecké obory, cílí na zahraniční poučenou veřejnost, potencionální partnery IDU, umělce, zastupující agentury, zástupce festivalů, odborníky i novináře. Dále je určena české veřejnosti se specializací na obor, kreativcům, úředníkům, studentům či pracovníkům v kultuře.
 

www.idu.cz

Publikováno

27. 3. 2018

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.