Slovanská epopej a České loutkové divadlo 3 x oslavují česko-japonské vztahy

V muzeu The National Art Center Tokyo, kde se právě nachází Muchova Slovanská epopej, byla 24. května zahájena výstava pod názvem České loutkové divadlo 3x jinak. Výstava je součástí programu Rok české kultury v Japonsku, který se slaví na počest 60. výročí obnovení česko-japonských diplomatických vztahů. Výstava vznikla ve spolupráci Institutu umění – Divadelního ústavu a Českých center.

V roce 2017 si připomínáme 60. let obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a tehdejší Československou republikou. Právě probíhající výstavy Slovanská epopej a České loutkové divadlo 3x, které jsou umístěny v prestižním muzeu The National Art Center Tokyo, představují vrchol událostí spojených právě s Rokem české kultury v Japonsku.

Expozice České loutkové divadlo 3x jinak od roku 2014 ve spolupráci Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU) a Českých center putuje je po celém světě a podává stručný, ale reprezentativní pohled na bohatou tradici i rozmanitou současnost českého loutkového divadla, které je ojedinělým fenoménem české kultury a dodnes okouzluje diváky na celém světě. IDU výstavu poprvé představil v rámci veletrhu scénických umění PAMS v Soulu (Performing Arts Market in Seoul) v říjnu roku 2015, kde byla součástí programu prezentace scénických umění ČR.

Ve třech oddílech věnovaných historickému vývoji, poválečné proměně a loutkářským technikám se návštěvníci seznámí s různými kapitolami českého loutkového divadla. Ve třech magických boxech návštěvníci nahlédnou do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámí se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů, zhlédnou prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury. Čeká je také interaktivní část, v níž si mohou vyzkoušet různé druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek. Výstavu vytvořily kurátorky Nina Malíková, neúnavná propagátorka českého loutkového divadla, a Martina Černá.

„Pro kurátorský tým i všechny umělce, kteří jsou na ve výstavě České loutkové divadlo 3x jinak zastoupeni, je nesmírnou ctí představit se desítkám tisíc japonských diváků po boku Slovanské epopeje Alfonse Muchy a za tento nápad patří dík Českému centru v Tokiu. Po téměř celoročním turné po Jižní Koreji a uvedení v Muzeu východních Čech v Hradci Králové u příležitosti zápisu českého loutkářství do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO tak české loutky zamířily do další prestižní destinace, kam – jak doufáme – opět přinesou inspiraci, pobavení i poučení,“ říká Martina Černá, vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu.

Výstava České loutkové divadlo 3x jinak byla japonské veřejnosti představena v muzeu The National Art Center 24. května. Výstava zde bude umístěna do 5. června a poté poputuje do Českého centra Tokio (7.července - 31.srpna 2017 ) a v listopadu do Lida City Kawamoto Kihachiro Puppet Museum (2. listopadu - 10. prosince 2017).
 

Publikováno

1. 6. 2017

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.