IDU pokřtil v závěru roku 2018 dvě nové publikace, třetí se dočkala dotisku

  | ©

V loňském roce vydal IDU mimo jiné i dvě publikace, jejichž slavnostní uvedení proběhlo v prosinci. Jednou z nich je první české vydání překladů divadelních her švédské dramatičky Sara Stridsbergová: Tři hry, druhou pak monografie Irena Marečková věnovaná této významné divadelní výtvarnici. Úspěšná publikace Iva Němcová byla pro velký zájem dotištěna.

Švédská spisovatelka a dramatička Sara Stridsbergová je nositelkou několika prestižních literárních cen. Do literatury vstoupila v roce 2004 románem Happy Sally, o dva roky později debutovala i jako dramatička dílem Valerie Solanasová se má stát americkou prezidentkou. Svazek, který v roce 2018 IDU vydal pod názvem Sara Stridsbergová: Tři hry (edice Současná hra), zahrnuje hry Pitvání padajícího sněhu, Návraty a Umění padat. Doslov Sara Stridsbergová – Kdo je tady normální napsala Marie Voslářová. Slavnostní uvedení této publikace se uskutečnilo ve spolupráci s velvyslanectvím Švédska 11. 12. 2018.

Loutkářská, kostýmní a scénická výtvarnice Irena Marečková, jíž je věnován 9. svazek edice Osobnosti české scénografie, absolvovala obor výtvarnictví a technologie na Katedře loutkářství pražské DAMU, kde později také vyučovala. Její vyhraněný výtvarný rukopis, jenž je nepřehlédnutelný jak v návrhu, tak v realizaci, ji předurčuje k účasti na projektech s akcentovanou vizuální složkou ať už na scéně loutkové, činoherní nebo operní, a to v divadlech českých i zahraničních. Autorkou česko-anglické publikace je pracovnice IDU Marie Zdeňková. Křest publikace Irena Marečková proběhl 12. 12. 2018.

Výpravná česko-anglická publikace Iva Němcová představuje tvorbu výjimečné, předčasně zesnulé osobnosti české scénografie. Publikace byla poprvé vydána v rámci stejnojmenné výstavy v roce 2017, v prosinci 2018 byla v nákladu 300 kusů dotištěna. Kniha získala Poctu festivalu ...příští vlna / next wave... za publikační čin roku.

Všechny knihy je možné zakoupit na internetovém knihkupectví prospero.divadlo.cz.

 

Publikováno

7. 1. 2019

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.