KULTURA VOLÍ 2018

  | ©

Veřejné debaty k otázkám kulturní politiky se před regionálními volbami uskuteční v Praze, Brně a Olomouci. Už podruhé v předvolebním období organizují zástupci odborné kulturní veřejnosti debaty s kandidujícími politiky. Akce Kultura volí 2018 se uskuteční 20. 9. od 18 hodin v brněnské Kavárně Trojka, 24. 9. od 17 hodin v olomouckém Divadle na cucky a 24. 9. v 16 hodin v pražském prostoru DUP39.

Česká společnost si stále více uvědomuje význam kultury a kreativity. Tvořivá odvětví se stala významnou součástí ekonomiky a mají dopad na zaměstnanost v zemi i konkrétní přínos pro růst HDP. Také z těchto důvodů se před volbami stává kultura podstatným tématem. Asociace nezávislých divadel ČR ve spolupráci s Českým střediskem ITI a Institutem umění – Divadelním ústavem (IDU), Divadlem na cucky v Olomouci a Brnem kulturním připravila sérii debat Kultura volí 2018, v rámci které se zabývá klíčovými otázkami kultury na úrovni měst a obcí před komunálními volbami. „V občanské společnosti je důležité vést debatu s politiky, ITI před volbami k tomu poskytne platformu, abychom se dozvěděli názory kandidujících na divadlo, umění i kulturu obecně“, říká k tomu expertka na kulturní politiku a členka Rady českého střediska ITI Marta Smolíková.

Snahou organizátorů série debat je otevření klíčových otázek souvisejících s kulturním sektorem v jednotlivých městech. „Rádi bychom od politiků získali jasná stanoviska v otázkách kulturních koncepcí měst, rozdělování dotací či poměru financování příspěvkových organizací a ostatních projektů závislých na grantech“, říká místopředseda Asociace nezávislých divadel ČR pro regiony Jan Žůrek, který koordinuje přípravu debat v Brně a Olomoucí. Brněnskou debatu bude moderovat Petr Minařík, zakladatel nakladatelství Větrné mlýny, šéfredaktor kulturní revue RozRazil a dramaturg středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení, který se v poslední době věnuje také produkci dokumentárních filmů se vztahem k literatuře. V Olomouci se moderování ujme Barbora Čermáková, freelance překladatelka a manažerka, především v oblasti kultury (Tanec Praha, Nová scéna Národního divadla, IDU, Arts Marketing, Nová síť, SE.S.TA., Letní Letná).

Debatu s kandidáty do pražského zastupitelstva přivítá Divadlo X10 ve svém působišti DUP39. „Praha má v sektoru kultury výlučné postavení, problematika se liší od problematiky regionální. Koncepce kulturní politiky v Praze je ale u řady politických subjektů nejasná. Zajímá nás především návaznost na to, co je funkční a systémová řešení do budoucna”, dodává Lenka Havlíková, 1. místopředsedkyně Asociace nezávislých divadel ČR. Vedení debaty se ujme Pavlína Kvapilová, televizní a rozhlasová moderátorka, bývalá ředitelka divize ČT Nová média, konzultantka, autorka projektu Elegantní Česko. Debaty se zúčastní Petr Stuchlík (ANO), Jakub Landovský (ČSSD), současný radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL), Helena Briardová (KSČM), Jaroslava Janderová (ODS), Jaroslav Němec (Pirátská strana), Hana Třeštíková (Praha Sobě), Hynek Beran (SPD), Jan Lacina (STAN), Ondřej Mirovský (Strana zelených) a Václav Novotný (TOP09).

„Jako volič se chci dozvědět, co politici zamýšlejí. Stranické politické programy jsou kusé, proto je ideální diskuze se zástupci politických stran. Loni jsem se rozhodoval na základě předvolební Superdebaty Kultura volí 2017. Letos to asi bude podobné. Zajímá mě zejména vztah k neziskové sféře, a to včetně hrozby omezování její finanční podpory, což je podle mého soudu totéž jako omezování občanské společnosti. Trápí mě ale také otázka, zda mají politici právo posuzovat mravopočestnost uměleckého díla. A budu rád, když se najde čas i na otázku, zda si podporu víc zaslouží národní kultura nebo ta nadnárodní, neřku-li multikulturní,“ říká šéfredaktor časopisu Svět a divadlo a člen Rady českého střediska ITI Karel Král, který je členem přípravného týmu.

Záznamy ze všech diskuzí budou dostupné živě na kanálu YouTube a šířeny prostřednictvím sociálních sítí: Praha, Brno, Olomouc. Akce navazuje na aktivitu Kultura volí 2017, která se uskutečnila před parlamentními volbami. Kulturní organizace budou v iniciativě pokračovat i v budoucnu.

Kontakt:

Martina Pecková Černá, tajemnice českého střediska ITI, martina.peckova-cerna@idu.cz, 775 858 794, www.iti.idu.cz

Šárka Pavelková, výkonná manažerka AND ČR, info@andcr.cz, 774 591 759, www.andcr.cz

Jan Žůrek, Divadlo na cucky, Olomouc, ředitel DW7, o.p.s., zurek@divadlonacucky.cz, 728 180 478, www.divadlonacucky.cz

Pavlína Lolloková, Brno kulturní, pavlina.lollokova@seznam.cz, 608 084 482, www.brnokulturni.cz

 

Publikováno

18. 9. 2018

Kontakt

  | ©

Martina Pecková Černá

vedoucí oddělení, mezinárodní projekty, tajemnice Českého střediska ITI, PACE.V4

+420 224 809 173
+420 775 858 794
martina.peckova-cerna@idu.cz

Vědecký profil pracovníka
 

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.