Více o fondu: Online článková databáze

  | ©

Jak pracovat s fondem

 

KROK 1: Volba prohlížeče

Kvůli možným problémům s tiskem nebo jinými nástroji doporučujeme pro práci s databází pracovat ve vyhledávačích Mozilla Firefox nebo Google Chrome. Pokud používáte Internet Explorer, doporučujeme pracovat ve verzi bez grafiky, která je dostupná z tohoto odkazu

KROK 2: Možnosti vyhledávání

Jednoduché hledání (na záložce „Domů“)
Běžný uživatel si zpravidla vystačí s klasickým základním „googlovským“ vyhledáváním, v němž jsou do jednoho pole vypisovány požadované výrazy (jména osob, názvy inscenací, klíčová slova apod.). Jednoduchost je vykoupena výstupem s nižší relevancí.

Rozšířené vyhledávání (na záložce „Vyhledávání“)
Oblíbený způsob vyhledávání, který umožňuje kombinaci (průnik) nejčastěji používaných kritérií. Doporučujeme nespecifikovat požadovaný fond (fond „recenze“ zahrnuje pouze větší recenze publikací, nikoliv recenze inscenací).

Expertní vyhledávání (na záložce „Vyhledávání“)
Umožňuje nejvíce zpřesnit dotaz kombinací vyhledávacích podmínek. V případě složitě formulovaných dotazů do databáze je doporučujeme konzultovat s pracovníky bibliografického oddělení.

Rejstříky
Pomocný nástroj, který umožňuje listovat jednotlivými kategoriemi v abecedním pořadí. Doporučujeme například k ověření správné formy názvu inscenace (lze najít varianty, př.: Spící krasavice = Šípková Růženka), jména osoby (lze najít propojení na pseudonymy, změněná jména apod., př.: Brychta, Petr = Brychtová, Lucie), použitých klíčových slov nebo kombinací číselných kódů se slovním popisem v kategorii divadelní třídění. Rejstříky jsou zvláště vhodné pro nalezení v databázi používané formy názvu (př.: použito Národní divadlo Brno, nikoliv Národní divadlo v Brně) a jmen osob, které se liší jen datem narození (př. Pokorný, Jiří, 1932-2016; Pokorný, Jiří, 1944-; Pokorný, Jiří, 1967-; Pokorný, Jiří, 1971-; Pokorný, Jiří, 1981-).

KROK 3: Dodatečné zpřesnění výběru

Vyhledané bibliografické záznamy článků jde dále filtrovat podle nabídky v pravém menu.

KROK 4: Práce s vyhledanými záznamy

Vyhledané bibliografické záznamy článků lze vkládat do schránky a následně ukládat nebo tisknout. V případě problémů se zobrazením nebo tiskem doporučujeme vyzkoušet jiný prohlížeč.

Po rozkliknutí záznamu se zpravidla objeví přesný bibliografický údaj a stručná anotace. Po kliknutí na záložku „Detail“ se objeví všechny údaje, podle nichž byl článek do databáze zanesen. Upozornění: v záznamu mohou být až dva linky na plný text. Pokud link vede do archivu, je plný text dostupný jen v badatelnách Institutu umění – Divadelního ústavu. Pokud link vede přímo na zdrojový web, měl by být plný text přístupný z jakéhokoliv počítače.

Nejčastější příklady přesného vyhledávání

Články o osobnosti (př. o Václavu Havlovi)
V modulu „Rejstříky“ vybrat rejstřík „Divadelní třídění“a do vyhledávacího pole napsat: 23 Havel Václav.

Články od autora (př. od publicisty Jaroslava Plesla)
V modulu „Rejstříky“ ověřit správnou formu jména, která zní: Plesl, Jaroslav, 1973-. Použitím tohoto přesného výrazu se zamezí, aby byl vyhledáván též herec stejného jména (Plesl, Jaroslav, 1974-).
V modulu „Expertní vyhledávání“ vybrat v levém poli možnost „100 Hlavní autor“, nechat specifikaci „začíná na“ a do pravého pole vepsat: Plesl, Jaroslav, 1973-. Přidat druhý řádek a pro vztah mezi prvním a druhým řádkem zvolit možnost „Nebo“. Ve druhém řádku vybrat v levém poli možnost „700 Další autoři“, nechat specifikaci „začíná na“ a do pravého pole vepsat: Plesl, Jaroslav, 1973-.

Články o konkrétní inscenaci (př. Hamlet, který měl premiéru ve Švandově divadle na Smíchově v sezoně 2013/14)
Pro hledání článků, které se inscenaci věnují dominantně, je nejjednodušší použít databázi „Inscenace“ ve „Virtuální studovně“. Po vyhledání a rozkliknutí inscenace je odkaz na bibliografii ve spodní části v oddílu „související dokumenty“.
Pro doplňkové hledání článků, které se inscenaci věnují podružně, přejít do modulu „Rejstříky“, vybrat rejstřík „Divadelní třídění“ a do vyhledávacího pole zadat: 27 Hamlet. Po vyhledání dolistovat na konkrétní požadovanou inscenaci: 27 Hamlet – Shakespeare W. – Švandovo divadlo na Smíchově Praha 2013/14.

Kombinace kritérií v modulu „Rozšířené vyhledávání“ (př. články o inscenaci Hamleta Jana Nebeského v časopise Svět a divadlo)
Do pole „Autoři, inscenátoři“ napsat: Nebeský. Do pole „Inscenace, hra“ napsat: Hamlet. Do pole „Periodikum, sborník“ napsat: Svět a divadlo.

 

Věcné selekční údaje

 

V databázi se používají dva základní typy věcných selekčních údajů:

  • Divadelní třídění – uzavřený systém sestavený z číselných kódů, které jsou většinou doplňovány upřesňujícím slovním popisem
  • Klíčová slova – průběžně formovaný systém slov a slovních spojení

 

Klíčová slova

 

Průběžně formovaný systém slov a slovních spojení, který reaguje na vývoj divadla a tance. Pro základní orientaci v použitých klíčových slovech lze použít modul „Rejstříky“. Klíčová slova lze rozdělit na několik v databázi nejčastěji používaných typů:

  • Časové a stylové určení (př.: 2015, sezona 2015/16, letní sezona, premiéry 2015/16, barokní opera)
  • Geografické určení (př. německé drama, africké divadlo)
  • Umělecké druhy a žánry (př.: opera, balet, tanec, muzikály, loutkové divadlo, site specific, nový cirkus, kabarety, hudba, absurdní drama)
  • Spojení s jiným uměleckým druhem nebo tématem (př. divadlo a film, divadlo a internet)
  • Témata, problematiky, fenomény apod. (př. festivaly, divadelní budovy, kritika, autorské právo, financování divadel, školy, povodně, transformace, feminismus, holocaust, kriminalita, změny ve vedení)

 

Zdroje: seznam novin, časopisů a webů zpracovaných do fondu

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.