Mezinárodní konference Status umělce a umělkyně

  | ©

IDU ve spolupráci s Ministerstvem kultury vás zve na mezinárodní konferenci Střed zájmu: Status umělce a umělkyně, kde představí příklady řešení statusu umělců a umělkyň ve vybraných evropských zemích.

Zahraniční experti představí současný stav a problematiku statusu v Norsku, Slovensku, Španělsku, Portugalsku, Rakousku a Irsku. Součástí konference bude i panelová diskuse.  

Podrobný program bude zveřejněn v srpnu.

Kulturní politika na období 2021–2025 si dává za úkol zabezpečit umělce a umělkyně a rozvoj jejich druhé kariéry a zavazuje se k předložení legislativního návrhu zavádějícího jejich status. Přijetí tohoto zákona se stalo i jedním z cílů Národního plánu obnovy. O statusu se v kulturním sektoru již delší dobu hovoří, nicméně jeho pojetí zatím nemá konkrétní obrysy. Příklady ze zahraničí se můžeme inspirovat při řešení českého modelu. Využijeme zkušeností pracovní skupiny OMC Evropské komise a bilaterálního projektu IDU s Arts Council Norway podpořeného z fondů EEA a Norska.         

Statusem umělce chápeme soubor legislativních opatření mířících k ochraně kulturních a uměleckých profesionálů a profesionálek. Tato opatření se mohou týkat sociálního a důchodového zabezpečení, daní, zákoníku práce, autorského práva či odměňování. Jde o společensko-právní rámec, který definuje umělecké profese, podporuje jejich společenskou prestiž a věnuje se rozvoji kariér, ochraňuje svobodu projevu a zabraňuje sociálním či jiným znevýhodněním na trhu práce.  

Registrace

FB událost

Typ akce

Konference

Datum a čas

22. 9. 2022 9:30 - 22. 9. 2022 14:00

Místo

Konferenční sál Ministerstva kultury ČR – Konírna

Oddělení

Institut umění

Registrace

zde

Kontaktní osoba

  | ©

Anna Štičková

CULTURENET.CZ, ARTSCZECH.CZ

anna.stickova@idu.cz

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.