The Show Must Go ON/OFF-line: Divadlo za obrazovkou / Screening Theater

  | ©

Poslední „Zelený čtvrtek“ sezóny jako součást programu festivalu Rehearsal for Truth v New Yorku.

Poslední díl cyklu mezinárodních diskusí „Zelené čtvrtky“ se uskuteční jako součást programu festivalu Rehearsal for Truth. Festival na počest Václava Havla pořádá od roku 2017 Nadace Knihovny Václava Havla v New Yorku a zaměřuje se na sociopolitická témata ve středoevropském divadle. Poslední díl cyklu mezinárodních on-line diskusí před koncem sezóny proto výjimečně začne od 17 hodin středoevropského času, aby byl dostupný i pro americké publikum. Jeho součástí bude krátké ohlédnutí za děním ve scénických uměních zemí V4 v poslední sezóně v podobě rekapitulace témat zařazených do diskusního a podcastového cyklu, který společně a partnerskými divadelními instituty z Polska, Slovenska a Maďarska připravuje od září 2020 Institut umění – Divadelní ústav.

Hlavním tématem červové epizody bude „Divadlo za obrazovkou“ z pohledu divadelního producenta a kulturního manažera. Na (post)covidovou situaci se společně se svými hosty zaměří americko-britsko-česká performerka, divadelní režisérka a překladatelka Becka McFadden. Českou streamovací platformu Dramox představí její ředitel Martin Zavadil, inovace ve streamování divadla nastíní Vijay Mathew jako zástupce americké divadelní platformy HowlRound, nový projekt evropského networku IETM Perform Europe, který se zabývá proměnou mezinárodní spolupráce a touringu ve scénických umění, představí Gert Naessens a o digitálním shiftu ve varšavském divadle Nowy Teatr pohovoří vedoucí produkce a oddělení mezinárodních vztahů Joanna Nuckowska. Debata se zaměří mimo jiné na to, jak digitální distribuce může zvýšit přístupnost a globální dosah scénických umění a přispět k jejich udržitelnosti.

Online diskusní setkání “Zelené čtvrtky” s hosty z řad divadelních a tanečních umělců, kurátorů, kulturních manažerů i teoretiků z České republiky a zahraničí reflektuje citlivost a responzi oboru scénických umění vůči aktuálním společenským problémům. Hlavním tématem je adaptace divadla, tance a nového cirkusu na virtuální prostředí v důsledku protiepidemických opatření a otázky spojené s udržitelností kvality života současné civilizace a oboru scénických umění. Jakkoli se zdá, že kritická potřeba sociální změny diskutovaná v oblasti ekologie, ekonomie, politiky a kultury byla v posledních měsících přehlušena pandemií SARS-CoV-2, v oblasti scénických umění se začínají šířit obavy o udržitelnost samotného oboru. Ty vyvolává chaos způsobený různými pravidly pro zachování sociálního odstupu, zhoršující se ekonomická situace i nepředvídatelné chování publika. Obrannou reakcí je rychlá adaptace divadelní a taneční tvorby na virtuální prostředí. Je tato hybridní existence v reálném i virtuálním časoprostoru slepou uličkou pro obor, který je založen na živém kontaktu s publikem, nebo pro něj otvírá i nové možnosti a světy? Zůstanou již diváci navždy doma? Jak na tuto krizi reagují umělci, pořadatelé kulturních akcí, poskytovatelé veřejné podpory nebo vzdělávací umělecké instituce? Podle čeho se orientují, čemu věří a za čím jdou? Jak komunikují? Zárodky adaptačních strategií scénických umění na globální proměnu paradigmatu se mapujeme s našimi hosty.

Cyklus realizuje Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu jako součást programu Propagace českých scénických umění do zahraničí a ve spolupráci s partnery z evropského projektu Create to Connect -> Create to Impact, networku Performing Arts Central Europe (PACE.V4) a za podpory Mezinárodního Visegrádského Fondu. Webináře probíhají na platformě Zoom v anglickém jazyce každý čtvrtý čtvrtek v měsíci. Během diskusních setkání mají diváci možnost pokládat hostům otázky a jejich záznamy jsou zpětně dostupné na Youtube kanále jsmeIDU.

Praktické informace

  • Setkání se uskuteční na platformě ZOOM, není nutné si předem stahovat aplikaci.
  • Po vyplnění registračního formuláře Vám přijde e-mail s odkazem na přístup do webináře.
  • Registrujte se, pokud možno, 15 minut před začátkem akce, abyste se nezdrželi přihlašovací procedurou.
  • Webinář se koná v anglickém jazyce.

Typ akce

Diskuze
Webinář

Datum a čas

24. 6. 2021 17:00

Místo

online

Vstupné

zdarma

Oddělení

Oddělení mezinárodní spolupráce
Department of International Cooperation

Registrace

registrace zde

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.