Iva Janžurová pokřtí monografii umělkyně Ireny Greifové

  | ©

Institut umění – Divadelní ústav zve na slavnostní křest monografie kostýmní výtvarnice a umělkyně Ireny Greifové v pondělí 29 / 4 / 2019 od 17:00 v Malém sále IDU. Současně proběhne zahájení výstavy věnované kostýmním návrhům Ireny Greifové.

Irena Greifová (*1939) patří nesporně mezi přední české divadelní a filmové kostýmní výtvarnice.

svůj profesionální život vytvořila téměř 300 divadelních kostýmních výprav a přes 40 kostýmních souborů pro film. Její návrhy jsou dokonalým návodem k realizaci, inspirací pro režiséry i herce a zároveň samostatným výtvarným dílem. Povaha jejich návrhů se proměňuje podle žánru; vedle rarazantní perokresby si umí pohrát s barevnou detailní malbou; na návrzích jsou většinou popisky a poznámky napsané jejím charakteristickým rukopisem.

Monografie kostýmní výtvarnice Ireny Greifové (*1939)

mapuje její více než čtyřicetiletou divadelní a filmovou tvorbu. Odborná studie se zabývá nejvýznamnějšími inscenacemi, na kterých spolupracovala například s režiséry Janem Grossmanem, Evženem Sokolovským, Ivanem Rajmontem, či Petrem Novotným. Vedle Národního divadla, Divadla na zábradlí a Městských divadel pražských působila v mnoha divadlech mimo hlavní město a do roku 2008, kdy se rozhodla svoji uměleckou dráhu ukončit, vytvořila kostýmní návrhy k téměř 300 inscenacím.

Po výtvarné stránce byl jejím nejbližším spolupracovníkem scénograf Ivo Žídek. Vedle divadla se vytvořila řadu výtvarně výrazných kostýmů pro film (například Morgiana, Petrolejové lampy nebo Noc na Karlštejně). Zde byli jejími nejčastějšími režijními partnery Juraj Herz, Zdenek Podskalský a Václav Vorlíček. Součástí česko-anglické publikace je rozsáhlý soupis díla a obzvláště bohatý obrazový materiál: kostýmní návrhy, fotografie z inscenací, filmů a osobního archivu.

K dostání je na našem knihkupectví PROSPERO

POPISKY k fotografiím:

Václav Havel: Largo desolato. Divadlo Na zábradlí Praha, 1990, režie Jan Grossman
Václav Koenigsmark: Edessa. Činoherní studio, Ústí nad Labem, režie Ivan Rajmont
Isaac B. Singer: Kouzelník z Lublinu. Divadlo E. F. Buriana, (nerealizováno)

Typ akce

Křest

Datum a čas

29. 4. 2019 17:00 - 29. 4. 2019 20:00

Místo

Malý sál IDU

Vstupné

Zdarma

Registrace

Bez registrace

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.