Posun, pohyb, změna myšlení, objektu, těla. Soubor Tantehorse uvede performanci „Shift“

  | ©

Na státní svátek 28.10. uvede soubor Tantehorse ve Veletržním paláci performanci „Shift“. Dílo bylo vytvořeno jako součást in situ performativní výstavy „Too Soon Too Late“ v rámci cyklu „1918, European Dreams of Modernity – 100 Years On“, kterou pořádal Institut umění – Divadelní ústav, České centrum Brusel a kulturní centrum BOZAR.

Koprodukční projekt pod uměleckým vedením Cristiny Maldonado a Tomáše Procházky, který připravili umělci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Rakouska, Rumunska a Belgie na míru art deco paláci v centru belgické metropole, kombinoval prvky divadla, tance, performance, vizuálního umění a koncertu (více informací o projektu). Nyní se jeho část, jejíž koncept vytvořila Miřenka Čechová, představí ve Veletržním paláci v české premiéře.


Posun, pohyb, změna myšlení, objektu, těla. Nahlížíme historii z různých perspektiv. Jsme nahlíženi. Jako subjekty, jako objekty.

Vyprávíme o zkušenostech posledních sta let ústy desítek žen. Jejich myšlenky, zkušenosti, životy byly zaznamenány formou orální historie v rámci projektu Paměť žen, natočeny na pásek, zarchivovány. Procházíme životy podle zvoleného klíče s potřebou vydat subjektivní svědectví o statusu ženy, vztaženo k práci. S vděčností vycházíme z mravenčí práce orální historičky Pavly Frýdlové.

Pracovní linie žen mapujeme od počátků samostatného Československa v roce 1918 do dneška. Co nás spojuje, emancipuje, individualizuje, osvobozuje, svazuje, zpochybňuje, ubíjí, relativizuje? V minulosti hledáme obraz přítomnosti. Najdeme paralely ke konkrétní české zkušenosti či dokonce zkušenosti ostatních postkomunistických zemí? Ohlížíme se, jak moc je naše praxe unikátní.

Sledujeme obyčejnost ženského údělu. Dáváme hlas každodennosti, heroické všednosti, kterou je nutno den co den přežít, ve které není žena symbolem krásy, přepychu. Obdivu však ano.

Mnohost běžných, obyčejných hlasů reprezentují na scéně tři subjekty/objekty uzamčené do obřích pohybujících se entit, zprostředkovávajících skrze reproduktory desítky drobných příběhů, prostých, ale silných, o možnostech, nutnostech, příležitostech týkajících se práce ženy.
Tanečně-zvuková instalace pro tři tanečnice je umístěna do kontrastu s dokonalostí uměleckých objektů galerijních sbírek vystavených na odiv.

Performance proběhne v 11:00, 13:00 a 17:00 hodin
Vstup zdarma

V 15:30 se uskuteční diskuse se sběratelkou ženských příběhů Pavlou Frýdlovou, z jejíž textů performance vychází. Tu bude zpovídat dokumentaristka a nakladatelka Barbora Baronová.

Koncept: Miřenka Čechová
Choreografie: Markéta Vacovská, Agnija Šeiko, Miřenka Čechová, Gintarė Marija Ščavinskaitė
Hudba: Martin Tvrdý
Interpretace: Markéta Vacovská, Agnija Šeiko, Miřenka Čechová / Gintarė Marija Ščavinskaitė
Dramaturgie: Barbora Baronová
Scénografie: Jan Tomšů and Vendula Bělochová
Hlas: Hana Frejková, Natálie Řehořová, Miřenka Čechová

Premiéra: 26.5.2018, Bozar, Brusel, Belgie

Představení podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, IDU
 Pro aktuální informace sledujte facebookovou událost

 

Typ akce

Performance

Datum a čas

28. 10. 2018 11:00 - 28. 10. 2018 17:00

Místo

Veletržní palác

Vstupné

zdarma

Oddělení

Oddělení mezinárodní spolupráce

Kontaktní osoba

  | ©

Martina Pecková Černá

VEDOUCÍ ODDĚLENÍ, MEZINÁRODNÍ PROJEKTY, TAJEMNICE ČESKÉHO STŘEDISKA ITI A AICT, PACE.V4

+420 224 809 113
+420 775 858 794
martina.peckova-cerna@idu.cz

Vědecký profil pracovníka
 

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.