Známe program jarního cyklu přednášek Teatrologické společnosti

  | © František Plzák

Srdečně zveme k jarnímu cyklu přednášek  Teatrologické společnosti! Pražské přednášky se konají v klubovně Divadelního a filmového oddělení Městské knihovny na Mariánském náměstí, brněnské na Katedře divadelních studií FF MU. Vždy je můžete sledovat také online.  

Program otevřeme na konci února přednáškou slovenské teatroložky prof. Jany Wild, která představí vybrané shakespearovské inscenace ze 70. let 20. století (slovenské, polské, bulharské), v nichž byla tematizovaná dobová společenská situace s pronikavými politickými aluzemi. 

V březnu se můžeme těšit na představení výzkumného projektu, v němž se mezinárodní tým badatelů, včetně členů Katedry divadelní vědy FF UK Martina Pšeničky a Aleny Sarkissian, soustředí na vztahy mezi divadlem, kulturní politikou a klasickou filologií ve východní a západní Evropě v období studené války. O týden později divadelní teoretik a praktik Lukáš Brychta, vítěz posledního ročního Ceny Václava Königsmarka a tvůrce řady imerzivních inscenací divadelního uskupení Pomezí, nastíní perspektivy, ze kterých je možné na diváka či diváctví teoreticky nahlížet i s nimi dále v divadelní praxi zacházet.  

V první polovině dubna se dvakrát přihlásí Brno. Prof. Martin Revermann z University of Toronto se bude věnovat tomu, jak bylo v některých vědeckých kontextech divadlo využíváno ke sdělování nových a paradigma měnících pohledů. V hlavní části přednášky se zaměří na druhou stranu této rovnice, tedy na to, jak divadlo jako ztělesněné komunikační médium pokračuje v interakci s vědou. A poté Eliška Raiterová v konverzaci se spisovatelkou Janou Šrámkovou budou hovořit o práci na libretu k inscenaci Tak tiše až, ale také se obecně dotknou tématu zobrazování genderově podmíněného násilí na scéně.  

Do Prahy se cyklus vrátí ke konci května výpravou po archivních stopách operního režiséra Karla Jerneka. Kurátorka Divadelního oddělení Národnho muzea Lenka Šaldová bude sledovat režisérovu pozoruhodnou tvůrčí cestu od prvního angažmá ve Švandově divadle, přes Zemské divadlo v Brně, Městská divadla pražská až k poválečnému období, kdy Karel Jernek krátce stál v čele několika tuzemských činoherních souborů.  

Cyklus jako tradičně zakončíme speciální exteriérovou přednáškou: Petra Zachatá, která vede kritickou rubriku Divadelních novin a vyučuje seminář kritiky na pražské DAMU, se bude na zahradě v pražské Nekázance věnovat tvorbě mladých českých dramatiků a klást si otázku, zda je tak vůbec ještě můžeme nazývat. Po přednášce bude následovat zahradní slavnost a vítání léta.

Program v PDF


Teatrologická společnost

Kabinet pro studium českého divadla

Katedra divadelních studií MU

Městská knihovna v Praze

Publikováno

7. 2. 2024

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.