Podzimní cyklus přednášek Teatrologické společnosti se vůbec poprvé bude konat na půdě Městské knihovny v Praze

  | © Karel Kouba

Srdečně zveme na slavnostní zahájení dalšího cyklu přednášek, tentokrát ve spolupráci s Divadelním a filmovým oddělením Městské knihovny v Praze. Cyklus zahájí přednáška Dagmar Podmakové s názvem Zdanlivá pominuteľnosť (scénografie).

Divadelní historička Dagmar Podmaková představí myšlení a rukopis scénografa Jána Zavarského (1948–2022), tvůrce funkční, akční, znakové scénografie se silným společenským a politickým kontextem, spoluautora enigmatického díla Biely priestor v bielom priestore. Společně se Slovenským institutem Praha a nakladatelstvím Větrné mlýny představíme kolektivní knižní publikaci Ján Zavarský (Brno, 2022).

Život a dílo J. Zavarského je úzce spjaté s dobou, ve které tvořil. Na začátku 70. let se stal součástí slovenské výtvarné avantgardy, v jejímž rámci vytvořili se Stanem Filkem a Milošem Lakym dnes už enigmatické dílo nekonečného Bieleho priestoru v bielom priestore (tajně instalované bílé malby na bílých podkladech, Brno, 1974), které se stalo projevem vnitřní svobody, negace forem estetiky normalizačního období. Absolvent scénografie po tichých zákazech volné tvorby rozdělil svoji pozornost mezi divadlo, architekturu, design a později pedagogickou činnost.

Přednáška bude zaměřená především na divadelní aktivity, při kterých byl často rovnocenným partnerem režisérovi: v činohře, loutkovém divadle, jako i v opeře, a to pro různé slovenské a české soubory i v zahraničí. Soustředíme se na jeho spolupráci s vybranými režiséry (např. Peter Scherhaufer, Roman Polák, Vladimír Strnisko a další) v tradičných i v nepravidelných divadelních prostorech.

PhDr. Dagmar Podmaková, CSc., nar. 1953 v Bratislavě, pracuje v Ústave divadelnej a filmovej vedy Centra vied o umení SAV. Zaměřuje sa především na dějiny slovenského divadla druhé poloviny 20. století. Je autorkou samostatných monografií o osobnostech a divadlech, spoluautorkou a editorkou domácích a zahraničních knižních publikací s přesahem do společenských a politických souvislostí.


Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 5. října od 17:00 v budově Městské knihovny v Praze na adrese Mariánské náměstí 1, Praha 1.

Přednášku také bude možné navštívit online přes ZOOM.

FB event

ZOOM link

Členové a přátelé Teatrologické společnosti a také hosté Slovenského institutu jsou srdečně zváni k navazujícímu spolkovému večírku od 19. hodin v salonku Café Montmartre, Řetězová 7, Praha 1.


Teatrologická společnost

Městská knihovna v Praze

Publikováno

13. 9. 2023

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.