Kultura online: příklady zahraniční praxe

  | ©
Hudba

OperaVision

Živé streamy i záznamy pečlivě vybraných oper s titulky od 29 partnerských organizací ze 17 zemí. Celý projekt je přístupný zdarma, a to v angličtině, francouzštině a němčině, součástí jsou i zdroje pro mladé diváky.

https://operavision.eu/en

Eurovision: Europe Shine a Light

Evropská hudební soutěž Eurovision Song Contest musela být letos zrušena, pořadatelé se ale rozhodli zorganizovat velkolepou nesoutěžní live stream verzi s moderátory a 41 hosty, kteří vysílali ze svých domovů.

https://www.youtube.com/watch?v=HAo_LxJzALw&feature=emb_title

Offset: VR koncert

Americký rapper Offset společně se společnosti Supersphere přetavil live stream zážitky do nové podoby – a to využitím VR technologie. Fanoušci, kteří vlastní speciální VR brýle, mohli zdarma zhlédnout koncert, který se prý produkcí i přípravou stage blížil zážitku z živého koncertu.

https://uploadvr.com/offset-live-vr/

Cloud Clubbing

Lidé zavření během karantény ve svých domovech si mohli v Číně naladit živé streamy na lokální verzi platformy TikTok a zúčastnit se tak tzv. Cloud Clubbingu – společného poslechu Dj setů. Některé šanghajské kluby dokázaly tímto způsobem vybrat během jednoho dne až 250 000 dolarů. Podobný koncept představil i evropský projekt SHAPE podpořený programem Kreativní Evropa.

https://www.razer.com/cloud-clubbing

https://shapeplatform.eu/events/event/

Vizuální umění

Futures

Evropská fotografická síť Futures spolupracovala s vybranými talenty na obsahu pro jejich sociální sítě. Jednotliví umělci během karantény převzali účet Futures na Instagramu a sdíleli nové příspěvky s vlastní tvorbou.

https://www.instagram.com/futuresphotography/

Art Basel Hong Kong

Zrušený festival Art Basel v Hong Kongu spustil tzv. online viewing rooms – virtuální platformu, která propojila světové galerie s globální sítí sběratelů a nadšenců do umění. Organizátoři tak mohli zpřístupnit online celkem 2000 uměleckých děl od 235 vystavovatelů, kteří by se festivalu zúčastnili.

https://www.artbasel.com/viewing-rooms

David Zwirner

Newyorská galerie současného umění David Zwirner publikuje kromě viewing rooms také podcasty, ve kterých společně s hosty diskutují témata spojená s uměním a kreativním procesem.

https://www.davidzwirner.com/podcast

VR prohlídka londýnské Národní galerie

Britská Národní galerie se spojila s organizací Oculus, aby společně vytvořili 3D zážitek z výstavy o rané renesanci. Díky VR setu si mohou návštěvníci užít přes 270 děl z let 1200–1500.

https://www.nationalgallery.org.uk/visiting/virtual-tours/sainsbury-wing-vr-tour

Scénická umění

Aerowaves: Spring Forward 2020

Kvůli koronakrizi byl každoroční taneční festival Aerowaves přesunut do prostředí streamovací platformy Zoom. Online HD edice zahrnovala celá taneční představení, Q&As s umělci i afterparty.

https://aerowaves.org/springforward/spring-forward-2020

May I Take Your Arm?

Live stream představení o tom, jaké je to být slepý a jak každý z nás vidí sousedství jinak. Umělci zvou diváky na procházku pomocí zvláštní kombinace audio záznamů prostředí, příběhů i zapojení samotného publika.

https://www.folda.ca/event/may-i-take-your-arm-by-red-dress-productions/

Literatura

The Lockdown Diary

Cena EU za literaturu zveřejňuje během karantény deník spisovatelky, která sdílí své dojmy a zážitky z života v dobách koronaviru. Nový příspěvek se na blogu objevuje jednou týdně.

https://www.euprizeliterature.eu/news/jan-carsons-lockdown-diary

Boycott Books

Nizozemské nakladatelství zaměřené na tvorbu pro děti zpřístupnilo zdarma černo-bílé ilustrace z vybraných knih. Ty mohou po vytisknutí sloužit jako omalovánky.

https://boycottbooks.com/kleurplaten/

Film

Thessaloniki International Film Festival

Řecký festival zadal jedenácti režisérům úkol – natočit krátký film do tří minut z prostředí vlastního domova. Jako jediné venkovní lokace byly povoleny terasy, zahrady a balkóny, jedinými aktéry pak mohly být lidé a zvířata z jednotlivých domácností.

https://www.filmfestival.gr/en/documentary-festival

Marché du Film online

Snaha vytvořit plný zážitek z Cannes pro profesionály z oboru. Virtuální stánky, meetingy, online prezentace z různých virtuálních kin v různých časových pásmech nebo konference a speed meetingy.

https://marchedufilm.online/

Publikováno

4. 6. 2020

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.