Vernisáž výstavy Divadlo a svoboda: První dekáda nezávislosti českého divadla

  | ©

Součástí letošní Noci divadel je i vernisáž výstavy Divadlo a svoboda: První dekáda nezávislosti českého divadla od sedmi hodin v Institutu umění – Divadelním ústavu.

Divadlo bylo v listopadu a prosinci 1989 hybatelem společenské změny. Co však následovalo poté, co se usadil „prach revoluce“? Výstava DIVADLO A SVOBODA — První dekáda nezávislosti českého divadla po roce 1989 se skládá z výstavních objektů a internetové prezentace, které ve zkratce představují mnohotvárnost, bouřlivou energii a pluralitu estetik, témat i aktivit českého divadla prvního porevoluční desetiletí. A to ať již se jedná o provozně zcela nezávislé, především neziskové subjekty a uskupení, tak o divadla, jež převzala do své péče města a kraje a v nichž se realizovalo pojetí divadla jako veřejné kulturní instituce, anebo o transformované divadelní domy (tzv. stagiony) jako organizace bez stálého souboru, avšak s kontinuální dramaturgií reflektující aktuální témata i estetiku. Součástí výstavy je zároveň internetová prezentace, v níž jsou uvedeny citace z rozhovorů, které byly v rámci výzkumu a u příležitosti 30. výročí sametové revoluce natočeny s šedesátkou osobností české i slovenské kultury a nezávislého divadla.

Výstava je od večerních hodin 16.11. do 17.12. 2019 instalována v patiu Institutu umění – Divadelního ústavu na adrese Celetná 17, Praha 1. Doplňují ji objekty rozmístěné po pražských divadlech, s nimiž se můžete setkat zde: Divadlo Bez zábradlí, Divadlo DISK, Divadlo Na zábradlí, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Ponec, Divadlo X10, MeetFactory, Národní divadlo, NoD Roxy, Studio Alta.

Kurátorky výstavy: Martina Pecková Černá, Anna Hejmová
Grafické řešení: Jaroslav Mašek
Architektonické řešení: Petr B. Novák
Autoři textů: Dáša Čirpová, Marek Godovič, Jan Jiřík, Lucie Křápková, Kateřina Lešková Dolenská, Otto Linhart, Marcela Magdová, Martin Macháček, Martina Pecková Černá, Pavel Štorek
Produkce: Barbora Comer, Marek Linhart, Viktorie Schmoranzová

Publikováno

16. 11. 2019

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.