Loutkáři slaví 90 let existence UNIMA

  | ©

První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, která bude akcentovat nejen historii UNIMA, ale i její vize do budoucnosti. Součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek. Do Prahy zavítají významné loutkářské osobnosti, odborníci a představitelé UNIMA.

Cesta až k UNESCO

Mezinárodní loutkářská unie UNIMA (Union Internationale de la Marionnette) byla jakožto první mezinárodní divadelní organizace založena v roce 1929 v Praze v Říši loutek,
kam se po devadesáti letech opět vrací oslavit výročí. “UNIMA sehrála důležitou roli v posílení dobré pověsti českého, ale i světového loutkového divadla a pomohla jej povznést na rovnocenný prestižní divadelní druh,” říká Nina Malíková, předsedkyně Českého střediska UNIMA. Jedním z největších úspěchů je například pomoc k zápisu českého a slovenského loutkářství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. “Svou demokratickou strukturou, promyšlenou propagací loutkářského umění a uměleckými konfrontacemi UNIMA pomohla dostat loutkové divadlo do povědomí široké veřejnosti,” dodává Malíková. V politicky rozděleném světě 2. poloviny 20. století byly tyto organizace klíčové, protože podporovaly a umožňovaly mezinárodní kulturní styky a spolupráci nejen v oblasti loutkového divadla, ale kultury vůbec.

Čechy jako divadelní velmoc

„Česká republika je prostřednictvím IDU aktivním členem řady divadelních organizací,
drží také prvenství v iniciaci jejich vzniku. UNIMA byla založena v Praze a Praha byla také zvolena jako symbolické místo na švu železné opony při založení Mezinárodního divadelního ústavu v roce 1948, v roce 1969 zde díky Pražskému Quadriennale vznikla organizace scénografů, divadelních architektů a techniků OISTAT zde vznikla v roce 1969 a v Praze se ustavila také Asociace divadel pro děti a mládež ASSITEJ,“ říká Martina Pecková Černá, vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce IDU.

Konference

U příležitosti oslav 90. výročí založení UNIMA se dne 7. června 2019 uskuteční mezinárodní konference s názvem: „Úloha UNIMA pro uznání a rozvoj a význam loutkářství ve 20. století a její vize pro 21. Století.“ Konference se bude soustředit na počátky UNIMA v období před 2. světovou válkou a na znovuobnovení činnosti UNIMA po roce 1957, probírat se budou i vize UNIMA pro 21. století. Konference se mimo zahraničních mluvčích například z Japonska, USA, Německa či Francie zúčastní i Michael Meschke, významný světový loutkář, pamětník moderní historie UNIMA a zejména neúnavný bojovník za demokratický charakter této organizace, a Denisa Kirschnerová, ředitelka a dramaturgyně Divadla Spejbla a Hurvínka zastupující mladou generaci, která přebírá rodinnou tradici.

Program oslav se koná během Pražského Quadriennale, oslavy 90. výročí UNIMA proběhnou i vrámci PQ Talks diskusním blokem o problematice vystavování loutek
Hanging out (Puppets on Show) v rámci PQ Talks 6. června 2019.

UNI…Co? UNIMA!

Oslavy budou pokračovat 7. června 2019 v Galerii Českých center vernisáží výstavy UNI…Co? UNIMA! Výstava prezentuje vznik a vývoj UNIMA. Na výstavě budou prezentovány filmové záznamy ukázek o tom, jak se hraje loutkové divadlo po celém světě, důležité dokumenty o loutkářství a fotografie z historie UNIMA. Výstavu připravilo chrudimské Muzeum loutkářských kultur.

UNIMA Soirée v divadle, kde byla UNIMA založena

Večerní komponovaný pořad k 90. výročí UNIMA zahrne divadelní zdravici loutek,
které jsou zastoupeny na pamětní desce na budově Říše loutek i řadu zajímavých historických materiálů. Společenská událost k oslavám výročí UNIMA v Říši loutek v pátek 7. června doplní výstava, projekce a také prohlídka divadla.

Zahraničí hosté budou mít možnost načerpat informace o současném českém loutkovém divadle i během přednášky, kterou pořádá IDU, a navštívit loutková představení v rámci programu PQ+ i mimo Prahu.

 

Více informací na stránkách 

UNIMA

Pořadateli oslav jsou:      České středisko UNIMA, Institut umění – Divadelní ústav

a Muzeum loutkářských kultur Chrudim.

Partnery oslav jsou:         UNIMA, MKČR, hl. m. Praha, Národní muzeum a Říše loutek.

Oslavy se konají pod záštitou České komise pro UNESCO a ve spolupráci s DAMU
a NIPOS.

Ve spolupráci s DAMU a NIPOS.

Publikováno

22. 5. 2019

Sdílejte

Sledujte náš facebook

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.