V roce 2021 byla v rámci tohoto výzkumu zveřejněna elektronická publikace Metodika mapování nezávislého divadla autorů Petra Prokopa a Luboše Louženského.
Publikace se věnuje tomu, co je nezávislé divadlo, jak je velké a jak ho srovnat s divadly ostatními. Představuje a popisuje metodiku pravidelného zachycení a popisu oblasti nezávislého divadla v aktuálním čase z hlediska jeho definice (která divadla spadají pod pojem „nezávislá„), objemu a velikosti (kolik takových divadel existuje, jaký generují obrat, jaká je struktura jejich nákladů a na kolik se na jejich financování podílejí vlastní výnosy či jiné zdroje, např. dotace apod.) a výkonu (kolik a kde odehrají představení, realizace dalších aktivit, počet míst pro diváky/návštěvníky a kolik lidí je skutečně navštíví). Metodika mapování a následný sběr a vyhodnocení dat mohou přispět ke zjištění skutečného stavu nezávislých divadel, jejich financování, zaměstnanosti, počtu představení a diváků, cílových skupin, právních forem a dalších ukazatelů. Předmětem této metodiky naopak není zkoumání nezávislého divadla z hlediska historického či estetického.
Publikace definuje nezávislé divadlo jako profesionální divadlo, které není zjednodušeně řečeno ani státní ani komerční. Přesné definici nezávislého divadla (a také nově vytvořené segmentaci celé divadelní sítě) je věnována samostatná část metodiky.
Implementace a aplikace této metodiky je nutnou podmínkou pro vznik, vyhodnocování a přenastavování kulturních politik, kulturních strategií a kulturního plánování obecně. Po nutné adaptaci na konkrétní prostředí je využitelná i pro ostatní segmenty divadelního a kulturního systému (divadla veřejná, podnikatelská, akademická a amatérská, kulturní domy).