IDU vydává knihu Ženy v pohybu

  | ©

Prostřednictvím nově vydané publikace Ženy v pohybu se Institut umění – Divadelní ústav zapojuje do ediční řady Ministerstva kultury (O)hlasy žen v české kultuře.

Kniha přibližuje životní a profesní příběh šesti umělkyň, jejichž kariéra byla spjata s tancem, pohybem a pantomimou a realizovala se především ve druhé polovině minulého století. Klíčem k jejich výběru byl projekt IDU Orální historie českého divadla. Vzpomínková vyprávění jsou v knize doplněna odbornými reflexemi na danou oblast. Bohatý obrazový doprovod pochází především z osobních archivů narátorek.

Knihu Ženy v pohybu v grafické úpravě Terezy Melenové a s ilustracemi Terezy Cerhové připravilo Informačně-dokumentační oddělení IDU, konkrétně Lucie Čepcová a Vilém Faltýnek, jenž natočil všechny rozhovory pro projekt Orální historie českého divadla, ze kterého vychází vzpomínková vyprávění 6 protagonistek knihy. Jsou jimi tanečnice, choreografka, publicistka a pedagožka Božena Brodská, tanečnice, mimka, choreografka, režisérka a pedagožka Zdenka Kratochvílová, tanečnice, choreografka, pedagožka, režisérka a publicistka Eva Kröschlová, tanečnice, sólistka baletu a choreografka Hana Machová, baletka, choreografka a pedagožka Jiřina Šlezingrová a choreografka, tanečnice, pedagožka, moderátorka, tlumočnice a překladatelka Inka Vostřezová.

“Orální historie jako jedna z metod historiografie je pro náš výzkum velmi důležitá, protože dokresluje dobový kontext a dotváří tak celkovou představu o zkoumaných tématech. Nicméně osudy osobností českého divadla 20. století, které jsou pevně spojeny s bouřlivými proměnami celé země, jsou zajímavé a unikátní i pro širokou českou veřejnost,” zdůrazňuje ředitelka IDU Pavla Petrová.


Jak se život konkrétních osobností i pohybové divadlo jako takové vyvíjelo, přiblíží čtenářům kontextové studie a dobové fotografie, které pro potřeby knihy zpracované rozhovory doplňují. Odborné studie zpracovali Dorota Gremlicová, Kateřina Klementová, Lucie Kocourková, Ladislava Petišková a Roman Vašek.


Kniha Ženy v pohybu s předmluvou ministra kultury Lubomíra Zaorálka vychází v rámci ediční řady Ministerstva kultury (O)hlasy žen v české kultuře, a to jako 4. publikace. Edice vznikla v rámci plnění tzv. Minimálního standardu Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014 – 2020.


Tématu postavení žen v české kultuře a faktu, že dějiny umění jsou spíše dějinami umělců, než umělkyň, se věnuje také nový díl podcastu IDU Suflér, který se zamýšlí nad potřebami, vizemi a strategiemi v kultuře a umění. V 5. vydání podcastu, který pro IDU připravuje Jana Návratová a Veronika Černohous, popisuje vznik knihy Ženy v pohybu její editorka Lucie Čepcová. Metody mapování žité a zkoumané reality přibližuje spisovatelka, nakladatelka a literární dokumentaristka Barbora Baronová. Nad tím, co lze vyčíst z výpovědí šestice umělkyň se ve své eseji zamýšlí novinářka a koučka Jana Bohutínská. Kontextový rámec, v němž vznikla ediční řada (O)hlasy žen v české kultuře, doplňuje ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády a garant vládní strategie pro rovnost žen a mužů Radan Šafařík.


Kniha Ženy v pohybu, edice (O)hlasy žen v české kultuře, 204 stran, ISBN 978-80-7008-441-0, cena 359 Kč, je dostupná na eshopu IDU Prospero.

Více o projektu IDU Orální historie českého divadla naleznete zde.

Podcast IDU Suflér k tématu žen v české kultuře lze přehrát na běžných podcastových platformách (Spotify, Apple Podcasts) či zde.

Publikováno

4. 5. 2021

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.