Výzva ke 3. ročníku soutěžní Přehlídky divadelní fotografie

Institut umění – Divadelní ústav vyhlašuje třetí ročník soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Fotografky a fotografové se mohou hlásit do Studentské, nebo Profesionální kategorie se snímky pořízenými na území České republiky v letech 2020–2022, a to až do 28. února 2023. Slavnostní předání cen a prezentace vítězných fotografií se uskuteční v červnu 2023 v době konání Pražského Quadriennale v prostoru kavárny Jatka 78 v Holešovické tržnici. Uděleny budou i zvláštní ceny CZECH PHOTO a FUJI FOTO.

„Divadlo a fotografie. Dvě poměrně běžná slůvka, kterým každý rozumí. Jejich spojením však vznikne něco, co má nepoměrně hlubší význam. Totiž divadelní fotografie. To je pojem, který v sobě skrývá mnoho tajemství i spoustu otázek. Jedna z nejpalčivějších je, kam divadelní fotografie směřuje, jaká bude její podoba v nedaleké budoucnosti. Kdo a k čemu ji bude používat.“ popisuje tento svébytný umělecký obor Josef Ptáček, předseda poroty Přehlídky divadelní fotografie v letech 2018 a 2020.

Přehlídka divadelní fotografie je jednou ze snah Institutu umění – Divadelního ústavu o rozšíření povědomí široké veřejnosti o tomto komplexním oboru i jeho obrovském uměleckém i dokumentačním potenciálu. IDU se věnuje výzkumu divadelní fotografie mnoho let; realizuje jak monografické výstavy (Jaroslav Krejčí, Viktor Kronbauer), tak i výstavy historicky zaměřené, s komplexnějším pohledem na tento obor (Česká divadelní fotografie 1859-2017). Navíc má IDU rozsáhlý publikační záběr – vedle publikací oceněných Cenou Divadelních novin: Česká divadelní fotografie 1859-2017 a Viktor Kronbauer: Divadelní fotografie vydává IDU od roku 2020 edici Česká divadelní fotografie – dosud vyšly díly Václav ChocholaJaroslav Prokop a Vilém Sochůrek, připravuje se díl zaměřený na dílo Josefa Ptáčka. Významnou platformou prezentace děl tohoto oboru je Virtuální studovna. Ta v současnosti prezentuje přes 470 tisíc snímků. 

V roce 2023 proběhne už třetí ročník Přehlídky divadelní fotografie – první se uskutečnil v roce 2018 a druhý o 2 roky později. Konání tohoto ročníku, původně plánovaného na rok 2022, bylo odloženo z důvodu proticovidových opatření. 

Vítězné fotografie letos vybere pětičlenná porota, složená z těchto osobností z divadelního i fotografického prostředí: divadelní fotograf Viktor Kronbauer, fotograf a pedagog Jaroslav Prokop, kostýmní výtvarnice a režisérka Kamila Polívková, teatrolog, anglista a překladatel Pavel Drábek a fotograf, teoretik, pedagog a kurátor Tomáš Pospěch. Výběr poroty proběhne zcela anonymně a uskuteční se v dubnu 2023.

Podmínky a uzávěrka soutěže:

Snímky musí být pořízeny na území České republiky v letech 2020–2022. Fotografie je nutné dodat v tištěné i elektronické podobě.

Studentská sekce – volná tvorba s divadelní tematikou
Profesionální sekce – Inscenace/divadelně-performativní projekt

Uzávěrka pro přihlášení je 28. února 2023

Podrobnější informace, přihlášky a plné znění výzvy soutěže o nejlepší divadelní fotografii naleznete na stránkách www.divadelnifotografie.cz.


Kontakt: Olga Plchová, tel.: +420 602 962 051, e-mail: olga.plchova@idu.cz.

Kontakt

  | ©

Olga Plchová

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#KulturouzaUkrajinu

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.