Březen patří po celém světě oslavám divadla

  | ©

Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března). Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto významných divadelním svátkům. Autorem prvního poselství k mezinárodnímu dni divadla byl Jean Cocteau, v roce 1994 poctila mezinárodní divadelní komunita tímto úkolem Václava Havla.

Národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ) a Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA) po celém světě koordinují v těchto dnech také řadu dalších aktivit spojených s akcentací významu divadla jako umělecké formy. Prezentují jeho hodnoty pro lidská společenství i jednotlivce, jeho významu pro připomenutí humánních hodnot, jako jsou mír a vzájemné porozumění mezi národy bez ohledu na rozdílnost jejich ras, politického či náboženského přesvědčení a kultury a v souladu s uznáním základních práv člověka, tak jak jsou definována ve Všeobecné deklaraci lidských práv, a v neposlední řadě také jeho potenciálu pro ekonomický růst.

Tyto organizace vždy hájily nejen obor divadla jako takový, ale také jeho společenskou a politickou roli a zasazovaly se o mírnění konfliktů na mezinárodní úrovni. V České republice můžeme být hrdi, že Československo bylo vždy mezi zakládajícími zeměmi těchto organizací a Praha se stala místem vzniku hned čtveřice z nich (UNIMA – 1929, ITI – 1948, ASSITEJ – 1965 a OISTAT 1968). V loňském roce jsme si připomněli 70. výročí vzniku ITI a 50. výročí vzniku OISTAT, na letošní rok připadají oslavy 90. výročí založení UNIMA, které si v Praze připomeneme 7. června, kdy se uskuteční mezinárodní konference Význam UNIMA v 20. století a vize pro 21. století (Ministerstvo kultury) a vernisáž výstavy UNI…CO? UNIMA! 90 let, 101 zemí, 1 vášeň (Galerie Českých center). Pořadateli oslav jsou české středisko UNIMA, Institut umění – Divadelní ústav a Muzeum loutkářských kultur.

Autorem poselství ke Světovému dni divadla je letos kubánský dramatik a režisér Carlos Celdrán a zabývá se v něm pomíjivostí divadla a divadlem jako „sjednocujícím gestem“.

Autorkami poselství ke Světovému dni divadla pro děti a mládež jsou kromě prezidentky ASSITEJ Yvette Hardie také osmiletá Joyee a jedenáctiletá Jojo, které ve svých příspěvcích zdůrazňují roli divadla pro děti ze znevýhodněných sociálních podmínek a pro děti s handicapem.

Autorem poselství ke Světovému dni loutkářství je v letošním jubilejním roce Mezinárodní loutkářské unie íránská scénografka Zahra Khyali Sabria a indický loutkář a prezident UNIMA Dadi D. Pudimjee.

Pro případné dotazy se můžete obracet na Oddělení mezinárodní spolupráce IDU, do jehož gesce spadá správa českých středisek mezinárodních nevládních divadelních organizací.

Publikováno

18. 3. 2019

Kontakt

  | ©

Martina Pecková Černá

VEDOUCÍ ODDĚLENÍ, MEZINÁRODNÍ PROJEKTY, TAJEMNICE ČESKÉHO STŘEDISKA ITI A AICT, PACE.V4

+420 224 809 113
+420 775 858 794
martina.peckova-cerna@idu.cz

Vědecký profil pracovníka
 

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.