Hodnocení programů IDU na podporu exportu a mezinárodní spolupráce

IDU v rámci své dlouhodobé koncepce rozvoje výzkum na období 2019 – 2023 řešil v rámci výzkumné oblasti Kulturní politika dílčí výzkumný cíl: Mapování dopadů podpory proexportních aktivit v oblasti současného umění.

Dopady podpory proexportních aktivit jsou důležitým kulturně politickým tématem. Sledování, sběr a interpretace dat a poznatků jsou nezbytné pro vyhodnocení podpory proexportních aktivit ze strany státních a samosprávných orgánů. Díky tomu, že IDU realizuje řadu podpůrných aktivit v rámci mezinárodní spolupráce a propagace českého umění v zahraničí, zaměřil se v rámci výzkumu na vytvoření metodiky a vyhodnocení vlastních programů.

V roce 2019 vyšla publikace Metodický rámec hodnocení programů IDU na podporu exportu a mezinárodní spolupráce. Jejími autory jsou pracovnice a pracovníci IDU, kteří mají ve své pracovní agendě koncipování, realizaci a administraci daných programů. Publikace je základem pro další výzkumnou práci, ale zároveň může sloužit i jako cenný zdroj informací pro studenty a kulturní pracovníky, kteří se zabývají vytvářením a realizací podpůrných programů v oblasti kultury, především v oblasti exportu a mezinárodní spolupráce. Publikace se věnuje obecným zásadám a příkladům hodnocení výzkumných a nadnárodních programů ; přináší podrobný přehled rámce intervenční logiky programů IDU a návrh metodiky hodnocení těchto programů. Publikace obsahuje i přehled strategických dokumentů a programů na podporu exportu a mezinárodní spolupráce v České republice a zahraniční příklady monitoringu a hodnocení exportu kultury.

Stáhnout studii v PDF

V roce 2023 vyšla publikace Vyhodnocení programů IDU na podporu exportu a mezinárodní spolupráce. Její obsah se zaměřuje na vyhodnocení vybraných programů IDU podle metodického rámce, který byl navržen v rámci prvního výstupu výzkumu. V rámci evaluace byla uskutečněna analýza dostupných dat a informací a byla provedena dílčí dotazníková šetření. Došlo k vyhodnocení programů na podporu rezidencí, krátkodobé mobility, programů kanceláře SoundCzech a projektu Showcase mladých českých interpretů oblasti klasické hudby. Každému z jmenovaných programů je věnována samostatná kapitola, která navazuje na stejnojmennou kapitolu prvního výstupu, kde jsou popsány definice, charakteristiky, zdůvodnění realizace, návaznost na strategické materiály, cíle, podmínky, administrace a základní přehled o podpoře daných programů do roku 2018. Kapitoly nové publikace nabízí doplnění přehledu o podpoře o období 2019–2022, vyhodnocení kvantitativních a kvalitativních indikátorů, cílů, výstupů a výsledků a zodpovězení základních evaluačních otázek. Ve vyhodnocení je zohledněna i situace způsobená covidovou pandemií. Po provedení analýz závěrečných zpráv i dotazníkových šetření programů IDU bylo zjištěno, že navržený rámec hodnocení je vhodným metodickým postupem. Výsledkem provedeného monitoringu a analýzy jsou dílčí úpravy a zpřesnění u vymezení cílů a některých z indikátorů a vytvoření optimalizovaného rámce hodnocení pro vybrané programy IDU.

Stáhnout studii v PDF

Řešitel

expertky a experti IDU

Období

2019 - 2023

Poskytovatel podpory

Ministerstvo kultury ČR

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.