Výzva Delfina pro české umělce a kurátory

Nadace Delfina (Delfina Foundation) ve svém komplexním programu propojuje rezidence, výstavy a veřejné akce a umožňuje umělcům, kurátorům a teoretikům experimentovat s odvážnými nápady, zkoumat kontexty, učit se novým dovednostem a budovat vztahy s kolegy, komunitami a institucemi v oblasti současného umění.

V roce 2019 nabídne Nadace Delfina ve spolupráci s Kunsthalle Praha, IDU a Českým centrem v Londýně tři rezidenční pobyty pro dva umělce a jednoho kurátora. Každá z rezidencí potrvá přibližně šest týdnů, dvě na začátku roku 2019 (od března do dubna) a jedna na podzim 2019 (od října do listopadu).

Vybrané výstupy z rezidenčních pobytů mohou být zapojeny do programu Kunsthalle Praha.

Residenční program ND je strukturován podle následujících sezón:

Tematické: zaměřující se na podporu konkrétních podnětů v následujících oblastech: Politika jídla, Performance jako proces, Veřejná doména a Sběratelství jako praxe. Více informací o těchto tematicky zaměřených rezidencích naleznete zde.

Otevřené: věnující se podpoře nezávislých projektů bez předem daných konkrétních výstupů.

V roce 2019 otevírá Delfina Foundation nový tematický okruh spojující umění, vědu a technologie. Přestože nadace výrazně podporuje přihlášky, které reflektují právě tuto oblast či výše zmíněné tematické okruhy, tyto nejsou nutně podmínkou a na rezidence se mohou hlásit čeští umělci a kurátoři z jakéhokoliv oboru bez ohledu na to, zda se zajímají o vědu a technologie nebo ne.

V rámci rezidenčních pobytů nabízí Nadace Delfina vybraným umělcům a kurátorům možnost se zapojit do londýnské umělecké a kulturní scény a představit svou tvorbu britskému publiku. Delfina během pobytu zajistí řadu aktivit, které vybraným umělcům umožní:

 • výzkum a vývoj v oblastech jejich zájmu
 • rozvoj dovedností pomocí odborné přípravy a mentoringu
 • přístup k informacím a zdrojům skrze samostudium, exkurze a workshopy
 • účast na interních i veřejných akcích
PRO VYBRANÉHO UMĚLCE/KURÁTORA JE K DISPOZICI:
 • Šestitýdenní rezidence v Londýně včetně jedné zpáteční letenky v třídě economy a finančních prostředků na jídlo/stravné a materiál
 • Jednolůžkový pokoj v ND se společným vybavením jako je prádelna, kuchyně a jídelna
 • Příležitost zapojit se do umělecké scény ve Velké Británii díky plánovaným i neplánovaným volnočasovým a jiným aktivitám
 • Možnost zapojení do plánovaných skupinových aktivit a návštěv kulturních organizací ve Velké Británii
PODMÍNKY:
 • občan České republiky, který momentálně žije a pracuje v České republice nebo umělec/kurátor dlouhodobě působící v České republice
 • umělec/kurátor hledající příležitost pro rozvoj své praxe a konceptů své umělecké či kurátorské činnosti
 • umělec/kurátor musí vysvětlit, co může přinést zkušenost s danou mezinárodní rezidencí pro jeho/její kariérní rozvoj a místní komunitu
 • velmi dobrá znalost angličtiny

Vybraní umělci a kurátor si musí samostatně zajistit cestovní pojištění, které pokryje naléhavé zdravotní události, krádež a další pojistné události.

POSTUP PŘI PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTI:

Umělci a kurátoři musí odevzdat vyplněnou přihlášku v angličtině, životopis a fotografickou dokumentaci své tvorby. V rámci výběrového řízení proběhnou pohovory s kandidáty, kteří postoupí do užšího výběru. Více informací je k nalezení v přihlášce níže.

23. prosince 2018: Uzávěrka přihlášek
Týden od 14. ledna 2019: Přes Skype proběhnou pohovory s kandidáty, kteří postoupili do užšího výběru (časy budou upřesněny)

Data zahájení rezidencí:

1 x šestitýdenní rezidence začíná 4. března 2019

1 x šestitýdenní rezidence začíná 4. března 2019

1 x šestitýdenní rezidence začíná 16. září 2019

Formulář přihlášky ke stažení
O UMĚLECKÝCH, VĚDECKÝCH A TECHNOLOGICKÝCH TÉMATECH

ND v roce 2019 přichází s novým tematickým okruhem, ve kterém propojuje otázky společné oblasti umění, vědy a technologií. Toto téma bude veřejně představené v lednu 2019 a postupně se okolo něj bude odvíjet program akcí, výstavních projektů a rezidencí. Během této doby se do programu nadace mohou zapojit také spisovatelé, badatelé, vědci, podnikatelé i osoby z dalších profesí, kteří mají zájem o spolupráci s umělci při vývoji nových kreativních a kritických přístupů.

V rámci programu se ND bude věnovat projektům, které mají potenciál obstát i mimo výstavní prostory, vědecké laboratoře či publikace. ND má zájem o odlišné způsoby produkce a distribuce, od těch, které čelí naléhavým problémům životního prostředí, po ty, které mají komerční potenciál.

Hlavním cílem je vytvořit soustředěné prostředí, které umožní rozvoj spolupráce, vznik nápadů a podpoří rozvoj nových projektů, které mohou ovlivnit svět kolem nás.

Nadace Delfina

Nadace Delfina (ND) je mnohem více než největší londýnský mezinárodní rezidenční program – je to domov, který podporuje a vychovává budoucí generaci současných umělců, kurátorů a filozofů.

Její sídlo se nachází v nově zrekonstruovaném komplexu edwardovských domů blízko Buckinghamského paláce. ND je nezávislá nezisková organizace, která v Británii za pomoci mezinárodních partnerů podporuje umělecké talenty a usnadňuje výměnu rezidencí a veřejných akcí jako jsou workshopy nebo výstavy.

Nadace Delfina je následníkem Delfina Studio Trust. To se pyšní nebývalým množstvím umělců, které mezi lety 1988 a 2006 podpořilo prostřednictvím rezidencí a výstav. Mezi umělce, kteří tímto studiem prošli, se řadí více než desítka nominovaných na Turner Prize. ND je na svou historii hrdá a je pro ni čest na ni navazovat.

Práci nadace sledují významní odborníci v oblasti umění a mezi její příznivce se řadí patroni, kurátoři, významní sběratelé umění i široká veřejnost. Během posledního roku se práce ND objevila v periodikách jako Financial Times, The Independent, New York Times, Art Review, Frieze, ArtAsiaPacific, Artforum a The Art Newspaper.

Kunsthalle Praha

Kunsthalle Praha je nově vznikajícím prostorem pro umění a kulturu v historickém centru Prahy. Návštěvníkům nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit. Posláním Kunsthalle Praha je přispět k hlubšímu porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století a oslovit živým aktuálním programem nejširší veřejnost. Cílem je vytvořit vedoucí kulturní instituci, která si zakládá na odbornosti, otevřené spolupráci, prostor, který začleňuje zážitky s uměním a kulturou do každodenního života.

IDU a náš rezidenční program

IDU nabízí program tvůrčích rezidencí, který spočívá v koordinaci a zajištění rezidenčních pobytů umělcům. Tento program běží již od roku 2004 a je navržen tak, aby zviditelňoval mezinárodní spolupráci a komunikaci a především poskytoval umělcům čas a prostor pro vytváření nových děl a vyhledávání inspirací. Vedle vysílání českých umělců do zahraničí se Institut umění zároveň stará o přijímané umělce včetně zajištění kontaktů na české umělecké scéně. Jako zprostředkovatel, se Institut umění snaží aktivně hledat partnery pro dlouhodobé spolupráce, jak v České republice, tak v zahraničí. Dále Institut umění vyhlašuje residenční výzvy, pořádá workshopy a zajišťuje servis českým i zahraničním účastníkům.

V letech 2004-2014 proběhlo více než 200 residenčních pobytů, na nichž se podílelo 176 českých a zahraničních umělců.

České centrum Londýn

Posláním Českého centra je aktivně propagovat Českou republiku a prezentovat českou kulturu ve Spojeném království. Jeho aktivity zahrnují výtvarné a dramatické umění, film, literaturu, hudbu, architekturu, design a módu. České centrum pořádá své vlastní akce, ale nabízí také podporu ostatním uskupením, které ve Spojeném království pořádají akce vztahující se k České republice.

Centrum také usiluje o zlepšení kulturních vztahů mezi Spojeným královstvím a Českou republikou a podporuje kurátorské pobyty, mediální exkurze a umělecké rezidence.

České centrum v Londýně se otevřelo v roce 1993 a je nepolitickou organizací podporovanou Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. Patří do celosvětové sítě 23 českých center, které působí v 19 zemích a třech světadílech.

Termín

23. 12. 2018

Aktivita

Mezinárodní rezidence

Staňte se dobrovolníkem

Dělejte, co vás baví a získejte při tom zkušenosti.

vše o dobrovolnictví

Přihlaste se k odběru newsletteru IDU

#Kulturavkaranténě

Přihlášením k odběru Newsletteru IDU vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru.