Zemřela Iva Peřinová


Jedna z našich nejlepších autorek píšících pro loutkové divadlo Iva Peřinová zemřela 7. listopadu po dlouhé těžké nemoci ve věku 65 let.

Její poslední premiérou na mateřské scéně - libereckém Naivním divadle -, které se již nemohla zúčastnit, bylo Labutí jezírko.

perinova3.jpgIva Peřinová byla absolventkouloutkářské katedry DAMU, v letech 1969-2003 pracovala v Naivním divadle Liberec jako loutkoherečka, později lektorka a od r.1990 dramaturgyně.

Napsala přes 30 her - zejména pro loutková a alternativní divadla; některé z nich byly později upravovány pro činoherní scény. Dlouhodobě patří k nejhranějším českým autorům her pro děti a mládež. Řada jejích her byla přeložena do cizích jazyků a uváděna na mnoha zahraničních scénách (v Německu, Rusku, Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Finsku aj.). K úspěšným titulům pro děti patří původní hry "Kolíbá se velryba" a "Pohádka do dlaně", pohádka na známé motivy "Tři zlaté vlasy děda Vševěda", z titulů pro mládež a dospělé "Putování dona Juana aneb Epidemie sevillská", komedie z divadelního prostředí "Zvířecí divadlo" a hra "Jeminkote, Psohlavci".

Za autorskou tvorbu obdržela několik cen na loutkářských festivalech a v literárních soutěžích (Cenu Českého literárního fondu a Cenu Alfréda Radoka). V roce 2004 byla za soustavnou autorskou činnost v divadle pro děti vyznamenána Cenou ASSITEJ.

Naše portály

Informační centrum českého divadla na Internetu

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru

Norské fondy

Edice Box

Mezikulturní dialog

IDU na Facebooku:

↑ nahoru